• Ad not found

نحوه تجویز داروها در سگ و گربه، قسمت اول


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
نحوه تجویز داروها در سگ و گربه، قسمت اول

بعد از معاینه سگ و گربه توسط دامپزشک، ممکن است نیاز به تجویز دارو باشد.


داروهایی که دامپزشک تجویز می کند و ممکن است از شما هم بخواهد که در چند روز آینده نیز اینکار را خودتان انجام دهید را به چند طریق می توان مصرف کرد.

نحوه تجویز دارو ها علاوه بر اینکه به نوع دارو و شکل دارویی، نوع و وضعیت بیماری و طول مدت درمان بستگی دارد ، به نوع حیوان، آرام بودن آن و شرایط صاحب حیوان هم مرتبط خواهد بود.

اکثر دامپزشکان دارو های تزریقی را ترجیح میدهند. دلیل این کار، بیشتر اطمینان داشتن از دریافت دارو توسط حیوان و تاثیر سریعتر و مطمئن تر آن است.

.

در مورد تزریقات چند نکته وجود دارد:

تزریق بسته به نظر دامپزشک ، نوع دارو و بیماری ممکن است وریدی ( معمولا با سرم )، عضلانی و یا زیر جلدی باشد. گاهی بخاطر اخلاق حیوان دامپزشک تصمیم می گیرد نوع تزریق را عوض کند. بعنوان مثال در سگی که نا آرام و یا مهاجم است تزریق زیر پوستی نسبت به عضلانی کمتر باعث تحریک حیوان می شود و ممکن است دامپزشک آنرا ترجیح دهد.

و یا وقتی که لازم است به حیوان سرم تزریق شود دامپزشک از فرمهای تزریق وریدی بجای عضلانی استفاده می کند که کمتر باعث اذیت حیوان شود ولی تزریقات روزهای بعدی احتمالا بصورت عضلانی خواهد بود.

سرم درمانی سگ ها

بهتر است تزریقات روزهای آتی را خودتان انجام ندهید. تزریقات ممکن است ساده به نظر برسد ولی در صورتیکه شما به تزریقات پزشکی هم آشنایی داشته باشید در مورد تزریق به حیوان موضوع کمی فرق می کند.

گاهی ممکن است دامپزشک برای پرهیز از تزریقات مکرر ، از داروهای طولانی اثر استفاده کند ولی همیشه این امر امکان پذیر نیست.

.

همانند انسان، بدن بعضی از حیوانات ممکن است به بعضی دارو ها (از جمله پنی سیلین ها) حساسیت داشته باشد. حساسیت به دارو قابل پیش بینی نیست و همچنین در سگ و گربه  قابل تست کردن نیز نیست. حتی این حساسیت در مورد واکسن ها هم دیده می شود. گرچه تعداد رخداد شوک پس از تزریق کم است ولی همیشه احتمال وقوع دارد. بنابراین ۵ تا ۱۰ دقیقه پس از تزریقات (حتی واکسن) در کلینیک حضور داشته باشید تا اگر شوکی اتفاق افتاد اقدام لازم توسط دامپزشک صورت گیرد. اولین علامت شوک، ملچ ملوچ کردن، ترشح بزاق زیاد و مشکل در تنفس حیوان و گاهی کهیر و خارش است.

.

همیشه دامپزشکان برای تزریقات مخصوصا عضلانی باید حیوان را مقید کنند. توجه کنید گرچه حیوان شما ممکن است بسیار خانگی و مودب هم باشد ولی واکنش غیر مترقبه او هنگام درد تزریق دور از انتظار نیست. بنابراین از درخواست دامپزشک و یا تکنسین مربوطه برای بستن دهان حیوانتان ناراحت نشوید. خطراتی که روزانه دامپزشک را تهدید می کند درک کنید.

.

روش تزریق دارو به سگ عضلانی زیرپوستی

.

برای سگهای کوچکتر ممکن است دامپزشک بخواهد از شیوه بچه گربه استفاده کند ( فرمی که گربه بچه هایش را از پشت گردن بلند می کند ) لطفا در این مورد مقاومت نکنید. این روش برای مقید کردن بعضی سگهای کوچک بسیار راحت تر از گرفتن دست و پای او است و آسیب کمتری هم موقع تزریق به حیوان وارد می شود.

.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود به نوع خاصی حیوان خود را نگه دارید. به این منظور آرنج یک دستتان را دور گردن حیوان بگیرید و دست دیگرتان را دور بدنش گرفته و او را محکم به خود بچسبانید. یا میتوانید سر حیوان را زیر بغلتان مقید کنید و با دو دست شکم و پشتش را نگه دارید.  در این مورد مقید کردن گربه ها برای تزریقات بسیار مشکل تر است. و گاهی به کمک دو یا سه  نفر نیاز هست. برای گربه ها ممکن است که از پیچیدن یک حوله بدور حیوان استفاده کرد.

.

تزریق داروی عضلانی به سگ گربه

 

.

استفاده از قطره ها و پمادهای چشمی کار سختی نیست. نکته ای که باید دقت کنید اینست که معمولا فواصل بین دارو در این روش کم است مثلا لازم است هر سه ساعت اینکار را بکنید. بهتر است حیوان را در وضعیت ریلکسی قرار دهید. پلک پایین را مقداری با انگشت بکشید تا حفره ای از پلک به سمت داخل د مجاورت چشم ایجاد شود و قطره یا پماد را داخل آن حفره بریزید.

بهتر است پمادهای چشمی را در یخچال نگهداری نکنید چون سفت و جامد شده و استفاده از آنها در این حالت سخت می شود. بدون تجویز دامپزشک از داروهای چشمی استفاده نکنید.

ریختن قطره چشم برای گربه

.

پماد های موضعی گاهی برای درمان زخمها، التهاب های پوستی و یا محل بخیه جراحی تجویز می شوند. مشکلی که در مورد سگ و گربه و مخصوصا سگها وجود دارد لیسیدن محل زخم  و بالتبع پماد است. اینکار غریزی است و راه حلی برای آن وجود ندارد ولی برای تاثیر هر چه بیشتر دارو، شما لازم است پماد را به مدت یکی دو دقیقه در محل زخم مالش دهید تا به اندازه کافی جذب شود و سپس اضافی آن را از روی موضع بردارید.

البته گاهی دامپزشک از گردنبند الیزابت برای محدود کردن دسترسی حیوان به محل زخم استفاده می کند.

.

ادامه مطلب :

تجویز دارو در سگ و گربه قسمت دوم

 .

مطالب مفید دیگر را در همین سایت بخوانید:

اشتباهات متداول در درمان خانگی سگ و گربه

واکسیناسیون در سگها

مقایسه سگ سانان با گربه سانان

گربه ام را نزد کدام دامپزشک ببرم

خرید سگ یا گربه؟

دکتر
این مطلب توسط :
دکتر حمید بهادری برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 5,727 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3