• Ad not found

استفاده از سگها در امور نظامی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
استفاده از سگها در امور نظامی

در طول جنگ جهانی دوم، آلمان ها به طور گسترده از سگ های دست پرورده خود ، ژرمن شپرد ، استفاده میکردند.

البته متقابلن ایالات متحده امریکا نیز به نقشی که سگها می توانستند در عملیات نظامی انجام بدهند پی برد.

وظیفه اصلی سگ ها در ارتش ایالات متحده پیام رسانی بود با این حال در پست های نگهبانی هم از آن ها استفاده می شد. در سال 1942 ، سپاه تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده، اولین مرکز آموزش سگ های نظامی را تاسیس کرد. تا سال 1944 ، آنها از ژرمن شپرد استفاده می کردند اما بعدها دوبرمن، سیبرین هاسکی ، سایر سگهای اسکیمو و سایر نژادها هم به این نقش اضافه شدند .

سگ ها پس از یک دوره اولیه 12 هفته ای آموزشهای عمومی، به یک دوره آموزش تخصصی می رفتند و پس از اتمام آموزش های تخصصی، با مسئولان خود به واحد های رزمی منتقل می شدند.

امروزه با توجه به تحقیقات گسترده و شایسته گزینی در انتخاب نژاد ها، فقط ژرمن شپرد ها در نیرو های نظامی ایالات متحده خدمت میکنند. در طول جنگ جهانی دوم، ایالات متحده آمریکا پانزده تیم رزمی متشکل از سگ ها را به اروپا و اقیانوس آرام اعزام کرد و به لطف آنان هیچ واحد یا گروهانی راه خود را گم نکرد.

.
گرداوری: یزدان کبیری نژاد

 

سگ های ژرمن شپرد اصیل و فرمان پذیر هستند. میتوان با اطمینان گفت که این نژاد سگ هم اکنون در تمام ارگان های نظامی دنیا در حال خدمت هستند. قدرت بدنی، توان پردازش بالا و هوش مناسب، شامه قوی و اطاعت پذیری آنها را به برترین نژاد سگ در ارتش ها و پلیس های جهان تبدیل کرده است.

برای اولین بار بین سال های ۱۸۹۹ تا ۱۹۱۴ ، سگ ژرمن شپرد توسط سرهنگ ماکس فون استفانیتس وارد ارتش آلمان شدند. استفانیتس کسی بود که
ژرمن شپرد را به ارتش های جهان هدیه داد. استفانیتس توانست با ویژگی های منحصر به فرد خود یک سگ را به ماشین جنگی تبدیل کند. هوش، وفاداری، فداکاری و مقاومت کافی در برنامه های نظامی، تمام خصوصیاتی بود که استفانیتس می خواست و در ژرمن شپرد ها یافت می شد .

.

سرهنگ استفانیتس پس از وارد کردن چند قلاده از این نژاد به واحد های تحت امر خود، رضایت خود را از آنها نشان داد و بلافاصله با درک مهارت های این نوع از سگ، چند قلاده از سگ های آموزش دیده ی خود را تحویل ادارات پلیس داد تا آنها هم از این توانایی شگفت انگیز بهره ببرند. در طول دوره های آموزشی پلیس آلمان، این سگ ها، نشان دادند که در زمینه های کشف، اطاعت، ردیابی و حفاظت بهترین هستند و استفانیتس معتقد بود که می
توانند در ارتش آلمان نیز بهترین و مفیدترین باشند. پس از اینکه سگ های ژرمن شپرد وارد پلیس آلمان شدند سرهنگ استفانیتس خواستار حضور رسمی این نوع سگ در تمام ارگان ها و تیپ های ارتش آلمان شد.

.
سال ۱۹۱۴ میلادی وحشت جنگ تمام اروپا را فراگرفته بود. ژرمن شپرد ها به تدریج در حال ورود به ارتش آلمان بودند. در میدان اصلی نبرد و در واحد های پشتیبانی چندین وظیفه به سگ های ژرمن شپرد محول شد. این سگ ها موظف بودند تا پیام های فرماندهی را به واحد های رزمی برسانند، نگهبانی دهند و در صورت لزوم مهمات حمل کنند، به سربازان زخمی در میدان جنگ کمک کنند و محل آنان را به امداد گران اطلاع دهند. سربازان مجروحی که توانایی بینایی خود را از دست می دادند به کمک ژرمن شپرد ها از محدوده خط نبرد میدان جنگ خارج می شدند و وارد منطقه امن خودی می شدند. در مواردی هم این سگ ها امداد گران را به سمت زخمی ها هدایت می کردند .

.
ژرمن شپرد ها نشان دادند در این نوع ماموریت ها بهترین هستند و همین امر باعث شد تا اکثر سگ های ژرمن شپرد ارتش آلمان به واحد های امداد رسانی منتقل شوند. در حالی که فقط آلمان ها از سگ های ژرمن شپرد در ارتش استفاده میکردند، کشور های مقابل هم تحت تاثیر توانایی فوق العاده آن ها قرار گرفته و سریعا پس از پایان جنگ دست به تربیت سگ ها برای ارتش های خود زدند.

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا اولین کشورهایی بودند که از ایده آلمان ها الگو گرفته و ژرمن شپرد ها را برای ارگان های نظامی خود آموزش دادند. وظایف آن ها فقط به موارد مذکور محدود نمی شد، سگ ها به سربازان روحیه می دادند و بهترین دوست آنان بودند و در مواقع استراحت سربازان را سرگرم کرده و روحیه همرزمان خود را تقویت می کردند.

