• Ad not found

ایگوانا


ایگوانا

در سالهای اخیر خرید ایگوانا برای نگهداری در منزل رواج پیدا کرده . با توجه به اینکه ایگوانا بومی کشور ما نمی باشد ذکر نکاتی برای آشنایی با زندگی این خزنده قبل از خرید آن ضروری بنظر می رسد. لطفا قبل از خرید ایگوانا مطالعه کافی در مورد این حیوان داشته باشید.

ایگواناهای سبز جزو سوسمارهای درختی هستند که روی درختان  زندگی می کنند. آنها علاقمند به حمام آفتاب  می باشند .ایگواناها به ندرت از درختان پایین می آیند مگر در مواردی که ماده ها آماده تخم گذاری باشند اگر چه در محیط های باز نیز به خوبی خود را سازگار می سازند . ایگوانا ها دوست دارند که در اطراف آب باشند، آنها شناگرهای قابلی هستند و با شیرجه رفتن داخل آب و قرار گرفتن در پایین ترین سطح آب خود را از گزند شکارچیان حفظ می کنند .

ایگوانای سبز بومی جنوب آمریکا و مکزیک، نواحی غرب آفریقا و نواحی گرمسیری برزیل است. این سوسمار همچنین در سواحل غربی اقیانوس آرام نیز یافت می شود.  بچه های ایگوانای سبز در حدود ۲۰ سانتیمتر طول دارند . وزن سوسمار بالغ حدود ۵ کیلوگرم و طول آن تا نوک دم  تا ۲ متر نیز می رسد. ایگوانای سبز البته به رنگهای مختلف وجود دارد جوانترها بیشتر ترکیبی از رنگهای سبز و قهوه ای هستند که به صورت لکه های به هم متصل شده اند.

در ابتدای روز  رنگ پوست بدن جانور برای جذب بیشتر اشعه خورشید تیره می شود و در میانه روز که اشعه خورشید به صورت عمود بر زمین می تابد رنگ آنها روشنتر و گاهی بیرنگ می شود. ایگواناهای غالب در یک محیط رنگهای تیره تری نسبت به بقیه دارند . به نظر می رسد برخی از رنگها منحصرا توسط نرها تولید می شوند که منشا آن هورمونهای جنسی جانور نر می باشد بطوریکه در فصل جفتگیری حدود یکی دو ماه،  به رنگ پرتغالی روشن در می آیند ولی ماده های بالغ در اغلب موارد رنگ سبزشان را حفظ می کنند .


ایگوانا دارای زوائد دندانه ای زیر گلو می باشد و زیر گوش جانور هم صفحاتی وجود دارد.  تیغ های پشت حیوان  از وسط گردن تا قاعده دم کشیده شده است، این ساختمان گوشتی همچنین در برابر حرارت منبسط شده و موجب تنظیم دمای بدن جانور می گردد. و در ناحیه تاج قسمتی از استخوان جمجمه  باعث سیخ شدن و حمایت کردن از تاج می شود که این حالت در زمان وحشتزدگی یا دفاع از قلمرو در جانور ایجاد می شود.


پلکهای بالا از جنس سخت و ثابت یا بدون حرکت می باشند و پلک های پایین متحرک هستند . در قسمت پشت چشمها اندام حسی وجود دارد و به آن چشم آهیانه ای اطلاق می شود که در حقیقت چشمهای واقعی نیستند و با جذب انرژی خورشیدی به بلوغ اندام جنسی, غده تیروئید و غدد درون ریز کمک می کنند. این اندام همجنین هنگام شکار در نور کم دید جانور را افزایش می دهد.

همچنین بخوانید، تولید مثل ایگوانا، محل زندگی ایگوانا

 

تعداد بازدید از این صفحه : 855 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad
  • Ad3
  • Ad3