• Ad not found

چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم ۴


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
چگونه سگی مهاجم تربیت کنیم ۴

اکثر سگهای نگهبان تحمل برف و باران را دارند( در این مورد دوبرمن یک استثنا است ) ولی نباید در موقعیت های زمانی سرد که ضرورت آنچنان زیادی وجود ندارد سگ را در زیر سرمای شدید نگاه داشت .

.

مخصوصا سگها در شب باید جایگاه و پناهگاه مناسبی داشته باشند. همچنین نباید لانه سگ رو به باد باشد و در ایام سرد بی توجهی به آب سگ می تواند خطرناک باشد. یخ زدن ظرف آب موجب میشود تا سگ تشنه بماند و غافل ماندن از این موضوع همواره کم آبی را بدنبال دارد.

.

درشت تر کردن اندام سگ با روش های تزریق هورمون، مکملهای خوراکی و روشهای سنتی انجام میشود . کاربرد هورمون توسط دامپزشک مشخص میشود چون عوارض جانبی دارد و کاربرد آن بسته به سن، جنس و شرایط سگ تغییر میکند.  برای داشتن سگ درشت و بزرگ جثه باید اولا از نژاد های درشت تر توله گزینی نمود و جدا کردن توله از مادرش در سن ۸ هفتگی کمتر نباشد . شیر گاو با شکر بهترین جایگزین تغذیه برای درشت شدن است. استفاده از مکمل های غذایی ویتامینی و پروتئینی بسیار کمک کننده است. استفاده از مواد غذایی با منشا گیاهی ( برنج، ماکارونی و نان ) در سگهای کمتر از یک سال، توصیه نمی شود.

.

 در باور ما، سگ حیوانی سخت جان، قوی و مقاوم است ولی این دلیلی بر عدم توجه به بهداشت و پیشگیری از بیماریهای عفونی و انگلی نمی شود و در بسیاری موارد مشاهده نموده ایم که توله ها به رغم علاقه وافر صاحبانشان، در اثر ندانم کاری تلف شده اند . با توجه به شیوع بسیار زیاد بیماریهای واگیردار و کشنده سگها با توجه به این نکته که این بیماریها حتی با اقدامات درمانی، درصد تلفات بالایی دارند، لزوم واکسیناسیون به موقع و کامل برای توله سگها مشخص میشود. توله هایی که از مادران واکسینه بدنیا می آیند از دو ماهگی و توله هایی که از مادران غیر واکسینه و یا نامشخص بدنیا می آیند از یک و نیم ماهگی نیاز به واکسینه شدن دارند. این واکسن اثر دائمی ندارد و باید به فواصل مشخصی تکرار شود که توسط دامپزشک مشخص می شود ولی معمولا یک تکرار در سه ماهگی، یک تکرار در نه ماهگی و بعد بسته به نظر دامپزشک تکرارهای شش ماهه یا یک ساله دارد. واکسن هاری از ۳-۴ ماهگی تزریق میشود و بسته به نوع واکسن تکرارهای معمولا سالیانه دارد.

.

آوردن سگ جدید به محلتان.

به کرات با این موضوع روبرو شده ایم که افراد بعد از خرید یک سگ واقعا خوب و نگهبان ، بعلت ترسو بودن یا ناکارامد بودن آن پس از دو سه روز  آنرا به صاحبش پس داده اند. بدون آنکه فروشنده سگ را متهم کنید توجه کنید که اگر سگی بالغ و تربیت شده را جهت نگهبانی می آورید:

۱- مدتی طول میکشد تا سگ با محیط آشنا شود و ممکن است تا مدتی وظیفه ی نگهبانی خود را بخوبی انجام ندهد.

۲- ممکن است سگ شما را به عنوان صاحب خود  نشناسند و  طبق غریزه از شما اطاعت نکند و حتی  به شما حمله کند.

۳- ممکن است ترسو بنظر برسد و حتی  از محل شما فرار کند. لذا برای سگ بالغ، یک دوره ۱۰ روزه تا یک ماهه وقت لازم است.

.

 باید به این نکته توجه نمود که سگها تا سن ۶ الی ۷ ماهگی آمادگی کافی جهت آموزش نگهبانی را دارا نبوده و بجز در موارد بسیار نادر از نظر فیزیکی و ذهنی در سطح پالایی قرار ندارند. پس سعی کنید در این مدت یعنی تا سن ۷ ماهگی با آنها مانند توله رفتار کنید و فقط با تغذیه مناسب شرایط را برای رشد بهتر آنها فراهم کنید تا در آینده سگهای مناسبی در امر نگهبانی داشته باشید. قدم بعدی در این امر جلوگیری از ایجاد شدن ذهنیت ناگوار که باعث ایجاد خاطرات بد در سگ می شود است چرا که این خاطرات تا پایان زندگی با سگ شما خواهند ماند و باعث بروز مشکلاتی خواهند شد. بطور مثال سقوط  از ارتفاع در سنین پائین موجب ترس از ارتفاع در تمام مدت زندگی می شود یا ایجاد جراحت یا سوختگی توسط اشیاء و لوازم موجود در منزل که باعث ترس او از سنین پایین و ماندگاری این احساس ترس در مدت طولانی خواهد شد. همچنین است تنبیه  بدنی . کتک زدن سگ تا قبل از سن بلوغ باعث ترسو شدن او خواهد شد که شرایط را برای نگهبان شدن او دشوار خواهد کرد.

.

میتوان از سن ۲ ماهگی سگها را با بردن به مناطق مختلف و عبور از موانع بسیار معمولی از قبیل پله ، لبه ایوان ، کناره های استخر ، قرار دادن سگ در ارتفاع با رعایت جوانب ایمنی و تشویق به پرش بر روی صندلی یا میز و مواردی از این دست آنها را جهت تمرینات جدی بعدی آماده نمایید. مرحله بعد زمانی که سگ به سن مطلوب رسید میتوانید با آموزش دستوراتی از قبیل نشستن ، خوابیدن ، ماندن در جای خود ، هم قدم شدن کار را شروع و در ادامه بعد از گذراندن این دوره ها و زمانی که کاملا اطمینان پیداکردید که سگ کاملا بفرمان شما بوده و خود را مطیع شما میداند آموزش جهت امر نگهبانی و حمله به متجاوزین را به او آموزش دهید نکته بسیار مهم در این قسمت این است که تا زمانی که از مطیع بودن سگ خود مطمئن نیستید هرگز اقدام به آموزش دستورات حمله و از این قبیل ننمائید چرا که احتمال آسیب دیدن شما خواهد بود.

.

این مطلب را دنبال کنید در :   قسمت پنجم

                                        برگشت به قسمت اول

دکتر
این مطلب توسط :
دکتر حمید بهادری برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 5,029 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3