• Ad not found

چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم ۱


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم ۱

تقریبا همیشه با این سوال روبرو هستيم که افراد خواهان سگی هستند که ترسو نباشد و به غریبه ها حمله کند و به اصطلاح گیرند ( گیرنده) باشد.

.

پاسخ به این سوال در یک جمله نمیگنجد و نیاز به شناخت رفتار سگها، ارتباط متقابل با آنها و صرف روزانه وقت با آنها دارد. ضمن اینکه باورهای نادرست زیادی هم در ذهن افراد هست که اصلاح کردن آنها به این سادگی ها هم نیست مثل بستن یا زندانی کردن سگ در یک محل تاریک، که نه تنها انسانی نیست بلکه مفید به فایده هم نیست و جزو کارهایی است که برخی از ما بعنوان ساده ترین راه انتخاب میکنیم. سگ در این روش پرخاشگر و عصبی و به نوعی افسرده خواهد شد که نوعی اختلال روانی است و همانند انسانهای روانی تعادل شخصیتی خود را از دست خواهد داد. چنین سگی قابل اعتماد نیست و البته شاید برخی چنین سگی را که بدون صرف وقت و هزینه صرفا به افراد حمله میکند به یک سگ نگهبان فهیم و باهوش ترجیح میدهند!

.

پرخاشگری قدرتی مضر و خاصیتی تهدید کننده اعضای خانواده و اطرافیان سگ است .  پرخاشگری را هیچگاه نباید با خصیصه محافظ بودن یک سگ نگهبان اشتباه گرفت . محافظ بودن سگ به این معنی است که قدرتش را در مواقع ضروری برای حفاظت از خانواده و املاک به کار ببرد. رفتارهای روانی سگ بیانگر آنست که سگ به درستی اجتماعی ( socialized ) نشده و یا به درستی آموزش ندیده است،  این آموزش مربوط به صاحب سگ هم میشود،  در مواقع بسیاری،  رفتار و برخورد اشتباه صاحبان سگها و برخوردهای فیزیکی آنها موجب پرخاشگری های سگهایشان می شود که این امر به خاطر کم اطلاعی و یا  بی اطلاعی آنها ست .

.

به یاد داشته باشید که سگ پرخاشگر در مواقع بسیاری مطیع صاحب خود نخواهد بود و این مطلب امکان بروز حوادث جبران ناپذیر را در مکانهای عمومی افزایش خواهد داد . مهمترین خصوصیت یک سگ برای صاحبش مطیع بودن اوست.  اگر سگ نگهبان قدرتش را به رخ صاحبش بکشد، بی شک مطیع او نیز نخواهد بود،  بدین معنی که هر کاری که دوست داشته باشد می کند.  قدرتش را می تواند در هر جهتی که خودش بخواهد استفاده کند و این یعنی سگ شما تحت کنترل شما نیست و با یک سگ ولگرد تفاوتی نمیکند. با بررسی جنبه های حقوقی حمله سگ به دیگران و تبعات قانونی آن،  بیشتر متوجه این گفته ما  میشوید.

.

یک سگ محافظ می تواند خطر واقعی را تشخیص دهد، به همین علت  اگر شما یک سگ واقعی محافظ دارید، همین خصوصیت موجب می شود که شاید شما هیچگاه ندانید که سگ گارد واقعی و قدرتمندی در کنارتان هست  مگر زمانی که شما واقعا در خطر باشید.

به هر صورت، تربیت یک سگ نگهبان ( به صورتیکه نگهبان قابل اعتماد و بی خطری برای افراد خودی باشد و دوست و دشمن را تمایز دهد و حتی در مقابله با دشمن دردسرهای قانونی بوجود نیاورد ) اصولی دارد که لازمه آن اشنایی با نژادها ، آشنایی با برخی رفتارهای سگها، ارتباط  متقابل با آنها و صرف وقت میباشد. اگر شما فرصت کافی برای این کار ندارید میتوانید از یک مربی سگ بهره ببرید.

.

این مطلب را دنبال کنید در : قسمت دوم

 

دکتر
این مطلب توسط :
دکتر حمید بهادری برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 42,610 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3