• Ad not found

جلوگیری از افسرده شدن گربه خانگی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
جلوگیری از افسرده شدن گربه خانگی

زمانی در گذشته هدف از نگهداری گربه، مبارزه با جوندگانی مانند موش بود، اکنون گربه های خانگی جزئی از اعضای خانواده محسوب می شوند. به همین دلیل امروزه تمایل بیشتری برای نگهداری گربه در خانه وجود دارد.

.

گربه هایی  که به بیرون از منزل نیز تردد می کنند در معرض خطرات زیادی از جمله  تصادف، آسیب دیدن در درگیری با گربه های دیگر و یا سگها و نیز ابتلا به بیماری ها و انگلها هستند و به همین دلیل بسیاری از صاحبان گربه  تمایل دارند آنها را تنها در منزل نگهداری کنند.

.
ولی گربه هایی که صاحب شان ساعات زیادی از روز را در محل کار خود سپری می کند،  کسل شده و به دلیل نداشتن همبازی و همدم و جایی که بتواند حس کنجکاوی اش را برانگیزد و مشغولش کند،  دچار افسردگی می شوند. به همین دلیل دامپزشکان توصیه می کنند که در منزل فضایی مناسب ایجاد کنید تا به این وسیله حس بازیگوشی و کنجکاوی گربه تحریک شود زیرا فعالیت ذهنی برای سلامتی و مقاومت بدن گربه در برابر بیماری ضروری است.

.

گربه ها در حیات وحش آزادانه شکار می کنند، تعیین قلمرو می کنند  و از محدوده خود دفاع می کنند. با رقبا درگیر می شوند و با دوستان خود ارتباط برقرار می کنند. هر چه زندگی آنها در منزل شبیه به محیط طبیعی زندگی این حیوان باشد، آنها سلامت بیشتری خواهند داشت. برای این منظور بهترین راه این است که از دید یک گربه به اطراف بنگریم و محیط را آنگونه که او دوست دارد بسازیم.

گربه ها شکار میکنند

.

برای این منظور چند کار می توانید بکنید: محلی برای بالا رفتن درست کنید: گربه ها علاقه زیادی به مشاهده اطراف از ارتفاع دارند. اینکار می تواند گربه را به میزان زیادی سرگرم کند و حس بالا رفتن از درخت را در او برانگیزد.

مشاهده پرندگان گربه را شاداب میکند:

شکار پرندگان و زیر نظر گرفتن آنها از علائق گربه ها  است. به این منظور می توان بیرون از منزل و در نقطه ای که از پنجره اطاق قابل مشاهده باشد محلی را برای دان دادن به پرندگان اختصاص داد.

با این کار هر روز پرندگان زیادی برای خوردن دان هایی که در این محل قرار داده شده اند به پشت پنجره می آیند و گربه شما می تواند بدون آسیب رساندن به آنها، پرنده ها را زیر نظر بگیرد. تماشای ماهی ها هم می تواند برای گربه خانگی بسیار لذت بخش و سرگرم کننده باشد.  اگر آکواریومی با درپوش محکم دارید ، آنهم می تواند همین اثر را داشته باشد.

جستجو برای غذا: 

گربه ها در طبیعت غذای خود را با جستجوی فراوان بدست می آورند و تمام روز به این کار مشغولند. در حالی که در منزل به سادگی در ظرفشان به غذا دسترسی دارند. می توان غذا را به شکلی در اختیار گربه قرار داد تا برای یافتن و بدست آوردن آن ناگزیر به صرف زمان و انرژی و به کار گیری حس بویایی خود باشد.

غذای گربه

مثلا قرار دادن غذای خشک داخل مکعب های مقوایی خرد شونده و یا مکعب های پلاستیکی از نوعی که در اثر ضرباتی که گربه به آن وارد می کند از هم جدا شده و غذا در اختیار گربه قرار گیرد. یا قرار دادن قطعات غذای خشک داخل لوله مقوایی  دستمال کاغذی و بستن دو انتهای لوله و ایجاد سوراخ هایی در اطراف آن به اندازه ای که قطعات غذای خشک با غلطاندن لوله به تدریج به بیرون بریزد.

غلطاندن لوله مقوایی دستمال کاغذی بسیار سرگرم کننده است. همچنین قرار دادن یک قطعه کوچک غذای خشک داخل یک توپ پینگ پنگ به گونه ای که با تلاش گربه بتواند آن را بیرون بیاورد.


همچنین اسباب بازی هایی در بازار وجود دارند که حس شکار را در گربه تقویت می کنند. از جمله این اسباب بازی ها قلاب های ماهی گیری مخصوص است که در انتهای آن یک پر و یا عروسک شبیه موش قرار دارد و با حرکت دادن آن در هوا می توانید با صرف کمی وقت ورزش جسمی و ذهنی خوبی به گربه تان بدهید.

.

مطالب مفید دیگر:

قابلیتهای پنجه گربه

مقایسه سگسانان با گربه سانان

خرید گربه به عنوان همدم خانگی

خرید گربه – فروش سگ – فروش گربه

تعداد بازدید از این صفحه : 3,695 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3