• Ad3

اهلی کردن کبوتر


اهلی کردن کبوتر

کبوترهای اهلی، تقریبا در همه جای جهان سمبل دوستی و صلح دانسته می شوند . منشاء کبوترهای خانگی Columba livia domestika را از کبوترهای columba liuia liuia می دانند که در تمام اروپا شمال آفریقا و بسیاری از نقاط آسیا پراکنده هستند. کبوترهای اهلی از ۳۰۰۰ هزار سال قبل از میلاد در منطقه خاورمیانه وجود داشته اند .کبوترهای روم و کبوترهای بزرگ جثه والنسیا که جزو سنگین ترین کبوتران محسوب می شوند از اعقاب آنها به شمار رفته و زمان اهلی شدنشان کاملا مشخص نیست .

جوجه کبوترها در سن ۷ – ۵ ماهگی بالغ می شوند. کبوتر های سنگین تر دیرتر بالغ می شوند.  کبوتر ماده ، کبوتر نری را از بین کبوتر های غالب، به عنوان جفت انتخاب میکند و با او همزیستی میکند.  تقریبا دو روز پس از جفتگیری ، کبوتر ماده اولین تخم را می گذارد و  برعکس سایر طیور،  گذاشتن فقط دو تخم از لحاظ ژنتیکی تثبیت شده است و هیچگاه کمتر و بیشتر ندارد .

آب تنی کبوتر

کبوتر علاقه وافری به آب تنی دارد. علاقه اش  به استحمام به حدی است که در تمام فصل تابستان و پاییز و حتی در روزهایی از زمستان که هوا اندکی مساعدتر است، بی درنگ به آب تنی می پردازد. برای کبوتر های اهلی  باید ظروفی به منظور آب تنی در محوطه ی باز به تعداد کافی قرار داده شود که هر کبوتر بتواند هر روز به سهولت آب تنی کند زیرا استحمام کبوتر در سلامتی پرنده موثر است و جانوران موذی را نیز از بدنش دفع می کند. یک یا دو ظرف مملو از آب به قطر ۶۰ سانتی متر برای این منظور کافی است .

اهلی کردن کبوتر

اهلی کردن کبوتر

اگر می خواهید جوجه کبوتربخرید،  بهتر است که جوجه کبوترها را از ۴۰ روزگی به بعد خریداری کنید و در ابتدا طی یک دوره ی بیست روزه آنان را به پروازهای کوتاه مدت که شامل پرواز و فرود بر بالای بام هاست ، عادت دهید . سپس پروازهای دراز مدت در آسمان را آموزش دهید و در خلال ۲۰ تا ۳۰ روز مسافت پرواز را به تدریج افزایش دهید تا  از مهارت پرواز کبوترها مطمئن گردید .
در این مرحله باید از مخلوط کردن کبوتربا کبوترهای دیگران پرهیز کنید. بعد از این مرحله پرورش دهنده می تواند به فکر صید کردن کبوترهای غریب باشد ، بدین گونه که کبوترهای خود را با کبوترهای دیگران پرواز می دهد ، سپس جهت جلب کبوترهای غریب کبوتر ماده ای را که بالهایش چیده شده بر روی پشت بام رها می کند تا کبوترهای نر غریب را مجبور به فرود کند.
کبوترهای غریب را باید پس از صید کردن به مدت ۲ – ۳ روز در کنار کبوتر ماده ای زندانی کرد تا دو کبوتر با هم آشنا شوند و جفت گیری کنند. پس از این مرحله چنان چه کبوتر نر غریب که با کبوتر های دیگر به پرواز درآمده بخواهد فرار کند مربی جفت ماده اش را که بالهایش قیچی شده دوباره بر روی پشت بام رها می کند تا کبوتر نر از بالا جفتش را ببیند و به سوی آن فرود آید. این کبوتر را نباید از جفتش جدا کرد زیرا در این صورت به جایگاه قبلی خود باز خواهد گشت  و اگر میان دو کبوتر گفته شده جفت گیری صورت گرفته باشد و جوجه حاصل شود کبوتر نر دیگر به جایگاه قبلی خود باز نخواهد گشت زیرا که در مکان جدید صاحب بچه شده است .

نکته های درباره نگهداری پرندگان:

۱– درزمان دان خوردن پرندگان، دربالای سرشان بشینید و به دان خوردن واشتهایشان دقت وتوجه کنید، دروعده غذایی بعدی دانی را که بیشتر برمی دارند و علاقه دارند  را بیشتر کنید، چون حیوان بنا به نیاز طبیعیش ،خود تشخیص می دهد که بدنش هم اکنون به چه موادی احتیاج دارد ( بعد از اینکه کمی تجربه بدست آوردید  با تماشای دان خوردن کبوتر ها،  می توانید حیوان کسل و بیمار خود را که درحال بازی با دان است را تشخیص دهید  و به سرعت مداوای آن را آغاز و از بقیه جدا کنید )


۲- ازنکات مهمی که کبوترداربه آن باید توجه داشته باشد مدفوع (فضله)  کبوتر هاست. هر گونه تغییر در ظاهر مدفوع ممکن است مهم باشد. در صورت بردن پرنده هایتان به نزد دامپزشک، او حتما در مورد طبیعی بودن مدفوع کبوتر ها از شما خواهد پرسید.

مطالب مفید:

چگونه پرندگان راه خود را پیدا می کنند

نکات مهم در انتقال پرنده بیمار به دامپزشک

پرندگان محبوب خانگی دنیا

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,157 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3