• Ad not found

هنگام تربیت سگ از چه مواردی باید اجتناب کنید:


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
هنگام تربیت سگ از چه مواردی باید اجتناب کنید:

هر سگی، صرفنظر از اینکه چقدر خوب است و خوش اخلاق است، باید اجتماعی شود یعنی برای داشتن رفتار مناسب بین انسانها باید تعلیم داده شود.


اما شخص تعلیم دهنده که می تواند صاحبش هم باشد، باید بداند چگونه با سگ رفتار کند تا رفتارهای خوب او را تقویت و رفتارهای بدش را محدود نماید.


.

By: Michelle Lanz

.

فریاد زدن سر او هنگامی که پارس می کند:

قابل درک است که بطور غریزی در مواجهه با سگی که پارس می کند اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است که سرش داد بزنیم، اما متأسفانه سگ این زبان را نمی فهمد. فریاد زدن برای سگ به این معنی است که پارس کردن درست است چون انسان مقابل او هم دارد چنین کاری را می کند. در عوض دست بزنید. این کار شوک کوچکی به سگ وارد کرده و قالب ذهنی او را تغییر می دهد و او را به آرامی از عامل تحریک کننده دور می کند، بدون اینکه هیجانی برخورد کرده باشید. اگر سگ ببیند که با پارس کردن توجه شما را جلب می کند احتمال دارد این کار را تکرار کند.

.

 مالیدن صورت سگ در فضولاتش:

شاید شنیده اید که بعضی ها وقتی سگ جایی که نباید کثیف می کند صورتش را در آن می مالند. این روش ممکن است در مورد انسانها کارایی خوبی داشته باشد، اما در مورد سگ بی فایده است. اینکار فقط سگ را تشویق می کند که خرابکاری اش را جایی انجام دهد که دیده نشود و باعث ترس حیوان از شما می شود.

در عوض محل را تمیز کنید و زمان بیشتری سگ را به گردش ببرید. استفاده از ظرف خاک هم گزینه ی مناسبی است ولی اول با دامپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید سگ مشکل بی اختیاری ندارد.

.

جایزه ندادن برای رفتار خوب:

در حین اینکه رفتار بد را اصلاح می کنید برای رفتارهای خوب مکرراً جایزه بدهید. تقویت (تشویق)  مثبت ابزاری قدرتمند و روشی عالی برای ارتباط با سگی است که کار خوبی انجام داده است. وقتی تربیت سگ را شروع می کنید به او کمک کنید تا رابطه ی بین جایزه و رفتار خوبش را کشف کند. بدین صورت او می فهمد شما چه می خواهید.

https://cdn.psychologytoday.com/sites/default/files/styles/article-inline-half/public/blogs/1987/2014/04/148490-151176.jpg?itok=DrdAdxVa

دادن جایزه های بیش از حد:

 دادن جایزه برای تشویق خوب است. اما نباید کاری کنید که سگ فکر کند برای هر کار درستی باید جایزه دریافت کند. جایزه دادن اثر مثبتی برای انجام فرامین خاص دارد ولی در آن زیاده روی نکنید. هدف این است که سگ فرامین شما را اجرا کند بدون اینکه هر دفعه چیز خوشمزه ای بخواهد.

استفاده از تنبیه بدنی:

از تنبیه سگ و زدن او وقتی کار اشتباهی انجام می دهد چیزی عاید نمی شود تنها نتیجه ی آن ترسیدن سگ از شما و انسانهاست و این ممکن است مشکل را بیشتر کند. برای اعلام نارضایتی لازم نیست سگ را بزنید، استفاده از کلمات قاطع و مؤکد و کم کردن آزادی هایش به اضافه تشویق بهترین راه برای آموزش به سگ برای اصلاح رفتارش است.

http://www.highlandcanine.com/wp/wp-content/uploads/2013/01/Dont-hit-the-dog.jpg

حبس کردن به مدت زیاد در قفس (Crate):

آموزش در قفس ماندن، یکی از بخشهای مهم آموزش است، اما اگر روی این موضوع دقت نکنید ممکن است نتیجه ی منفی داشته باشد. هرگز به عنوان تنبیه از جعبه استفاده نکنید. سگ فقط چند ساعت می تواند در آن بماند. برای سگ  دستشویی کردن در جایی که می خورد و یا می خوابد خیلی پراسترس است، بنابراین شما نمی توانید به مدت طولانی او را آنجا تنها بگذارید.

http://www.adoptapet.com/blog/uploads/2010/06/crate-dog.jpg

نادیده گرفتن رفتار بد:

بدترین کار این است که رفتار بد سگ را نادیده گرفته و به حساب سن کم او بگذارید. توله سگ مانند یک اسفنج است، هر واکنشی برای او یک راهنماست. وقتی سگ روی کاناپه یا ظروف پذیرایی می پرد اگر او را تربیت نکنید، وقتی بزرگ می شود احتمال بیشتری وجود دارد که در بزرگسالی همین رفتار را – حتی شدیدتر – تکرار کند. نشان دهید که این رفتار خوشایند نیست و اقدامات دیگری را هم در نظر بگیرید مثل استفاده از حفاظ بچه که مانع دسترسی سگ به قسمتهای خاصی از خانه می شود.

.

دادن غذاهای انسانی به سگ:

به نظر می آید ضرری نداشته باشد اگر موقع صرف شام، یک تکه  از جوجه هم به او بدهید، اما این کار می تواند باعث ایجاد رفتارهای بدی شود. غذاهای انسانی بهتر از غذای سگ است و او این را نوعی پذیرایی در نظر می گیرد. با این کار او را گدا بار می آورید. این کار را نکنید مگر در مورد غذاهای پس مانده.

مطلب کامل تغذیه سگ را اینجا بخوانید.

از گدایی کردن سگ برای غذا خودداری کنید

ندادن وقت کافی برای قدم زدن:

زندگی ما خیلی پرمشغله است و گاهی وقت برای گردش روزانه با سگ نداریم، اما گردش طولانی برای سلامت سگ امری حیاتی است و هنگام آموزش او را به رفتار خوب تشویق می کند. اگر زمان کافی برای گردش نداشته باشد ممکن است در خانه دفع داشته باشد و این را نه شما می خواهید نه او علاوه بر این، فعالیت موجب آزاد شدن انرژی حبس شده در او می شود، و هنگام آموزش بهتر می تواند روی دستها یا پنجه هایش تمرکز کند.

.

استفاده زیاد از زنجیر:

تسمه یا زنجیر برای کنترل کردن سگ در محافظ عمومی و محافظت او در برابر خطرهاست نه برای اینکه خواسته های او را با نیازهای خودتان تطبیق دهید. هنگام تربیت سگ استفاده از تسمه  و محکم کشیدن آن برای اینکه سگ رفتارش را کنترل کند کار آسانی است. اما روش ایده آل این است که از اینکه زمان آموزش تمام شد، سگ فرامین شما را در پاسخ به دستورات شما یا کشش خفیف تسمه انجام دهد. کشش محکم و خشن نه تنها چیزی را اصلاح نمی کند بلکه باعث ترس سگ از تسمه می شود. و این گردش کردن با سگ را مشکل می کند.

.

همچنین بخوانید:

چرا سگها اشیا را می دزدند


جلوگیری کردن از گدایی کردن سگها برای غذا

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,767 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3