• Ad not found

انتخاب صحیح غذای گربه


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
انتخاب صحیح غذای گربه

نقش تغذیه خوب بر سلامتی گربه ها بر کسی پوشیده نیست. غذاهای متنوعی برای گربه‌ها وجود دارد که ما در اینجا سعی می کنیم به شما در انتخاب آنها کمک کنیم.

.
می دانیم که گربه‌ها گوشتخوار هستند. این بدین معنی نیست که آنها چیزهای دیگر را نخواهند خورد بلکه بدین معنی است که بدن آنها از دهان و دندان گرفته تا معده و روده و حتی پنجه ها  برای خوردن گوشت سازگاری پیدا کرده است . بنابراین گربه‌ها حتی برای تامین ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدنشان احتیاجی به خوردن سایر مواد غذایی مثل سبزیجات ندارند.

.

انتخاب غذا برای گربه

.

پس بهترین غذا برای گربه‌ها گوشت است و آن تمام نیازهای تغذیه ای گربه ها را تامین می کند. اگر می بینید برخی مواد غذایی دیگر مثل برنج و نان را به غذای گربه اضافه می کنند صرفا جنبه اقتصادی و قیمت دارد. گرچه برای اینکار هم بایستی گربه ها را از زمانی که خیلی بچه هستند عادت داد تا بتدریج آنزیمهای هضم کربوهیدراتها را در بدنشان بسازند.

گربه گوشتخوار

.

 

در بین اسید آمینه هایی که در گوشت یافت می شود ، تورین برای گربه ها ضروری  محسوب می شود و این اسید آمینه فقط در گوشت وجود دارد و از سایر منابع نمی تواند تامین شود. بنابراین در رژیم غذایی گربه حتما باید  گوشت وجود داشته باشد . تورین عامل دید گربه در تاریکی است و  کمبود آن  باعث نابینایی و مرگ در گربه‌ها می‌شود.

اسید آمینه ضروری تورین برای گربه

اگر به وجود این اسید آمینه در غذایی که می‌خرید یا تهیه می‌کنید اطمینان ندارید می‌توانید از مکمل هـا برای جبران کمبود آن استفـاده کنیـد.

.

از سوی دیگر اما بعضی از صاحبان گربه ها  غذاهای تجاری خشک  را بر غذاهای خانگی مثل گوشت پخته و غذاهای کنسروی مخلوط ترجیح می دهند.  ولی امروزه بیشتر دامپزشکان به استفاده از غذاهای آبکی برای گربه‌ها توصیه می کنند.

غذای خشک گربه

غذاهای آبکی غنی از پروتئین گوشت هستند و مقدار کمی کربوهیدرات دارند در صورتیکه غذای خشک شامل مقادیر بالایی از کربوهیدراتهای غیرضروری است که می‌تواند باعث شدت یافتن انسداد ادراری و بیماریهای جدی دیگر در گربه‌ ها شود.

خرید غذای کنسروی گربه

 

.

همچنین در غذاهای خشک مقدار زیادی مواد افزودنی وجود دارد که غذای گربه را حجیم‌تر می کند. حتی بعضی از تولیدکنندگان بجای استفاده از موادی مانند غلات، از فراورده‌های فرعی غیر مغذی مانند پر، علف و کاه  هم استفاده می‌کنند.  پس سعی کنید در قبـال پولی که پرداخت می‌کنید غذایی بخرید که مواد افزودنی فرعی و کربوهیـدراتهای کمتری داشته باشد.

مواد افزودنی غذای گربه

.

دامپزشکان و فروشگاه های حیوانات اهلی شما را در یافتن بهترین غذا که با احتیاجات گربه شما مناسب باشد راهنمایی می‌کنند. حتی انواع غذاهای گوشتی منجمد هم برای گربه شما وجود دارد.

.

و اما در مورد آب یک نکته را یاد آوری کنیم که  گربه‌ها بطور غریزی کمتر بدنبال خوردن آب می روند  ولی شما باید  همیشه مقدار کافی آب تازه  در دسترس گربه خود قرار دهید و از آن غفلت نکنید.

آب برای گربه ها

برای فرونشاندن حس تشنگی کمی که گربه دارد وعده غذایی مناسب شامل غذایی اسـت که مشابه آبگوشت آبکی باشد، یا راحتتـر اینسـت کـه مقداری آب به غذای گربه اضافه کنید تا مثل غذاهای خورشتی شود.  بهترین نوع غذای گربه غذاهای کنسروی است که یصورت آبگوشت ( آبکی ) است.

 

منبع: گودپت دات آی آر

.

همچنین بخوانید:

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,613 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3