• Ad not found

علل بدخلقی عروس هلندی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
علل بدخلقی عروس هلندی

در سالهای اخیر طرفداران عروس هلندی ها این پرنده های بسيار زيبا و جذاب افزایش پیدا کرده است. عروس هلندی یا کوکاتیل cockatiel  از خانواده طوطی هاست و جثه كوچكي دارد و اگر می خواهید خوب تربيت شوند بهتر است آنها را از جوجگی خريداری كنيد.

عروس هلندی ها پرندگانی خوش اخلاق و بازیگوشی هستند اما گاهی دچار بدخلقی می شوند. در واقع این بد اخلاقی جزو بیماری ها نیست و  جزئی از حالات ذاتی موجود در آنان است که با قرار گرفتن آنان در شرایط خاصی ظهور می کند. معمولا از هر ده عروس هلندی ۳ عدد از آنان تحت چنین شرایطی هستند.

.

نگهداری عروس هلندی

بدخلقی ممکن است در  نر و ماده دیده می شود و معمولا به دوران جوجگی آنها بر می گردد. بدین ترتیب که اگر آنها از سنین پایین  با انسان ها  ارتباط نداشته باشند و به اصطلاح دستی نشوند در زمان بزرگسالی رفته رفته این رفتار در آنان شکل می گیرد و متاسفانه هیچ راه حلی برای رام نمودن این دسته از پرندگان وجود نخواهند داشت.

بدخلقی عروس هلندی

عروس هلندی هایی که بد اخلاقی نشان می دهند ، با همنوعان خود هم بدخلق هستند و رفتاری تهاجمی دارند به طوری که امکان جفت شدن آنان هم خیلی پایین خواهد آمد.

این عروس های بداخلاق هنگام مواجه شدن با انسان ها، کاملا موضع خصمانه می گیرند، رفتار پرندگان وحشی را بروز داده  و با رفتار ها و شیوه های مختلف مانند گاز گرفتن و جیغ های ممتد در صدد دفاع از خود هستند.

جیغ زدن عروس هلندی

عروس هلندی های بد خلق با نزدیک شدن شما ناگهان از حالت آرام و دستی بودن خارج شده و مثل یک پرنده کاملا وحشی رفتار میکنند. جیغ می زنند و به دفاع کردن از ماده خود می پردازند و یا اگر ماده  باشند در صورت دارا بودن تخم،  رفتاری تهاجمی پیدا کرده و حتی ممکن است به نر خود آسیب برسانند.

.

با عروس بد خلق چه کنیم:

وقتی دیدید عروس هلندی تان چنین رفتاری می کند، بلافاصله او را  از سایر عروس هلندی ها و یا سایر پرندگان جدا کنید به گونه ای که دیگر قادر به شنیدن صدای آنان نباشد.

او را به مدت چند هفته تا یک ماه  به صورت جدا نگه داشته  و در این مدت فقط خود شما به وی غذا بدهید تا کمی رفتارش انعطاف پیدا نماید بهتر است  از غذاهای مورد علاقه وی استفاده نمایید.

بد اخلاقی عروس هلندی

درصورتی که عروس وحشی شما، ماده است ، لانه اش را بردارید تا به حالت اولیه باز گردد. زمانی که حس کردید عروس هلندی شما به حالت اولیه بازگشته است ، به مدت دو هفته او را با قفس خودش در کنار سایر عروس ها بگذارید و سپس او را وارد قفس سایر عروس ها کنید.

.

گفته می شود نژاد های سینامون و  لوتینو بیشتر احتمال دارد به این وضعیت مبتلا شوند.

.

نکته  مهم اینست که به هیچ عنوان از هیچ دارویی نظیر مسکن ها و یا محرک های جنسی استفاده نکنید. همانطور که گفته شد این اختلال رفتاری بوده و بیماری محسوب نمی شود بنابراین درمان دارویی ندارد.  در واقع  مهمترین دلیل وجود چنین بیماری روانی در عروس هلندی ها خارج گشتن آنان از محیط زیست طبیعی و قرار گرفتن آنان تحت اسارت انسان ها است.

.

همچنین دقت کنید که سعی نکنید این پرنده ها را  لمس کنید. چون بیشتر آنها را  مضطرب کرده و باعث آسیب روانی به آنها خواهد شد.

.

بیشتر بخوانید:

مقاله: چکار کنیم عروس هلندی گاز نگیرد

مقاله: تغذیه عروس هلندی

مقاله: عروس هلندی من نره یا ماده

تعداد بازدید از این صفحه : 27,922 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3