• Ad not found

معرفی انواع اسباب بازی های مناسب پرندگان


معرفی انواع اسباب بازی های مناسب پرندگان

اکثر پرندگان چنانچه همبازی نداشته باشند کسل می شوند. برای پرهیز از افسردگی پرندگان که مسئله همی است و در بعضی از آنها مانند طوطی سانان باعث پرکنی می شود می توان از انواع اسباب بازی های مفید بهره برد.

.

اکثر پرندگان نیاز به اسباب بازی دارند. در این بین طوطی ها نیاز ویژه ای به آن دارند و به تبع آن نوع اسباب بازی های آنها متنوع تر می شود.

اگر بخواهیم اسباب بازی های گوناگون را دسته بندی کنیم، می توانیم آنها را در چند گروه اصلی جای دهیم:

.

اسباب بازی هایی که غریزه جستجو را در پرنده تحریک می کنند:

همه پرندگان خصوصا طوطی سانان، حیوانات فضولی هستند. آنها در طبیعت برای یافتن غذا و یا حتی برای سرگرمی و تفریح ، لابلای تنه درختان و سایر جاها را جستجو می کنند. اسباب بازی های کاوشی مخصوصا شامل وسایلی می شود که می توانید خوراکی ها را در آنها مخفی کنید، تا پرنده همانند زمانی که در طبیعت به دنبال غذا می گردد، برای پیدا کردن غذاها به کاوش و جستجو بپردازد و با این کار حسابی سر گرم شود.

خرید اسباب بازی کاوشی برای پرنده

نمونه هایی از اسباب بازیهای مناسب برای پنهان کردن غذا بصورت تجاری در پت شاپها موجود است. این نوع اسباب بازیهای کاوشی باید در قسمت ها و سطوح مختلف قفس و یا خارج قفس قرار داده شود تا پرنده به فعالیت و اکتشاف تحریک گردد.

لازم نیست حتما شما این اسباب بازیها را بخرید، با کمی فکر و ابتکار می توانید خودتان با وسایل در منزل آنها را بسازید. ابزار های ساده و در عین حال ارزشمندی مانند خودکارها و مداد ها و تکه های کوچک پلاستیکی را فراموش نکنید. طوطی ها علاقه مندند که برای ساعتها با چنین وسایل ساده ای بازی کنند.

چرا باید برای پرنده اسباب بازی بخریم؟

.

انواع دیگری از اسباب بازیها هم موجود هست که پرنده بتواند با منقار و ناخن آنها را تکه تکه کرده و یا به جستجوی وسایل غیر خوراکی بپردازد.

.

ریسمانها:

افسردگی و بی حوصلگی در پرندگانی که اکثر اوقات را بدون مونس و همبازی در قفس به سر می برند گاهی اوقات به بیماری پرکنی و حتی خودخوری منجر می شود. ریسمان های اسباب بازی پرندگان یک وسیله مناسب برای ارضای تمایلات پرنده و پرت کردن حواس آنها به خود است.

اسباب بازی طنابی برای پرنده

.

اسباب بازیهای جویدنی:

جویدن یک فعالیت اصلی و عمده بخصوص برای طوطی های متوسط و بزرگ جثه در طبیعت  است. آنها در طبیعت مقدار زیادی از وقت خود را صرف جویدن چوب درختان بخصوص برای لانه سازی و مرتب سازی محل زندگی خود می کنند.

اسباب بازی های چوبی مختلف برای ساعت ها طوطی ها را سرگرم جویدن می کنند. اینکار علاوه بر سرگرمی باعث جلوگیری از رشد بیش از حد منقار می شود و همچنین آنها را از جویدن مبلمان و وسایل منزل دور می سازد.

درست کردن اسباب بازی جویدنی برای طوطی

برای پرندگان کوچک چوبهای نرم مثل انگور مناسب هستند و برای پرندگان بزرگتر باید چوبهای سخت تری مثل گردو تهیه شود.

.

اسباب بازیهای ورزشی:

انواع تاب ها و طناب ها و همچنین  اسباب بازیهای بالا رفتنی مانند نردبان و طناب های گره دار نمونه هایی از اسباب بازی های ورزشی هستند که باعث می شوند پرنده وقتش را بخوبی برای ورزش و سرگرمی استفاده کند. همچنین پریدن و پرواز در بین نشیمن گاه ها ورزش مناسبی برای پرندگان می باشد.

.

اسباب بازیهای آرامش بخش:

 در طبیعت، پرندگان از برقراری تماس فیزیکی با جفت خود لذت می برند و در بالای شاخه های درختان همدیگر را به نوعی در آغوش می گیرند. پرندگان در اسارت و به ویژه در مواقع تنهایی، علاقه دارند که در چیزی نرم و راحت بپیچند و همچنین مورد نوازش قرار بگیرند. این کار باعث کاهش استرس در پرندگان و بوجود آمدن احساس امنیت در آنها می شود.

چرا باید طوطی ها اسباب بازی داشته باشند؟

مرغ عشق ( لاو برد ) ها و کانرها نیاز بیشتری به این نوع اسباب بازی ها دارند، اما این وسایل برای تمام طوطی سانان مناسب و مورد نیاز است.

.

اسباب بازیهای فکری و دستکاری شدنی (Manipulative/Mechanical):

اکثر پرندگان باهوش و همچنین کنجکاو هستند. خیلی وقتها آنها را در حال باز کردن گره ها، در آوردن پیچ و مهره ها و باز کردن در قفس دیده ایم. فراهم کردن پازل های اسباب بازی و یا اسباب بازی هایی که نیاز به دستکاری دارند موجب تحریک ذهنی پرندگان و سرگرمی آنها می شود. اسباب بازی های آموزشی، اسباب بازی های رنگارنگ، و حتی لگو های کوچک می تواند برای مدتها پرنده را سرگرم نگه دارد.

اسباب بازی های فکری برای طوطی ها

.

 تنوع را در نظر بگیرید. چندین اسباب بازی متنوع را در دسته های مختلف در اختیار داشته باشید تا مطمئن شوید که با استفاده از آنها نیازهای جسمی و روحی پرنده خانگی شما فراهم شده و باعث تحریک حس کنجکاوی پرنده و جلوگیری از خستگی و بی حوصلگی او شوید.

منبع: پرشین پت

.

همچنین بخوانید:

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,378 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3