• Ad3

اسهال استفراغ ویروسی سگ ها ( پاروو وایروس )


اسهال استفراغ ویروسی سگ ها ( پاروو وایروس )

بیماری ویروسی بسیار شایع فصل زمستان که باعث مرگ و میر زیادی می شود. تمام سگها این ویروس را با خود دارند ولی کمی از آنها بیماری را نشان میدهند. بیماری بسیار مسری است و باعث اسهال خونی و استفراغ می شود. ویروس در تمام ترشحات وجود دارد و در محیط هم باقی میماند. تنها راه موثر واکسیناسیون به موقع و درست است. واکسیناسیون از ۶-۸ هفتگی باید شروع شود. تکرار اول واکسن ۲۰ - ۳۰ روز بعد نیز ضروری میباشد .

در صورتیکه سگ شما بی حال و بی حوصله شده غذا نمیخورد و اسهال و استفراغ دارد دست به خود درمانی نزنید، به سرعت به دامپزشک خود مراجعه کنید. ما طبق تجربه دریافتیم که برخی سگها نیاز است ۲ تا ۳ روز بستری شوند و در این صورت شانس زنده ماندن بیشتری خواهند داشت. متاسفانه سگها بدون درمان درصد تلف زیادی خواهند داشت و با بهترین درمان و مراقبت نیز درصد مرگ و میر هنوز بالاست.

این بیماری مخصوص سگهاست و به انسان و سایر حیوانات منتقل نخواهد شد.

سگ ها توسط بلع یا استنشاق ویروس ، به بیماری مبتلا می گردند. در سلول های روده تغییرات مخربی رخ می دهند  منجر به پیشرفت بیماری و در نتیجه بیماری روده ها می گردد. بعد از آن ویروس در سلول های سایر اندام های بدن نیز  تکثیر و تزاید می گردد. از نظر بالینی عفونت ناشی از ویروس در سگ ها بسیار متنوع بوده و از عفونت های پنهانی تا بیماری حاد و کشنده متغیر است.

اکثر سگ ها به فرم پنهانی بیماری مبتلا می گردند. عواملی مثل سن، استرس، ژنتیک و همزمان شدن بیماری با عفونت انگلی روده ای، زمینه ی بیماری را برای حالت حاد و مساعد می نمایند. برخی از نژادها مثل روتوایلر (Rottweiler) و دوبرمن  (Doberman Pinscher) نسبت به سایر نژادها حساس تر بوده و به عفونت های شدیدی مبتلا می گردد.

 

استفراغ و اسهال از اولین علائمی هستند که دیده می شوند، اصولاً خموده، خواب آلود و افسرده به نظر می رسد. تب در آنها متغیر است گاهی وجود دارد گاهی ندارد.

سگ هایی که به فرم خفیف بیماری دچار می گردند، معمولاً پس از یک تا دو روز خود بخود بهبود می یابند. ولی  سگ هایی که به فرم شدیدتر بیماری مبتلا می گردند به احتمال زیاد سرم تراپی ضروری می باشد.  در صورتی که استفراغ ادامه داشته و اسهال خونی شدید بروز نماید درمان بیماری چندان رضایت بخش نبوده و چنین سگ هایی ممکن است تلف شوند، برخی از سگها ممکن است تا ۲۴ ساعت پس از شروع علائم بالینی دچار مرگ ناگهانی گردند. فرم کشنده و حاد بیماری در توله های جوان بروز می کند و اگر ابتلا در سنین قبل از ۸ هفتگی صورت گیرد، برخی دچار میوکاردیت می شوند.

 

درمان گاسترو آنتریت( اسهال و استفراغ ) های حاصل از ویروس شامل درمان های علامتی و تقویتی است. دامپزشک ممکن است از مایعات و الکترولیت  بر اساس ارزیابی وضعیت بالینی حیوان استفاده کند و برای حفاظت حیوان در مقابل عفونت ثانویه باکتریایی، از آنتی بیوتیک بهره گیرد.

 در صورتی که کولی فرم های طبیعی روده افزایش یا سایر اندام بدن را مورد تهاجم قرار داده و منجر به بروز شوک آندوتوکسیک می گردند. اگر شواهدی دال بر سپتی سمی وجود داشته باشد باید از آنتی بیوتیکهای مناسبی بهره برد.

در صورتی که استفراغ برای مدت طولانی ادامه داشته باشد باید کنترل شود. در سگ هایی که مقدار زیادی از پروتئین سرم توسط روده ها از دست رفته و حجم خون آن کاهش یافته ممکن است انتقال پلاسما یا خون کامل ضروری باشد. واکسن هایی که امروزه برای ویروس مورد استفاده قرار می گیرد مطمئن و مؤثر هستند. چهار تا شش روز پس از تزریق برخی واکسن ها یک لنفوپنی زودگذر بروز می کند.

 مشکل دیگری نیز وجود دارد و آن عبارتست از اینکه توله ها دو تا سه هفته قبل از اینکه قادر به کسب مصونیت گردند نسبت به عفونت های حاصل از سویه بیماریزای ویروس حساس شده و هیچ واکنشی نیز وجود ندارد که این حساسیت را به طور کامل از بین ببرد.

دستیابی به حداکثر مصونیت در توله هایی که اطلاعی از وضعیت ایمنی آن در دست نیست بهتر است واکسیناسیون در سنین ۶ ، ۹ ، ۱۲ ، ۱۵ و ۱۸ هفتگی انجام گرفته و پس از آن هر سال یکبار تکرار گردد. دو تا سه هفته قبل از آنکه توله ها قادر به کسب مصونیت باشند نسبت به عفونت های حاصل از ویروس حساس می شوند و در طول این مدت صرف نظر از اینکه چه برنامه ای به منظور واکسیناسیون مورد استفاده قرار می گیرد توله ها همواره در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

به دنبال استفاده از واکسن حاوی ویروس که امروزه در دسترس می باشند مصونیتی ایجاد می شود که به مدت یک تا سه سال ادامه خواهد داشت و تکرار سالانه ی واکسن کافی می باشد. سگ هایی که از عفونت حاصل از سویه های بیماریزای ویروس بهبود می یابند برای تمام عمر مصون باقی می مانند.

مطالب مرتبط: واکسیناسیون در سگها,درمان خانگی سگ

منبع: پرشین پت کلینیک

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 545 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3