• Ad3

تغذیه سگهای خانگی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تغذیه سگهای خانگی

بسیار در مورد تغذیه سگها از توله تا سگ بالغ سوال می شود. در زیر بطور مختصر نکات کاربردی ذکر می شود.

تغذیه  توله  زیر دو ماه  فقط  با شیر انجام می شود. توله ها ممکن است تمایلی به خوردن گوشت نشان دهند ولی تجربه ثابت کرده که باعث مشکلات گوارشی برای آنها می شود.
از یک ماهگی  به  بعد  از حجم شیر کاسته  و کمی غذای کمکی  به جیره آنها اضافه می شود. بطوریکه از  چهار تا  شش وعده  غذایشان در روز یک وعده غذای کمکی (غیر شیر) دارند. در این موقع دادن نان و برنج یا ماکارونی توصیه نمی شود.
از دو ماهگی به بعد  شیر فقط  باید یکی از وعده های غذایی روزانه باشد. غذای مناسب شامل، تکه های گوشت پخته، برنج نرم به مقدار کم  به همراه ماست، آب گوشت یا مرغ به همراه سبزی و حبوبات پخته ونرم است. استفاده از غذاهای غیر گوشتی فقط به منظور تامین نیازهایشان به ویتامینها و مواد معدنی است .
توله ۲ تا ۶ ماه  دیگر وابستگی چندانی به شیر ندارد ولی یکی دو وعده ماست در هفته توصیه می شود. در این هنگام توله سگها  به روزی ۳ تا ۵ وعده غذایی نیاز دارند. یکی فقط شامل شیر است. باید مجموعه ی از غذاهای مختلف باشد بهتر است با هم مخلوط باشد.
توله ۶ ماه تا ۱ سال  به ۲ وعده غذا در روز احتیاج دارد.  وعده ها باید کامل وحاوی مقدار لازم پروتئین ، چربی وانواع ویتامین ها باشد تا رشد حیوان مختل نشود و بلوغش به تأخیر نیفتد. غذاهای مناسب  به عنوان میان وعده؛  شیر وانواع میوه ها و سبزیجات  است. بهتراست ظهر باشد
از حدود ۱۰ – ۱۱ ماهگی باید حیوان را به خوردن یک وعده عادت دهیم، این کار نه به این علت است که سگ به تنها یک وعده احتیاج دارد بلکه بعلت مشغله اکثر صاحبان سگها و سختی تهیه و دادن غذا است و الا حتی در این سن هم دو نوبت غذا بهتر است. بتدریج  در این مدت، حیوان باید به مقررات غذا خوردن  یعنی؛ محل غذا،  ظرف غذا عادت کرده باشد.
در مورد سگهای های بالغ نیز همین نکته صدق میکند و میتوانیم به  دادن یک وعده غذا در روز بسنده کنیم. سگها در این موقع نیازی به شیر ندارند. استفاده از میوه وسبزی به عنوان میان وعده مفید است. استفاده از استخوان قلم گاو مناسب است. بهترین و کاملترین غذا در این هنگام، مخلوطی از گوشت، سیب زمینی و هویج، کمی نمک، سبزیجات است که پخته باشد و موقع سرد شدن با مقداری نان همراه شود.
در دوره آبستنی مخصوصا از اواسط آن (یک ماهگی)  بهتر است حداقل دو وعده غذا به همان روش که ذکر شد داده شود. در این موقع بعلت اینکه سگ حامله نیاز بیشتری به کلسیم و فسفر دارد  شیر به عنوان میان وعده بسیار مفید خواهد بود. همین روال باید تا زمانیکه سگ به وله ها شیر میدهد ادامه داشته باشد. در این موقع مکمل ویتامینی نیز بصورت پودر یا شربت و قرص اکیدا توصیه می شود.
نکته ای در مورد استفاده از پای مرغ بجای غذا باقی میماند که اصولا پای مرغ ارزش غذایی ندارد و فقط هفته ای یکبار آنهم برای تامین کلسیم جیره آنهم همراه جیره و نه به عنوان غذای یک وعده توصیه می شود. هر نوع چربی و روغن مانند پوست مرغ یا خورش پر روغن سگها را بیمار میکند.
 نکته دیگر موادی است که باعث حساسیت در سگها می شود مثل  گوجه فرنگی،  بادمجان،  تخم مرغ  و انواع  ادویه ها، سوسیس و کالباس و حتی بعضی غذاهای تکراری مثل گوشت مرغ.
پس  بهتر است حیوان به خوردن یک نوع غذا عادت نکند وتنوع غذایی داشته باشد وغذاها با هم مخلوط باشند.
سگها غذای پخته را ترجیح می دهند ضمن اینکه غذای پخته، انگلهای غذای خام را ندارد وغذای خام، یخ زده و داغ برای حیوان مناسب نیست.
دادن هر گونه استخوان مثل بال مرغ، گردن، پای مرغ، کله مرغ، اسکلت مرغ، و هر نوع استخوان ماهی برای سگهای  خصوصاً  کوچک خطرناک است.
غذای مناسب برای سگها تقریباً در همه سنین وشرایط قابل استفاده است
۱٫میوه ها وسبزیجات تازه و خام یا پخته مثل؛هویج، کرفس، اسفناج، تره، سیب زمینی، کدو، شلغم، سیب، خیار
۲٫حبوبات پخته ونرم شده ویا پودر آنها مثل،لپه، عدس، نخود، لوبیا
۳٫غذاهای گوشتی پخته ونرم وآب آنها مثل،گوشت مرغ، گوشت قرمز، ماهی بدون استخوان ، کله پاچه، سیرابی وشیر دان، سنگدان
۴٫دیگر غذاهای مثل برنج  نرم، نان، عسل به مقدار کم
۵٫لبنیات مثل ماست کم چرب شیرین، شیر کم چرب، پنیر
برگرفته از نوشته دکتر افرا تیموری
همچنین بخوانید: تهیه غذا برای توله سگ ها، تغذیه توله سگ های بدون مادر، روش پخت غذا برای سگ

تعداد بازدید از این صفحه : 5,057 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3