• Ad not found

مواردی از مشکلات سگها که بایستی توجه کنید


مواردی از مشکلات سگها که بایستی توجه کنید

بروز رسانی در <18 اسفند 1396>

مهم است که صاحبان حیوانات بتوانند مسائل بوجود آمده در سلامت حیوان را به موقع تشخیص دهند تا از مواردی که زندگی حیوان را به خطر می اندازند به موقع پیشگیری کنند.


با توجه به اینکه حیوان از بیان ناراحتی و مشکل خود عاجز است، شما به عنوان صاحب حیوان، باید بدانید که علائم این بیماری ها چیست و راه برخورد با آن قبل از اینکه تهدیدی برای جان حیوان باشد چه می تواند باشد.دستگاه گوارش قسمت مهمی از بدن است و چنانچه هر بخش از آن مختل شود مشکلات مهمی در سلامتی حیوان ایجاد می کند. اختلالات و بیماری های دستگاه گوارش ، درصد بالایی از مراجعات به دامپزشک را شامل می شوند و قسمت عمده ای از واکسیناسیون سگها مستقیما به این بیماریها و یا بیماریهایی که تظاهرات گوارشی هم دارند، مربوط می شود.

.

در اینجا به چند نشانه مهم بیماری های دستگاه گوارش می پردازیم:

.

اسهال  یکی ازنشانه های رایج بیماریهای گوارشی و یکی از مهمترین دلایل مرگ توله ها است. وجود اسهال موردی اورژانسی و مهمی است که بعنوان مهمترین مشکل سلامتی سگها محسوب می شود و تحت هیچ شرایطی عادی و فیزیولوژیک نیست. اسهال مخصوصا در سگهای بالغ ممکن است درمان راحتی داشته باشد ولی باز هم به معاینه و تشخیص علت نیاز دارد.  درصورت مشاهده اسهال  حتما با یک دامپزشک مشورت کنید.

.

غذای غیرعادی ویا خوردن هرچیزی که قابل هضم نباشد ازجمله دلایل بروزاسهال است. ولی مهمترین دلایل تغذیه ای آن شامل، غذای فاسد، غذای چرب و یا استفاده از چربی ، دنبه و پوست مرغ بعنوان غذا مخصوصا در توله ها، در اختیار گذاشتن غذای یخ زده بطوری که هنوز یخ آن باز نشده باشد و دادن غذای اضافی بطوریکه مقداری از آن برای روز بعد اضافه بماند، می باشد.  برخی بیماریهای ویروسی نیز اسهال شدیدی به دنبال دارند و البته  با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند. سگی که اسهال دارد باید ازنظرآلودگی به انگلهای داخلی همچون کرمها وکوکسیدیاها و ژیاردیا نیز مورد آزمایش قرارگیرد.

اسهال خونی

.

استفراغ نیز از دلایل مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. استفراغ دارای علل مختلفی است که دراین میان بعضیها حادترو خطرناکترهستند. درصورتی که حیوان تنها یک باراستفراغ کند وظاهرسالم وسرحالی داشته مشکل دیگری را نشان ندهد جای نگرانی نیست. زیرا این حالت به علت تغییرغذا وخوردن زباله ویا خوردن بعضی ازگیاهان می باشد. در این حالت  بهتراست ۲۴ ساعت به او غذا ندهید.

.

ولی اگر حیوان استفراغ های پیاپی و شدید به همراه سایرعلائم همچون اسهال و بی حالی و ضعف را نشان دهد حیوان را  نزد دامپزشک ببرید. همچنین  اگر دراستفراغ حیوان خون و سایر مواد غیرعادی مشاهده کردید موضوع را جدی بگیرید. استفراغ ممکن است به دلایل مختلف مثل عفونتهای ویروسی،  انسداد دستگاه گوارش،  تومورها ،  و بیماریهای کبدی و کلیوی ایجاد شود.

تهوع و استفراغ سگ

 .

موقعی که حیوان بیش ازیک یا دوروز مدفوع  نکند بیانگراین است که دچار یبوست شده است. دراین حالت ممکن است علی رغم تمایل دام به دفع مدفوع این امرصورت نگیرد در این صورت می بینید که حیوان با وجود زور زدن زیاد قادر به دفع نیست. یبوست ممکن است با علائمی همچون بی میلی وبی اشتهایی همراه است. اگرعارضه تا چند روز ادامه یابد علائم استفراغ  نیز ظاهر می گردد.

.

دلایل متفاوتی ممکن است باعث یبوست شوند از جمله  بزرگ شدن غده پروستات ، فتق  و یا مشکلات دستگاه گوارش. برخی ازحیوانات مستعد ابتلا به یبوست هستند و هر چند وقت یکبار این عارضه در آنها دیده می شود که باید مورد توجه ومراقبت قرارگیرند. دامپزشک در مورد این سگها دستورات غذایی و مراقبتی خاصی خواهد داد که باید در زندگی حیوان رعایت شوند. همچنین ممکن است سگها مخصوصا آنها که موهای بلندی دارند به دلیل انسداد مناطق اطراف مقعد توسط پوشش بدنی به طورمکانیکی دچار عدم دفع مدفوع گردند،  دراین حالت عبور مدفوع به خارج  میسرنخواهد بود.

یبوست در سگ

.

حالتی در سگها وجود دارد که کوپروفاژی (Coprophagy) یا خوردن مدفوع نام دارد و بیشتر  درسگهای نژاد  کوچک دیده می شود.  این عادت ممکن است باعث مشکل خاصی در سگها نشود ولی البته برای اطرافیان ناخوشایند وغیرقابل تحمل خواهد بود. دلیل این امر خیلی مشخص نیست. ممکن است اضافه کردن ویتامینها و مواد معدنی مثل نمک به جیره آن را کنترل کند.  اضافه کردن بعضی از چاشنیهای گوشت به غذا نتیجه جالب توجهی داشته است  زیرا باعث می شود مدفوع بوی بدی پیدا کند و سگ ازخوردن آن امتناع  ورزد.

مدفوع خواری سگ ها

.

حالت دیگری که در سگها و گاهی در گربه ها دیده میشود کشیدن مخرج روی زمین است. در این حالت سگ در حالیکه مقعدش روی زمین و پاهایش بالاست با دو دستش خودش را روی زمین می کشد. سگی که پشتش را گازمی گیرد لیس می زند و یا برزمین می کشد از ناراحتیهای مقعد رنج می برد. احتمالا دراین حالت به دلیل تحریک حاصل ازمدفوع جامد وسفت مقعد سوزناک ومتورم می شود. ممکن است کیسه های مقعدی پرشده باشند و یا سگ دچار خارش انگلی باشد.  اولین قدم درکاهش این حرکت، یافتن علت بیماری است. تمیز کردن مقعد با آب گرم و اضافه کردن ژل پترولیوم  و سایر ترکیبات مسکن، از سوزش و درد حیوان خواهد  کاست. به هر صورت با  ادامه دار شدن این قضیه ، از یک دامپزشک مشورت بخواهید.

کشیدن مخرج روی زمین

.

همچنین بخوانید:

چطور بفهمم سگم مریضه

نحوه تجویز دارو ها در سگ ها

فروش گربهفروش سگ

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,736 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3