• Ad3

تاریخچه استفاده از سگ در ایران،امداد و نجات:


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تاریخچه استفاده از سگ در ایران،امداد و نجات:

مرکز پرورش و تربیت سگهای نیروی هوایی ارتش از قبل از انقلاب ، با آموزش چند مربی نیروی هوایی توسط نظامیان امریکایی شکل گرفته بود و تا سالهای حدود 78-79 تنها مرکز در این زمینه در ایران بود. بعد از آن مرکز پرورش سگهای جستجوی هلال احمر، در سال 78 پایه گذاری شد.

.

.

پیش از هر چیز، یک مساله مطرح بود و آن هم برخی مشکلات شرعی در زمینه پرورش سگها بود که خیلی زود با رایزنی های صورت گرفته و با توجه به اهمیت نقش سگها در عملیات امدادی ،موافقت های لازم اتخاذ شد و داستان احداث بزرگ ترین مجتمع تربیت سگهای امداد و نجات خاورمیانه کلید زده شد. برای شروع کار، از دو مربی سوئیسی با دو سگشان ، برای یک دوره آموزشی یک ماهه دعوت شد ،تا نخستین دوره آموزش جستجو و تربیت سگهای تجسس پایه گذاری شود. چند ماه بعد خانم دکتر رهیده ، همسر دکتر حبیبی (معاون اول سابق رئیس جمهوری) چند قلاده سگ به مرکز اهدا کرد و به این ترتیب از سال ۸۰ کارها شکل جدی تری به خود گرفت و تعداد مربیانی که باید آموزش می دیدند بیشتر شد،اما متاسفانه سوئیسی ها شرط گذاشتند و آن این که سگها باید تمام روز همراه مربیانشان و در خانه آنها باشند و وقتی این موضوع مورد قبول واقع نشد،آنها هم بعد از تمام شدن مدت قراردادشان از ایران رفتند.

.
با برگشتن سوئیسی ها،  مرکز دست به دامان مربیان آموزش سگهای نیروی هوایی شد. این مربیان سگها را برای نگهبانی ، ردیابی مهمات و یا یافتن هواپیماهای سقوط کرده تربیت می کردند. کارها در مرکز ارتش شسته رفته بود و سربازان عهده دار رسیدگی به وضعیت سلامتی و تغذیه سگها بودند و مربیان به کار آموزش های عمومی و تخصصی سگها می پرداختند. یک دامپزشک وظیفه نیز  دو سال خدمتش را در این مرکز به بهداشت و سلامت سگها رسیدگی می کرد.

http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1393/03/23/139303230951448672983334.jpg

.

اما کار به صورتی دیگر آنچنانکه مرکز هلال احمر شروع کرد مشکلات جدیدی داشت. رسیدگی به سگها توسط کارمندان حقوق بگیر، آنهم در قالب وقت و کار اداری چیزی نبود که ابتدا کار را به درستی پیش ببرد. چندین بار آزمایش و خطا ، تعلیق کار و بازنگری در مورد شرایط بهینه کاری و شرکت در چندین کنگره جهانی در خارج از کشور به مسوولان هلال احمر یاد داد که باید بیشتر دنبال کار بود تا حواشی، به این ترتیب ، طرحی برای سازمان صلیب سرخ آلمان ارسال شد، آلمانی ها اول کمی شگفت زده شدند و بعد با دانستن مشکلاتی که در زمینه نگهداری سگ در ایران وجود دارد، اقدام به همکاری کردند. البته شاید هم فکر کردند این یک شوخی خنده دار است.

.

بدین ترتیب آلمان ها حاضر به سرمایه گذاری در زمینه اعزام مربی و خرید برخی از تجهیزات شدند و مدتی بعد «مایکل کی ال او» ، معاون گروه تجسس هامبورگ به ایران آمد. کی ال او، در همان ابتدای کار به اولین مشکل تاریخی در این زمینه برخورد، مشکلی که سوئیسی ها قبلا با آن مواجه شده بودند، زندگی سگها با مربیانشان در یک خانه در ایران امکانپذیر نیست. اما او خیلی زود متوجه قضایا شد و با همان هوش و ذکاوت خاص آلمانها از تجربه سوئیسی ها سرمشق گرفت و با شرایط ایرانی ها کنار آمد و قبول کرد که سگها به صورت جدا از مربیانشان در یک مرکز خاص زندگی کنند و فقط در طول روز در مرکز با مربیان خودشان فعالیت کنند، ولی با این شرط که محل زندگی مربیان در خانه هایی در نزدیکی سگها باشد.

http://media.isna.ir/content/29-265.jpg/4

.
این طور بود که با آمدن این مربی آلمانی کار تربیت سگهای نجات سروسامان گرفت و به نقطه ای که حالا هست، رسید. بیش از ۵۰ سگ و نزدیک به ۳۰ مربی حرفه ای که چند تا از این مربیان در کشور آلمان اردوهای سختی را پشت سر گذاشته اند. حالا پس از رونق مرکز، صلیب سرخ جهانی و هلال احمر ایران دارند تلاش می کنند مرکز نگهداری سگهای کمالشهر به صورت مرکزی بزرگ در منطقه خاورمیانه در بیاید و مربیان آن با آشنایی به زبان انگلیسی برای کمک به آسیب دیدگان حوادث کشورهای همسایه نیز مورد استفاده قرار گیرند.
منبع : kozeh.ir

.

بخوانید مطالب مرتبط را  و نظرات خود را با ای میل، با  ما در میان بگذارید. info@byabama.com

.

کاربرد سگها برای انسان

تاریخچه سگهای مواد یاب در ایران

تربیت سگها برای نگهبانی

تعداد بازدید از این صفحه : 1,279 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3