• Ad not found

ترس از مار ها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
ترس از مار ها

آیا از مار می ترسید؟

یک سوال ساده و یک جواب ساده تر

بیشتر ما انسانها از مار می ترسیم، در صورتیکه شاید در طول عمرمان حتی برای یک بار هم ماری را از نزدیک ندیده باشیم.

ترس از مار در لیست صدتایی ترسهای رایج میان انسانها در رتبه دوم  قرار گرفته است. پس خجالت نکشید. افرادی که از مار می ترسند کم نیستند. یکی از دغدغه های افراد در سفرهای طبیعت گردی هم برخورد با مار است. به خصوص در مناطق جنگلی و کویری که همیشه با تصوری که در ذهنمان داریم  و ناشی از دیدن فیلم ها  و برنامه های تلویزیونی است، منتظریم که با هر قدمی که بر میداریم ماری از زیر بوته یا تپه شنی بیرون بیاید و ما ندانیم که چکار باید بکنیم. اغلب هم مارها را به خاطر ظاهر خونسرد و ترسناکی که دارند موجوداتی مکار و حیله گر می بینیم.

.

اما بیایید برای یک بار هم که شده سعی کنیم که با ترسمان کنار بیاییم و ببینیم چرا از مارها می ترسیم. قبل از هر چیز بد نیست بدانید احتمال کشته شدن با نیش مار کمتر از کشته شدن با رعد و برق است و جالب است بدانید بیش از ۹۰ درصد مردم بر اثر مارگزیدگی نمی میرند بلکه ترس و وحشتی که بعد از مارگزیدگی دارند باعث مرگشان می شود.

پژوهشگران در جدیدترین تحقیقاتی که در خصوص تکامل انسان داشته اند متوجه این موضوع شده اند که انسان در طول روند تکامل خود بطور غریزی آموخته است که از حیواناتی نظر مار ترس داشته باشد و از آنها دوری کند و همینطور به محض دیدن آنها به سرعت از خود واکنش نشان دهد.

برخی دانشمندان عامل این ترس را درکودکی افراد و نوع مواجه شدن وی با طبیعت دانسته و برخی دیگر آنرا موضوعی غریزی قلمداد می کنند. همیشه شناخت بیشتر از یک چیز باعث می شود کمتر از آن بترسیم.

شاید باورتان نشود اما مارها هم متقابلا از انسان می ترسند و ترجیح می دهند کمترین برخورد را با انسان داشته باشند. پس بهترین راه حل برای افرادی که مارها را نمی شناسند دور شدن سریع از آنها می باشد.

.

همچنین بخوانید:

چه جاندارنی برای انسان کشنده ترند
دنیای شگفت انگیز حیوانات سمی
شناسایی  مارها
گزش مارهای سمی
آمار مارگزیدگی در ایران

 

استاد
این مطلب توسط :
استاد جانور شناسی دانشگاه گرگان برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 610 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3