• Ad not found

آواز شناسی قناری


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
آواز شناسی  قناری

در موقوم بازی دو اصل اساسي : آواز شناسی و آموزش آواز وجود دارد كه هر فرد با علاقه ای می بايست با آن آشنا باشد .

.

آواز شناسی تنها با تهیه پرنده آواز خوان و گوش دادن به صدای پرنده و یا با تهیه نوارهایی که مخصوص این کار وجود دارد امکان پذیر است و نمی توان در چند جمله و یا با چند توصیه کوتاه آن را آموخت ، اما برای آموزش آواز موقوم به قناری می توان از جزوه ها و توصیه های اساتید  فن استفاده نمود .

.

بخشی از نکات مورد توجه اساتید به شرح زیر می باشد :

 ابتدا باید یک تا دو جوجه که تازه شروع به خوردن تخم مرغ کرده اند تهیه نمود. سن جوجه ها در این زمان بین۲۲ تا ۲۵ روز میباشد آنها را به محیطی کوچک و خلوت و بدون سر و صدا که صدای هیچ پرنده دیگری شنیده نشود برده و توسط نوار کاست آموزش را آغاز کرده و یا اینکه آنها به یک قناری موقوم دیگرکه به استاد معروف است سپرده شوند و سراسر سال را توسط استاد آموزش ببینند، اگر از نوار کاست استفاده میشود باید صدای پخش صوت بسیار کم باشد  . روزانه بین ۲ الی ۳ ساعت آموزش کافی است اما قبلا لازم است که دور موتور پخش صوت را کمی پایین آورده تا سرعت خواندن مقداری کند تر از حالت معمولی شده باشد .

 

اگر قناری موقوم در اختیار ندارید و قصد استفاده از پخش صوت را دارید حداقل به دو عدد نوار کاست نیاز خواهید داشت  یکی بصورت ریزه خوانی و  دیگری آواز اصلی پرنده  . جوجه ها را بایستی حدود یک تا ۴ ماهگی  با نوار ریزه خوانی و از ۴ ماهگی  به بعد  با نوار اصلی آموزش داد . اساتید فن در همان ۳ یا ۴ ماه اول از روی ریزه خوانی جوجه ها پی میبرند  که آنها آواز موقوم را فرا میگیرند  یا نه. همین نکته تفاوت بین حرفه ای ها و افراد آماتور را مشخص می کند بنا براین سعی کنید با مراجعه به این اساتید و استفاده از تجربیات آنها نسبت به پرورش موقوم اقدام نمایید تا نتیجه کاری را که یکسال تمام وقت شما را بگیرد  به درستی ببینید . بخاطر داشته باشید که جوجه های شما ممکن است موقوم را بخوانند اما بدلیل زیر بودن صدایشان مورد پسند واقع نگردند پس سعی کنید جوجه های انتخاب شده با مشخصاتی که مورد نظر موقوم بازان است تطبیق داشته باشند، به این روش آموزش روش چسبنده می گویند .

 

روش آموزش دیگری نیز وجود دارد که به روش چکیده معروف است . منظوراز چکیده این است که جوجه ها متعلق به پدری باشند که موقوم می خواند وهمان پرنده  خود عهده دار بزرگ کردن جوجه ها شده باشد و هنگامیکه جوجه ها تخم مرغ خور شد ند با پرنده نر به مکانی دیگر منتقل شوند و یا ماده را ازآن محل دور کرده باشند تا جوجه ها صدای جیک مادر را نشنوند . معمولا برای این کار از ماده هایی استفاده می کنند که سروصدای زیادی ندارند اساتید اعتقاد دارند که در روش چسبنده جوجه ها قبل از تولد یعنی حتی درون تخم هم نباید صدای قناری بیگانه ای راغیراز قناری موقوم بشنوند تا آواز دلنشین و مسحور کننده موقوم بوجود آید

منبع: qomcanary.com

مطالب مرتبط:

جوجه کشی قناری

تولید مثل قناری

 

تعداد بازدید از این صفحه : 660 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad