• Ad not found

اسب خونگرم و خونسرد


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
اسب خونگرم و خونسرد

هیچ وقت لگد به پاهاشان نزنیم.

اسب‌ها، پستاندارانی خون گرم هستند بله آنها از نظر علمی خونگرمند ولی منظور ما از نظر عاطفی و احساسی است. آنها در روابطشان با انسانها کاملا خون گرمند.

اما هنگامی که اسبداران بین خودشان از اسب‌ها سخن می گویند، این عبارت‌ معنی تازه‌ای می‌گیرد. استفاده اسبدارها از عبارت‌های خونگرم یا خونسرد برای اشاره به خلق و خوی حیوان است. همچنین عبارت پرحرارت (Hot blooded) هم برای اشاره به اسب‌های بسیار حساس و پر انرژی بکار می رود. عبارت خونسرد هم برای اسب‌های ساکت و آرام‌ بکار می رود.

.

گاهی واژه پرحرارت به اسب‌های سبک پا یا اسب‌های سواری گفته می‌شود. درمقابل اسب‌های خونسرد که در رده اسب‌های کار و اسب بارکش جای می گیرند. اسب‌های شرقی مانند اسب عرب، اسب ترکمن آهال-تکه، اسب بَربَر (شمال آفریقا)، نژادهای تازه اسب ترکمن مانند تروبرد، از جمله اسب‌های پرحرارت اند. این اسب‌ها آموزش پذیرند، سرزنده‌اند و برای چابکی و سرعت پرورش داده می‌شوند. این اسب ها اندامی لاغر با پاهایی کشیده دارند. سابقا این اسب‌ها را برای مسابقه و سواره‌ نظام  پرورش میدادند.

اسب آخال تکه ترکمن

اسب‌های سنگین و عضلانی را به عنوان اسب‌های خونسرد می‌شناسند. آن‌ها را برای توان ماهیچه‌ای و خوی آرام و صبورشان پرورش می‌دهند. در قدیم با کمک آن‌ها بارهای سنگین را جابجا می‌کردند و یا زمین را شخم می زدند. از جمله این اسب‌های باری می‌توان به نژاد بلژیکی و کلایدزدیل اشاره کرد. برخی پونی‌ها هم در دستهٔ خونسردها جای می‌گیرند.

اسب بلژیکی

.

اسب های خون‌گرم‌ به عنوان اسب سبک یا اسب سواری دانسته می‌شوند. اسب‌های خون‌گرم از جفت‌گیری اسب‌های بارکش و جنگی اروپایی با اسب‌های سبک عربی پدید آمدند. از ترکیب این دو، اسب‌هایی دونده با اندازه‌ای بزرگ‌تر و خویی آرام‌تر از اسب‌های پرحرارت پدید آمد.

پونی‌های با ویژگی خون‌گرم برای سوارکاران با اندام کوچکتر پرورش داده می‌شوند. در حالت کلی اسب خون‌گرم از جفت‌گیری اسب خونسرد با اسب پرحرارت بدست می‌آید اما امروزه عبارت خون‌گرم  بیشتر برای اشاره به زیرمجموعه‌ای از اسب‌های مسابقه که برای شرکت در مسابقهٔ درساژ و پرش با اسب تمرین می‌بینند بکار می‌رود.

منبع ویکی پدیا

همچنین بخوانید:

اسب عرب،

اسب ترکمن،

سیر تکامل اسب،

آرین
این مطلب توسط :
آرین زرین برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,543 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3