• Ad not found

ایدز گربه ها FIV


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
ایدز گربه ها  FIV

ایدز گربه ها همانند ایدز در انسان بیماری ای است که با ویروس ایدز منتقل می شود ولی ویروس ایدز گربه با ویروس ایدز انسان تفاوت دارد

ایدز گربه ها یا همان FIV با ایدز انسان متفاوت است و ویروس آن در انسان بیماری ایجاد نمی‌کند و از نظر بهداشت عمومی نگران کننده نیست.

اهمیت این بیماری اینست که شبیه ایدز انسان باعث ضعف سیستم ایمنی بدن گربه می شود و او را نهایتا از پای در می آورد و درمانی هم ندارد.

شیوع ایدز در گربه های  ولگرد در کشور هایی که تعداد حیوانات ولگرد کنترل شده می‌باشند مثل آمریکا  تا ۲۴ درصد می رسد  و در کشورهایی که جمعیت حیوانات ولگرد کنترل شده نیست مثل ایتالیا و ایران تا ۳۵ درصد می رسد.

.

عامل ایجاد کننده ایدز گربه،یک ویروس (Lentivirus) از زیر خانواده  (Retrovirus) است. این بیماری یک عفونت پیش رونده است که همیشه در بدن باقی خواهد ماند و در نهایت، بعلت ضعف کامل سیستم ایمنی، بدن دچار انواع و اقسام عفونتها و بیماریها ، افزایش ریسک سرطان و در نهایت مرگ رخ می‌دهد.

.

علائم بیماری ایدز گربه ها چی هست؟

.

دشواری ویروس ایدز اینست که می تواند از  از دست سیستم ایمنی بدن فرار کند. این بیماری در حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند و به‌ خصوص در نرهای عقیم شده کمتر دیده می شود ( چون با گربه های دیگر کمتر تماس دارند). به همین جهت بیماری در نر های بالغ ( از طریق زخم های ناشی از نزاع) شایع تر است. نر های بالغ ۳ تا ۴ برابر ماده ها به این ویروس مبتلا می شوند.

.

ماده ها اکثراً در حین جفتگیری مبتلا می‌شوند انتقال از طریق  مادر به فرزند هنوز مشکوک می‌باشد زیرا به صورت طبیعی گزارش نشده است. گربه های پر خطر (High Risk) نرهای بالغ عقیم نشده‌ای هستند که به بیرون از منزل رفت و آمد دارند و همچنین گربه هایی که در جاهای شلوغ مثل پناهگاه ها (Shelter) نگهداری می شوند.

انتقال بیماری بین گربه ها در پناهگاه ها

انتقال از طریق ظروف آب و غذا بعید به نظر می‌رسد زیرا ویروس زود از بین می رود.

.

بلافاصله بعد از ورود ویروس از بزاق به بدن گربه سالم، ویروس توسط بافت های حاوی ماکروفاژ و لنفوسیت مثل بزاق، تیموس و گره‌های لنفاوی جمع آوری می‌شود که از ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد . بعد از ویرمی اولیه و فاز حاد،  ویروس وارد فاز نهفته می شود که ممکن است از چند روز تا چند سال طول بکشد.

.

در طی این مدت بیمار از نظر ظاهری سالم است. تا بیدار شدن ویروس که علائم کاهش وزن، ضعف، عفونت های باکتریایی مزمن، تب های عود کننده ناشناخته، کم خونی و لوکوپنی ظاهر می شود.

.

در این موارد بیشترین چیزی که مشاهده می‌کنیم عفونت های مکرر هستند که پس از بهبودی، دوباره عود می کنند.

مهمترین این عفونت ها، عفونت های محوطه دهانی ، عفونت های تنفسی ، مشکلات دستگاه گوارش  و  ادراری هستند.

منبع: وت پارس دات کام

.

سایت بیاباما از مطالب شما با نام خودتان در سایت استقبال می کند.

.

مطالب مرتبط:

انتقال توکسوپلاسموز به انسان

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 913 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3