.

در ۴ دسامبر ۱۹۶۶ ، یکی از شکاری های فانتوم نیروی هوایی آمریکا در آسمان جنگل های ویتنام مورد اصابت موشک های پدافندی قرار گرفت. خلبانان قبل از سقوط جنگنده با سیستم ایجکت از جنگنده خارج شدند. دو خلبان به سختی مجروح شده بودند، آنان که از نجات توسط نیروی های خودی نا امید شده بودند و نزدیک شدن ویت کنگ ها را احساس می کردند خیال کردند همه چیز به پایان رسیده است. در حالی که ویت کنگ ها به خلبانان نزدیک می شدند و سلاح های شان را به سمت آنان نشانه گرفته بودند، سگی به نام  نمو  وارد میدان شد و با دو تن از افراد ویت کنگ درگیر شد. نمو توانست دقایقی ویت کنگ ها را معطل کند تا که نیرو های کمکی رسیدند .

 

 

.
دقایقی را که نمو ویت کنگ ها را معطل کرد بسیار ارزشمند بود، نمو در حالی که نگذاشت ویت کنگ ها به خلبان ها نزدیک بشوند حتی اجازه نداد آن دو ویتنامی فرار بکنند .
پس از این درگیری، دامپزشک ارتش، نمو را به خاطر جراحات  و کور شدن چشم راست بازنشسته اعلام کرد. پس از آن نمو بازنشسته به یک آسایشگاه فرستاده شد و ۶ سال بعد در سال ۱۹۷۲ با ۱۱ سال سن درگذشت.

نمو سگ ارتش جنگ جهانی دوم

 

.

ژرمن شپرد نظامی معروف دیگر کایزر بود که در جنگ ویتنام در یکی از یگان های سپاه تفنگداران دریایی امریکا خدمت میکرد . کایزر بیش از ۳۰ ماموریت گشت زنی را در ویتنام با موفقیت انجام داد و در ۱۲ عملیات تهاجمی و جستجو و نجات دیگر شرکت داشت .
کایزر در یک ماموریت جستجو و نجات در سال ۱۹۶۶ ، توسط نیروهای دشمن کشته شد. بنابراین کایزر اولین سگ ارتش ایالات متحده بود که در ویتنام کشته شد و همین باعث معروفیت کایزر شده است.

 

کایزر سگ جنگ ارتش نظامی

 

.

چیپس یک سگ میکس ژرمن – هاسکی بود که طی جنگ جهانی دوم در جبهه های آلمان، فرانسه، شمال آفریقا و سیسیل خدمت کرده . از افتخارات مهم این سگ قهرمان می توان به کشف یک زاغه مهمات سربازان ایتالیایی و کمک به اسیر کردن ۱۰ سرباز دشمن اشاره کرد . چیپس مفتخر به دریافت مدال ستاره نقره ای شده بود.

متاسفانه این افتخار به صورت رسمی نبوده است، زیرا در آن زمان مدال دادن به حیوانات رفتاری تعجب برانگیز بود . به هر حال این سگ پس از پایان جنگ در سال ۱۹۴۵ به خانه اش در پنسلوانیا بازگشت.

 

چیپس سگ ارتش سگ نظامی

.

اسموکی در سال ۱۹۴۴ وارد ارتش شد. این سگ توانست در ۱۲ ماموریت جنگی شرکت کند. او توانست بیش از ۱۵۰ حمله هوایی را زودتر از انسان بفهمد و هشدار بدهد . اسموکی حس شنوایی فوق العاده قوی ای داشت که صدای بمب افکن ها و حملات توپخانه ای را بسیار قبل تر از انسان می شنید و هشدار میداد .

سگ هاس نظامی اسموکی
یکی از معروف ترین ماموریت های اسموکی در جزیره فیلیپین بود. او یک سیم تلگراف به طول ۷۰ فوت متعلق به دشمن را کشف کرد که باعث شد ارتباط دشمن با واحد های دیگر قطع بشود. اما این تمام قابلیت های اسموکی نبود، او به خاطر چهره با مزه اش در اوقات بیکاری اش سربازان را میخنداند و سرگرم میکرد. سرانجام اسموکی در  ۱۹۵۷ در سن ۱۴ سالگی درگذشت.

 

سگ جنگی

.

احتمالا معروف ترین سگ جنگی، یک پیت بول تریر آمریکایی به نام استابی stubby است . استابی در سال ۱۹۱۷ در محوطه دانشگاه ییل به عنوان نگهبان زندگی میکرد. طی جنگ جهانی اول توسط مالک خود به فرانسه سفر کرد و پس از آن به طور کاملا اتفاقی وارد ارتش شد . این سگ افتخارات زیادی دارد از جمله شرکت در ۱۷ عملیات جنگی.

استابی دارای شامه بسیار قوی ای بود و در صورت حملات شیمیایی سریعا به نیرو های خودی هشدار های لازم را میداد. او میتوانست با اخلاق و رفتار منحصر به فرد نژاد خود سربازان را به خوبی سرگرم بکند. سر انجام استابی در سال ۱۹۲۶ توسط نیرو های آلمانی دستگیر شد و از سرنوشت وی مطلبی گزارش نشده است.

پیت بول جنگی

 

.

منبع: سایت جنگاوران

 

تعداد بازدید از این صفحه : 502 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3