• Ad not found

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

سوال این است که آیا حیوان خانگی بیماری زا است یا خیر؟

آفرینشگر بی همتا هیچ موجودی را بی حکمت خلق نکرده است،

مرغی که می تواند در سبد غذایی انسان جایگاه ویژه داشته باشد می تواند سبب بیماری خطرناکی همانند آنفلوانزای فوق حاد پرندگان شود و سبب مرگ و میر وسیع در میان انسان ها شود.

خوکی که نجس است می تواند راهگشایی بسیاری از شبیه سازی ها و پیوندهای اعضا باشد.

ما انسانها بیشتر بیماریها را از یکدیگر میگیریم تا از حیوانات : آنفلوانزا، ایدز، هپاتیت ، که هر کدام میتواند کشنده باشد ولی آیا زندگی در کنار یکدیگر را ترک میکنیم؟

همچنین بسیاری بیماریها را از محیط میگیریم نمونه آن آلرژی است که ترس بیساری از ما از نگهداری حیوان در منزل است ولی علت بسیاری از موارد آلرژی محیط است. بسیاری بیماریهای انگلی خطرناک را نیز از محیط و عدم رعایت بهداشت میگیریم : کیست هیداتید، توکسوپلاسموز، انگلهای روده ای. اتفاقا در این موارد حیوانات خانگی کمترین نقش را در ابتلا ما ایفا میکنند. ابتلاء به توکسوپلاسموز بیش از آنکه در اثر تماس با گربه ها باشد از راه خوردن سبزیجات آلوده است.

بیماریهایی که از گربه می گیریم

.

هر حیوانی می تواند سبب ایجاد بیماری شود و یا می تواند عامل کمک به ما باشد. این ما انسان ها هستیم که بدلیل عدم مراقبت های بهداشتی موجب گسترش بیماری و یا بیمار شدن حیوانات می شویم.

زمانی طاعون بعنوان عامل مرگ آور شناخته می شد و موش ها از ناقلین این بیماری محسوب می شدند. بعدها انسان ها یاد گرفتند که چگونه زباله های خود را معدوم کنند و چگونه آب را تصفیه کنند و چگونه از موش ها در جهت پیشبرد اهداف آزمایشگاهی و تحقیقاتی خود استفاده کنند و چگونه جمعیت موشهای ولگرد را کنترل کنند.

کنترل موشها

ما  می توانیم با برنامه های بهداشتی که توسط دامپزشکان به ما داده می شود حیوان خانگی را مطابق شرایط بهداشتی خود و جامعه نگهداری کنیم و یا آنها را مانند یک ویروس متحرک در سطع جامعه گسترش دهیم.

اکنون میبینیم که در بعضی کشورها  از حیوانات خانگی جهت کمک به بیمارانی که سیستم ایمنی آنها تقلیل یافته است استفاده می شود ولی همان حیوان در ایران یخاطر عدم رعایت نکات بهداشتی عامل بسیار خطرناک برای بیماری ها خاص و حتی افراد سالم جامعه می شود. بنابراین نتیجه می گیریم در صورت بالا بودن فرهنگ بهداشتی جامعه نگهداری حیوان خانگی نمی تواند بیماری زا باشد.

منبع: سنترا کلابز دات کام

.

مطالب مرتبط:

نگهداری حیوان خانگی و سلامت افراد

با خرید حیوان تندرست بمانید

انتقال توکسوپلاسموز به انسان

تعداد بازدید از این صفحه : 928 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3