• Ad not found

تاریخچه پرشین کت


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تاریخچه پرشین کت

گربه‌های اصیل ایرانی امروزی، از نظر طول موها، رنگ و شکل بدن، شباهت کمتری به همنوعان نخستین خود دارند. این پدیده حاصل سالها کوشش پی‌گیر در جفت کشی انتخابی این موجودات است. گربه‌های مو بلند از ایران به اروپا، به‌ویژه فرانسه، جایی که مورد توجه زیاد مردم قرار می‌گرفتند، برده می‌شدند. و بعد از سالها گربه های پرشین فعلی بوجود آمده اند ولی در همه جای دنیا، آنها را بنام گربه ایرانی یا persian cat می شناسند.

در سال ۱۷۵۶ میلادی،  طبیعی‌دان فرانسوی Comet de Buffon  در کتاب خود، به متنی از قرن ۱۶ میلادی که به وسیله یک جهانگرد ایتالیایی به نام Pierto della vella نوشته شده، اشاره کرده‌است. این جهانگرد، گربه‌های مو بلند آن روز را توصیف کرده و  تاکید نموده که آنها از منطقه‌ای در شمال ایران به نام خراسان آمده‌اند. او آن گربه ها را  با موهای دم و بدن بلند و نرم و شبیه ابریشم ،  به رنگ  یک دست خاکستری،  که در بخش سر، کمی تیره ترند  تشریح کرده‌ است .

از ویژگی دیگر این گربه‌ها، اهلی بودن آنها بوده‌ است. “بوفون”  ذکر کرده که جدا از رنگ، این نژاد دقیقا  مشابه نژادهایی بوده که در فرانسه بنام  Angora ( آنقوره ) شناخته می‌شود. نژاد Angora نژادی بوده که در زمانهای کهن‌تر به سفیدی رنگ مشهور بوده‌ است، ولی در واقعیت آنها رنگ‌های مختلفی داشته‌اند. با این حال رنگ سفید آنها که نزد اشراف زاده‌های فرانسوی و اروپایی نگهداری می‌شدند، از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده‌است. نژاد Angora بومی کشور ترکیه بوده‌ است. به همین علت  در قرن ۱۹ میلادی در اروپا، گربه‌های مو بلند را بنابر میل صاحبان آنها گربه ایرانی یا Angora می‌نامیدند و  تفاوت‌های کوچک  چه از نظر موها و چه استخوان بندی بین این دو نزاد ، مورد توجه واقع نشده‌ است.

 

 

کاردینال پرآوازه فرانسوی (Richelieu ) از دوستداران فوق العاده گربه‌ها بوده‌ است.  او درست در زمانی می‌زیست که کلیسا خود از بزرگترین دشمنان گربه‌ها بوده است.
Harrison Weir انگلیسی که از او به عنوان پدر نگهداری از گربه‌های خانگی یاد می‌شود، در اواخر قرن ۱۹ میلادی زکر کرده  که آنموقع گربه‌های دو رگه زیادی به عنوان نژاد روسی، Angoran یا  نژادهای ایرانی به فروش می‌رسیده اند، که این نکته  نشان می‌دهد که او به تفاوت میان گونه‌های ایرانی و Angoran واقف بوده‌ است.

 

مشاهده تابلوهای نقاشی از گربه‌هایی که به همراه صاحبان خود در طول قرن ۱۸ میلادی به تصویر کشیده شده‌اند، تصویر واضحی از ظاهر گونه اصیل گربه ایرانی به ما می‌دهد و آنها خیلی شبیه Angoraهای امروزی بوده‌اند. این بدین معنی است که آنها  یک سر معمولی گربه مانند داشته اند همراه با موهای خیلی بلند و ابریشمی که نه بیش از اندازه فشرده و نه مانند پشم بوده‌اند.

 

در سال ۱۹۶۸ میلادی Chas Ross گفته جالبی را در کتاب Book Of Cats راجع به گربه‌های ایرانی ذکر می‌کند. با وجود این که او( همانند ” بوفون ”  در ۱۰۰ سال قبل از خود)  رنگ گربه‌های ایرانی را خاکستری می‌دانسته،  ولی بر این نکته نیز تاکید کرده  که نژاد گربه های ایرانی موهای بسیار بلند و ابریشمی، شاید بیش از نژاد Angora داشته‌اند. او می گوید آنها از لحاظ رفتاری، بی اندازه آرام و ملایم  هم بوده‌اند.

 

به نظر می‌رسد که در آن دوران بجای  استخوان بندی آنها، رنگ آنها  معیار اصلی تشخیص بین گربه‌های اصیل ایرانی و گربه Angoran بوده‌ است. در هر صورت در آن زمان هیچ انجمنی برای گربه‌ها، هیچ کتابی برای جفت انداختن آنها و هیچ شجره نامه‌ای برای ارزشیابی آنها وجود نداشته‌ است. اگر شخصی ادعا می‌کرده که دارای یک گربه ایرانی یا Angoran است، هیچ کسی واقعا نمی‌توانست خلاف ادعای او را ثابت کند، زیرا هیچ استاندارد و هیچ راهی برای نفی چنین گفته‌ای وجود نداشته‌ است.
منبع: ویکی پدیا

.

مطالب مشابه را در سایت خودتان، biabama.com  بخوانید:  و ما را در اینستاگرام   byabama  هم دنبال کنید.

گربه پرشین

گربه هیمالین

انواع نژادهای گربه

گربه های کمتر آلرژی زا

تعداد بازدید از این صفحه : 1,549 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3