• Ad not found

باهوش ترین حیوانات جهان


باهوش ترین حیوانات جهان

<<آخرین بروز رسانی 4 شهریور 1396 >>

حیوانات، جهانی وسیعتر از انسان ها دارند چرا که هزارن گونه مخلتف از حیوانات روی زمین زندگی میکنند که هر کدام آن ها صدها گونه مختلف دارند از این رو جمعیت آن ها روی زمین بیشتر و البته پیچیدگی بالاتری نیز دارند.

در میان این حیوانات برخی استعدادهایی نیز دارند که ما از آن بی خبر هستیم. از آنجایی که حیوانات تمامی کارهای خود را از رو غریزه انجام می دهند شاید بپندارید که چیزی به نام هوش در آن ها وجود ندارد اما در ادامه با هم باهوش ترین حیوانات دنیا را بررسی می کنیم:


شامپانزه

گمان میرود شامپانزه ها از نظر تکاملی تنها یک پله از انسانها عقب تر باشند. پس بی جهت نیست که این موجودات تقریبا ۸۵ درصد شبیه به انسان ها باشند  و از ظاهر و فرم بدنی تا سیستم های داخلی آن ها بسیار مشابه با انسان ها باشد. شامپانزه ها  مانند ما  کارهای گروهی را دوست دارند و می توانند از کمترین امکانات، بیشترین استفاده را ببرند و حتی ابزارهایی برای کارهایشان بسازند. تحقیقات زیادی تاکنون روی آنها انجام شده  که نشان می دهد شامپانزه ها از نظر هوشی نیز می توانند شبیه به انسان ها باشند.

شامپانزه

شامپانزه ، میمون

دلفین ها

آن‌ها از جمله باهوش‌ترین جانوران روی زمین هستند و روش‌های منحصر به فردی برای شکار و برقراری ارتباط دارند. شکل‌های ارتباطی مختلفی در میان بعضی نژادهای دلفین به عنوان نوعی فرهنگ درون گروهی و اجتماعی  شناخته شده‌ است. به دلیل توانایی‌های هوشی بالا، ظاهر دوستانه، و جنب و جوش همیشگی‌شان، دلفین‌ها از گذشته در طول تاریخ توجه انسان‌ها را به خود جلب کرده‌اند.

دلفین

 فیل

شاید از اینکه این حیوان غول پیکر در رتبه سوم هوش،  قرار بگیرد تعجب کنید،  اما فیل ها واقعا حیوانات باهوشی هستند. این حیوانات به خاطر قدمتشان معروف هستند ولی از نظر هوشی نیز در سطح بالایی قرار دارند. فیل ها می توانند خودشان را در آینه شناسایی کنند و تغییرات ظاهری را درک می کنند. آن ها همچنین به مانند انسان ها از فرزنداشان محافظت کرده و حتی مردگان خود را دفن می کنند. فیل ها اگر در نقطه خاصی ساکن شوند برای خود خانه ای مشخص دارند و زندگی دسته جمعی آن ها بسیار روی نظم پیش می رود

فیل

اختاپوس

اختاپوس به عنوان باهوش ترین موجود بی مهره دنیا شناخته می شود . محققان به این نتیجه رسیده اند که نزدیک به ۹۰ درصد از بدن این حیوان با رگ های عصبی پوشیده شده است که در میان حیوانات امری نادر است.

هشت پاها  ثابت کرده‌‌اند که حافظه فوق‌‌العاده‌‌ای دارند. یک زیست‌‌شناس کانادایی به نام جنیفر ماتر (J.Mather)، اسباب‌‌بازی‌‌هایی را درون مخزن آب اختاپوس‌‌ها می‌‌انداخت و وقتی اختاپوس‌‌ها آنها را بررسی می‌‌کردند و با فشار آب به اطراف پرت‌‌شان می‌‌کردند، به تماشای آنها می‌‌نشست. او می‌‌گوید اختاپوس‌‌ها بازی می‌‌کنند. صدف‌‌ها بازی نمی‌‌کنند. انسان بازی می‌‌کند.

اختاپوس

کلاغ

کلاغ‌ ها حافظه‌ دقیقی در مورد چهره انسانها دارند. گفته میشود کلاغ‌ ها قادر به تشخیص تفاوت بین یک صورت مهربان و صورت خطرناک و همچنین هشدار وضعیت خطر به همنوع های خود هستند. این پرندگان  در هوشمندی مانند شامپانزه‌ ها هستند و چهره کسی را که باعث آزارشان شده را تا مدتها فراموش نخواهند کرد.

حتی دیده شده است که آنها  می توانند به صورت گروهی با یکدیگر متحد شده و کارهای سخت و پیچیده را انجام دهند

کلاغ

همچنین مطالب دیگری را در مورد حیوانات بخوانید:

رکوردهای گینس در دنیای حیوانات

قابلیتهای شگفت انگیز حیوانات در سرمای زمستان

وقتی حیوان به آدمی آرامش روحی میدهد

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 827 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3