• Ad not found

اسهال استفراغ ویروسی سگ ها ( پاروو وایروس )


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
اسهال استفراغ ویروسی سگ ها ( پاروو وایروس )

بیماری ویروسی بسیار شایع فصل زمستان که باعث مرگ و میر زیادی می شود. تمام سگها این ویروس را با خود دارند ولی کمی از آنها بیماری را نشان میدهند. بیماری بسیار مسری است و باعث اسهال خونی و استفراغ می شود. ویروس در تمام ترشحات وجود دارد و در محیط هم باقی میماند. تنها راه موثر واکسیناسیون به موقع و درست است.
واکسیناسیون از ۶-۸ هفتگی باید شروع شود. تکرار اول واکسن ۲۰ - ۳۰ روز بعد نیز ضروری میباشد .

علائم اولیه بی حالی و بی حوصلگی،عدم تمایل به غذا است. که با اسهال و استفراغ ادامه پیدا می کند. دست دست نکنید. اینها چیزاهایی نیستند که خود بخود خوب شوند. به سرعت به دامپزشک خود مراجعه کنید. ما طبق تجربه دریافتیم که برخی سگها نیاز است ۲ تا ۳ روز بستری شوند و در این صورت شانس زنده ماندن بیشتری خواهند داشت. متاسفانه سگها بدون درمان درصد تلف زیادی خواهند داشت و با بهترین درمان و مراقبت نیز درصد مرگ و میر هنوز بالاست.

نگران نباشید : این بیماری مخصوص سگهاست و به انسان و سایر حیوانات منتقل نخواهد شد.

.

سگ ها توسط بلعیدن یا استنشاق ویروس، به بیماری مبتلا می گردند. ویروس سلول های روده را از بین می برد و باعث پیشرفت بیماری و بروز اسهال می شود. بعد از آن ویروس در سلول های سایر اندام های بدن هم تکثیر می شود. عفونت ناشی از پارواویروس در سگ ها بسیار متنوع بوده و از عفونت های پنهانی تا بیماری حاد و کشنده متغیر است.

بیماری پاروا توله سگ ها

اکثر سگ ها به فرم پنهانی بیماری مبتلا می گردند. عواملی مثل سن، استرس، ژنتیک و همزمان شدن بیماری با عفونت انگلی روده ای، زمینه ی بیماری را برای حالت حاد و مساعد می نمایند. برخی از نژادها مثل روتوایلر (Rottweiler) و دوبرمن  (Doberman Pinscher) نسبت به سایر نژادها حساس تر بوده و به عفونت های شدیدی مبتلا می گردد.

 

استفراغ و اسهال از اولین علائمی هستند که دیده می شوند، اصولاً خموده، خواب آلود و افسرده به نظر می رسد. تب در آنها متغیر است گاهی وجود دارد گاهی ندارد.

سگ هایی که به فرم خفیف بیماری دچار می گردند، معمولاً پس از یک تا دو روز خود بخود بهبود می یابند. ولی سگ هایی که به فرم شدیدتر بیماری مبتلا می گردند به احتمال زیاد کارشان به سرم می کشد. در صورتی که استفراغ ادامه داشته و اسهال خونی شدید بروز نماید درمان بیماری چندان رضایت بخش نبوده و چنین سگ هایی به احتمال زیاد تلف می شوند. برخی از سگها ممکن است حتی دچار مرگ ناگهانی گردند. فرم کشنده و حاد بیماری در توله های جوان بروز می کند و آنها از عوارض میوکاردیت می میرند.

پاروو ویروس در توله های کم سن باعث مرگ ناگهانی می شود 

درمان گاسترو آنتریت حاصل از ویروس شامل درمان های علامتی و تقویتی است. دامپزشک ممکن است از مایعات و الکترولیت بر اساس ارزیابی وضعیت بالینی حیوان استفاده کند.

در صورتی که کولی فرم های طبیعی روده افزایش یا سایر اندام بدن را مورد تهاجم قرار داده و منجر به بروز شوک آندوتوکسیک گردند و یا شواهدی دال بر سپتی سمی وجود داشته باشد دامپزشک  از آنتی بیوتیکهای مناسب استفاده خواهد کرد.

.

در صورتی که استفراغ برای مدت طولانی ادامه داشته باشد باید کنترل شود. در سگ هایی که مقدار زیادی از پروتئین سرم توسط روده ها از دست رفته و حجم خون آن کاهش یافته ممکن است انتقال پلاسما یا خون کامل ضروری باشد.

.

با وجود درمان، هنوز هم مرگ و میر بیماری زیاد است. بنابراین بایستی با واکسیناسیون مناسب نسبت به پیشگیری اقدام کرد تا درمان. مشکلی که در این زمینه  وجود دارد اینست که توله ها دو تا سه هفته قبل از اینکه قادر به کسب مصونیت گردند نسبت به عفونت های حاصل از سویه بیماریزای ویروس حساس می شوند.

برای دستیابی به حداکثر مصونیت در توله هایی که اطلاعی از وضعیت ایمنی آنها در دست نیست بهتر است واکسیناسیون در سنین ۶ ، ۹ ، ۱۲ ، ۱۵ و ۱۸ هفتگی انجام گرفته و پس از آن هر سال یکبار تکرار گردد. دو تا سه هفته قبل از آنکه توله ها قادر به کسب مصونیت باشند نسبت به عفونت های حاصل از ویروس حساس می شوند و در طول این مدت صرف نظر از اینکه چه برنامه ای به منظور واکسیناسیون مورد استفاده قرار می گیرد توله ها همواره در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

واکسن پاروا ویروس توله سگ ها از چه سنی باید شروع شود؟

منبع: پرشین پت کلینیک

.

مطالب مرتبط:

واکسیناسیون در سگها

اشتباهات درمان خانگی سگ

درباره پاروو ویروس بیشتر بدانیم

چطور بفهمم سگم مریضه؟

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,118 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3