• Ad not found

اهلی کردن کبوتر


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
اهلی کردن کبوتر


کبوترهای اهلی از ۳۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد در منطقه خاورمیانه وجود داشته اند.

کبوترهای درشت رومی و والنسیا اجداد کبوترهای اهلی کنونی هستند ولی زمان اهلی شدنشان کاملا مشخص نیست.

جوجه کبوترها در سن ۷ – ۵ ماهگی بالغ می شوند. کبوتر ماده، از بین کبوتر های قویتر، یک نر را انتخاب میکند و با او همزیستی میکند. تقریبا دو روز پس از جفتگیری ، کبوتر ماده اولین تخم را می گذارد . کبوتر ها فقط دو تخم می گذارند و هیچگاه کمتر و بیشتر ندارد .

 

اهلی کردن کبوتر

اگر می خواهید جوجه کبوتر بخرید، بهتر است آنها را از ۴۰ روزگی به بعد خریداری کنید و در ابتدا طی یک دوره بیست روزه آنان را به پروازهای کوتاه مدت که شامل پرواز و فرود بر بالای بام هاست، عادت دهید. سپس پروازهای دراز مدت در آسمان را آموزش دهید و در خلال ۲۰ تا ۳۰ روز مسافت پرواز را به تدریج افزایش دهید تا  از مهارت پرواز کبوترها مطمئن گردید .

.
در این مرحله باید از مخلوط کردن کبوتر با کبوترهای دیگران پرهیز کنید و بعد از این مرحله می توانید به فکر صید کردن کبوترهای غریبه باشید.

جهت جلب کبوترهای غریبه، کبوتر ماده ای را که بالهایش را چیده اید روی پشت بام رها کنید تا کبوترهای نر غریبه را مجبور به فرود کند.

 

اهلی کردن کبوتر
کبوترهای غریبه را باید پس از صید کردن به مدت ۲ – ۳ روز در کنار کبوتر ماده ای زندانی کرد تا دو کبوتر با هم آشنا شوند و جفت گیری کنند. پس از این مرحله چنان چه کبوتر نر غریبه که با کبوتر های دیگر به پرواز درآمده بخواهد فرار کند مربی جفت ماده اش را که بالهایش قیچی شده دوباره بر روی پشت بام رها می کند تا کبوتر نر از بالا جفتش را ببیند و به سوی آن فرود آید.

.

این کبوتر را نباید از جفتش جدا کرد زیرا در این صورت به جایگاه قبلی خود باز خواهد گشت و اگر میان دو کبوتر گفته شده جفت گیری صورت گرفته باشد و جوجه حاصل شود کبوتر نر دیگر به جایگاه قبلی خود باز نخواهد گشت زیرا که در مکان جدید صاحب بچه شده است.

 

کبوتر جوجه کشی

نکته هایی درباره نگهداری کبوتر:

.

 

کبوتر علاقه زیادی به آب تنی دارد. علاقه اش  به آب و تمیزی به حدی است که در تابستان و پاییز و حتی در روزهایی از زمستان که هوا اندکی مساعدتر است، اگر آبی پیدا کند بی درنگ به آب تنی می پردازد.

برای کبوتر های اهلی  باید ظروفی به منظور آب تنی در محوطه ی باز به تعداد کافی قرار داده شود که هر کبوتر بتواند هر روز به سهولت آب تنی کند زیرا استحمام کبوتر در سلامتی پرنده موثر است و جانوران موذی را نیز از بدنش دفع می کند.

.

موقعی که کبوترها غذا می خورند همیشه بالای سرشان باشید و آنها را با دقت و توجه نگاه کنید. در وعده غذایی بعدی دانی را که بیشتر برمی دارند و علاقه دارند را بیشتر کنید.

چون حیوان بنا به نیاز طبیعیش، خود تشخیص می دهد که بدنش هم اکنون به چه موادی احتیاج دارد. بعد از اینکه کمی تجربه بدست آوردید با تماشای دان خوردن کبوتر ها، می توانید حیوان کسل و بیمار خود را که با بی میلی دان می خورد و یا اشتها ندارد را تشخیص دهید و به سرعت او را از بقیه جدا کنید.

.

از نکات مهمی که کبوتردار به آن باید توجه داشته باشد مدفوع (فضله) کبوتر هاست. هر گونه تغییر در ظاهر مدفوع ممکن است مهم باشد. در صورت بردن پرنده هایتان به نزد دامپزشک، او حتما در مورد طبیعی بودن مدفوع کبوتر ها از شما خواهد پرسید..

.

خرید اینترنتی کتاب پرورش و بیماریهای کبوتر

برای خرید کتاب راهنمای نگهداری کبوتر اینجا را ببینید.

.

مطالب مفید:

چگونه پرندگان راه خود را پیدا می کنند

نکات مهم در انتقال پرنده بیمار به دامپزشک

پرندگان محبوب خانگی دنیا

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,605 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3