• Ad not found

تاریخچه پرورش قناری


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تاریخچه پرورش قناری

خاستگاه اصلی این پرنده جزایر قناری می‌باشد و در اواخر قرن 15 میلادی اسپانیایی‌ها (كه مالكين اين جزاير هستند ) قناری را به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا آوردند و از آن جا به سایر قاره‌های جهان راه یافت.

.

قناری در این جزایر به صورت وحشی یافت می‌شود. قناری‌های وحشی در آن جا زندگی اجتماعی دارند و  تا گله های صد تایی  نیز با هم دیده می‌شوند. در قرن ۱۵ میلادی که این جزایر به تصرف اسپانیایی‌ها درآمد. سربازان اسپانیایی شیفته این پرنده وحشی شده و سعی کردند که تعدادی از آن‌ها را صید کرده و در قفس نگهداری کرده و در هنگام مراجعت به اسپانیا آن‌ ها را به عنوان سوغات به بستگان خویش هدیه کنند.

.

در ابتدای امر این پرنده مختص افراد ثروتمند بود. بدین ترتیب در قرن پانزدهم اسپانیا به بزرگ ترین پرورش دهنده و صادر کننده قناری تبدیل شد و سال‌ها راهبان اسپانیایی‌ قناری را از مجمع الجزایر قناری به اروپا صادر می‌کردند. اما آنان فقط قناری نر می‌فروختند، چون مایل نبودند کسی بتواند از این پرنده جوجه کشی کند و تکثیر آن را انحصارا در دست خود داشتند.
در سال ۱۵۵۵ میلادی یک کشتی تجاری اسپانیایی که حامل تعداد زیادی از این پرنده‌های خوش آواز بود در نزدیکی سواحل ایتالیا به گل نشست و ملوانان کشتی ناچار شدند پرنده‌های مزبور را  آزاد کنند و چون جزایر سواحل ایتالیا از لحاظ آب و هوا با جزایر قناری نزدیک بود، پرنده‌های مزبور در همان جا مسکن گزیده و به سرعت تکثیر و زاد و ولد کردند و تعداد آن‌ها رو به فزونی یافت و چندی نگذشت که اهالی محل متوجه این پرنده‌های خوش الحان شده و با نصب تله آن‌ها را صید کرده و به جوجه کشی از آن‌ها پرداختند و موفق شدند که آن‌ها را به کشورهای دیگر صادر نمایند و چندی نگذشت که سایر کشورهای اروپایی خصوصا آلمان نیز به جرگه پرورش دهندگان قناری اضافه شدند و اندک اندک ملت‌های اروپایی با این پرنده خوش الحان آشنا شده و بدان علاقه‌مند شدند.
قبل از جنگ جهانی اول و دوم کشور آلمان بزرگ ترین تولید کننده قناری در جهان بوده‌است ولی پس از جنگ دوم جهانی ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین تولید کننده این پرنده محسوب می‌گردد. بعدها رفته رفته پرورش این پرنده در کشورهای فرانسه و انگلیس متداول شد و طبقه اشراف اروپا نیز به پرورش این پرنده اهتمام ورزیدند.

.
در قرن ۱۹ میلادی ناپلئون به مصر حمله کرد و مصر را به سلطه خود در آورد و بدین گونه مصریان نیز با پرورش و نگهداری این پرنده آشنا شده و از اولین ملت‌های مسلمان بودند که به نگهداری از آن پرداختند.
منبع: ویکی پدیا

.

مطالب مرتبط:

تولید مثل قناری

آواز قناری

تعداد بازدید از این صفحه : 997 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3