• Ad3

ایدز گربه ها FIV


ایدز گربه ها  FIV

مانند انسان ، گربه ها هم ایدز می گیرند ولی ایدز گربه ها یا همان FIV با ایدز انسان متفاوت است و ویروس آن با HIV انسان مشابهتی ندارد و در انسان بیماری ایجاد نمی‌کند و از نظر بهداشت عمومی نگران کننده نیست. این بیماری شبیه ایدز انسان باعث ضعف سیستم ایمنی بدن گربه می شود و درمانی هم ندارد.

عامل بیماری یک ویروس (Lentivirus) از زیر خانواده  (Retrovirus) می باشد.  یک عفونت پیش رونده است که برای تمام عمر در بدن باقی خواهد ماند و در نهایت، عامل بیماری باعث ضعف کامل سیستم ایمنی بدن می‌شود و متعاقب آن کاهش وزن، عفونت های مزمن، عفونت های فرصت طلب، افزایش ریسک سرطان و در نهایت مرگ رخ می‌دهد.  لنتی ویروس ها اساساً قدرت فرار کردن و گمراه کردن سیستم ایمنی بدن را دارند که این مساله یکی از مهمترین مشکلات می باشد. ویروس مکانیزم های متفاوتی برای گمراه کردن سیستم ایمنی دارد. متعاقب آلودگی، یک ویرمی اولیه رخ می‌دهد و بعد وارد فاز نهفته (Latent) می‌شود که این فاز نهفته می‌تواند تا سال‌ها طول بکشد.

 .

این بیماری در حیواناتی که در منزل نگهداری می‌شوند و یا گربه هایی که تنها زندگی می‌کنند و به‌ خصوص در نرهای عقیم شده کمتر دیده می شود. در محل نگهداری گربه ها و جاهایی که مکان های بهداشتی دارند نیز شیوع کم می باشد. شیوع این بیماری در گربه های  ولگرد در کشور هایی که تعداد حیوانات ولگرد کنترل شده می‌باشند مثل آمریکا  تا ۲۴ درصد می رسد  و در کشورهایی که جمعیت حیوانات ولگرد کنترل شده نیست مثل ایتالیا و ایران تا ۳۵ درصد می رسد.

.

بیماری در نر های بالغ شایع تر می‌باشد چرا که مهمترین راه انتقال از طریق زخم های ناشی از گاز گرفتن است که در گربه ها بسیار شایع است. نر های بالغ ۳ تا ۴ برابر ماده ها به این ویروس مبتلا می شوند.

بیماری در توله ها و بالغ ها  گزارش شده است. انتقال از طریق  مادر به فرزند هنوز مشکوک می‌باشد زیرا به صورت طبیعی گزارش نشده است.  ماده ها هم اکثراً در حین جفتگیری مبتلا می‌شوند ولی وجود ویروس در ترشحات جنسی گزارش نشده و به اثبات نرسیده است. گربه های پر خطر (High Risk) نرهای بالغ عقیم نشده‌ای هستند که به بیرون از منزل دسترسی دارند و همچنین گربه هایی که در مکان های متراکم و در شلتر (Shelter) نگهداری می شوند.

انتقال از طریق ظروف آب و غذا بعید به نظر می‌رسد زیرا ویروس زود از بین می رود. در شرایط آزمایشگاهی انتقال از طریق مخاطات و همچنین انتقال خون دیده شده است.

.

بلافاصله بعد از ورود ویروس از بزاق به بدن گربه سالم، ویروس توسط بافت های حاوی ماکروفاژ و لنفوسیت مثل بزاق، تیموس و گره‌های لنفاوی جمع آوری می‌شود که از ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد . بعد از ویرمی اولیه، ویروس وارد مغز استخوان، ریه، کلیه و مغز می شود. در این مرحله علایم فاز حاد یعنی تب، لنفوپنی، نوتروپنی، لنفادنوپاتی جنرال و در مواردی Sepsis، Cellulitis ، آنمی، انتریت و استوماتیت دیده می شود.  سپس ویروس از خون خارج شده و وارد فاز نهفته می شود که ممکن است از چند روز تا چند سال طول بکشد ویروس به فعالیت خود در مغز استخوان و گره‌های لنفاوی ادامه می دهد.

.

در طی این مدت بیمار ممکن است از نظر ظاهری سالم به نظر بیاید تا جایی که آرام آرام سیستم ایمنی تخریب می‌شود و بیمار وارد فاز ترمینال می شود که  ممکن است سیستم عصبی و کلیوی هم درگیر شوند و علایم بالینی این فاز شامل کاهش وزن و ضعف، عفونت های باکتریایی مزمن ، تب های عود کننده ناشناخته، آنمی، لوکوپنی و ترومبوسیتوپنی می باشد.

.

در این موارد بیشترین چیزی که مشاهده می‌کنیم عفونت های راجعه باکتریایی اند که پس از بهبودی، دوباره عود می کنند. مهمترین این عفونت ها، عفونت های محوطه دهانی شامل Periodontitis ، Gingivitis و Stomatits  می باشند.

عفونت های تنفسی به صورت رنیت و کانژانکتویت می باشد. البته ممکن است Pneumonia  و Pyothorax  هم دیده شود. مشکلات دستگاه گوارش شامل انتروکولیت نکروتایزیس، مشکلات پوستی درماتیت، و همچنین Purulent Otitis و مشکلات ادراری مثل  سیستیس، پیلونفریت هم ممکن است جلب توجه کنند.

منبع: وت پارس دات کام

.

سایت یوپت از مطالب شما با نام خودتان در سایت استقبال می کند.

.

مطالب مرتبط:

انتقال توکسوپلاسموز به انسان

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 474 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad3
  • Ad3