• Ad not found

تغذیه توله سگ های بدون مادر


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تغذیه توله سگ های بدون مادر

جدا کردن توله ها از مادر قبل از دو ماهگی اصلا توصیه نمی شود. ولی ممکن است به هر علتی سگی که چندین توله دارد، دیگر نتواند به توله ها شیر دهد در این زمان شما باید صبر و حوصله به توله ها رسیدگی کنید.

توله هایی که به منزل می برید باید اول شسته شوند . اینکار برای این است که آلودگی های احتمالی را به منزل نیاورند. بعد از اینکه یک محل خشک و تمیز برای توله ها تهیه کردید، مطمئن شوید که توله ها دچار سرما یا گرما نمی شوند.

این واضح است که غذای توله ها شیر است. البته بعضی نمی دانند و از سنین خیلی پایین ( حتی ۲۵ روزگی) به خیال اینکه سگها گوشت می خورند به آنها غذاهای گوشتی می دهند. این باعث بیماری آنها خواهد شد.

میزان چربی شیر گاو بسیار کمتر از شیر سگ است میزان پروتئین شیر گاو تقریبا نصف شیر سگ می باشد. کلسیم و فسفر در شیر سگ دو برابر شیر گاو است. پس لازم نیست شیر را طبق باور قدیمی با آب رقیق کنید. از شیر کامل گاو استفاده کنید. ولی در موارد زیادی توله ها لاکتوز شیر گاو را نمی توانند هضم کنند و اسهال می شوند. در این مورد باید از شیر خشک مخصوص سگ ها و یا شیر خشک بدون لاکتوز انسانی استفاده کنید.

.

توله های کوچک را باید با شیشه مخصوص توله ها شیر بدهید. سر این شیشه ها نباید خیلی باز باشد که شیر زیادی وارد حلق آنها شود.

شیشه شیر مخصوص توله ها

.

خرید شیشه شیر مخصوص توله ها از اینجا.

.

یک لیوان شیر گاو + یک زرده تخم مرغ + چهار قاشق چای خوری شکر یا عسل + یک تا دو قطره روغن زیتون بعد از یک هفتگی  (در صورت بروز اسهال روغن را حذف کنید)

ابتدا آنرا خوب به هم بزنید و تا ۳۷ درجه سانتی گراد گرم کنید. ابتدا دمای آنرا با انگشت تست کنید و اگر دما مناسب بود بوسیله شیشه شیر یا قطره چکان  به توله سگ بدهید.

.

میزان شیر دادن به توله سگ ها :

نژاد کوچک     تا پنج هفتگی      ۶تا ۸ بار      ۲۰ تا ۸۰ سی سی

نژاد بزرگ      تا پنج هفتگی       ۶ تا ۸ بار    ۶۰ تا ۱۲۰ سی سی

بعد از سن چهار هفتگی می توان از غذاهای کمکی بچه ها مثل سرلاک سگ استفاده کنید. مقدار و روش تهیه آن روی قوطی های سرلاک یا هر غذای آماده دیگری نوشته شده است.  اما توجه شود در صورت بروز اسهال مجددا از شیر خشک بدون لاکتوز استفاده شود. بعد از سن پنج هفتگی نیز می توانید ماست کم چرب استفاده نمایید.

.

لازم به توضیح است که تا ۳۵ روزگی از دادن غذای جامد خودداری نمایید. بعد از این می توان با یک غذای آغازین و نیمه جامد سگ را عادت به خوردن غذا دهیم. تا قبل از چهار هفتگی سگ شما نمی تواند که از ظرف غذا چیزی بخورد  اما از این زمان به بعد توله یاد می گیرد که از ظرف غذای خودش غذا بخورد.

چطور به توله سگ یاد بدهیم که از ظرف غذا بخورد؟

برای آموزش اینکار به نوک انگشتانتان کمی ماست زده و به دهان توله بمالید و سگ را به سمت غذا (ظرف ماست) راهنمایی کنید. او بدین صورت خواهد آموخت که از ظرف مورد نظر که ارتفاعش زیاد بلند نباشد و او بتواند به راحتی از آن غذا بخورد استفاده نماید.

گاهی می شود از غذاهای آماده کودکان مانند پنج غله با شیر و یا گندمی استفاده نمایید همچنین میتوانید از مخلوط بیسکویت مادر که در شیر کاملا نرم شده باشد استفاده نمایید. ولی این نباید تمام وعده غذایی او باشد.

 

منبع: رشت پت

مطالب مرتبط در همین سایت:

روش پخت غذا برای سگ

تهیه غذا برای توله سگ ها

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 23,363 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3