• Ad3

فواید تغذیه جوجه مرغها با سرکه سیب:


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
فواید تغذیه جوجه مرغها با سرکه سیب:

مدتی است که خواص سرکه سیب در اخبار شنیده می شود. تحقیقات زیادی در مورد خواص آن و اثراتش روی حیوانات انجام شده از جمله جوجه ها که این ماده سیستم ایمنی آنها را تقویت می کند. بنابراین بهتر در مقابل بیماری ها و عفونتها مقاومت می کنند.

.

خاصیت آنتی سپتیک و آنتی بیوتیک خفیف:

فواید زیادی در اضافه کردن سرکه سیب به آب آشامیدنی مرغ ها و جوجه ها وجود دارد. چون به علت خواص آنتی سیستمیک بسیاری از میکروبها را می کشد و تصور می شود که کمی خاصیت آنتی بیوتیک داشته باشد. خلاصه اینکه چون جوجه ها مستعد عفونت هستند اضافه کردن سرکه سیب به آب آشامیدنی آنها در پیشگیری از عفونت مؤثر است.

.

ماهیت اسیدی سرکه ی سیب برای جوجه ها مفید است و وسیله ای مؤثر برای کشتن باکتریهایی است که در پرنده ی ضعیف باعث بیماری می شوند.

.

سرشار از ویتامین و مواد معدنی:

گذشته از خواص آنتی بیوتیک و آنتی سیستمیک سرکه سیب، این ماده سرشار از مینرالها، ویتامین و عناصر کمیاب است. اما باید فرآورده ی اصلی و اوریجینال را تهیه کنید که مواد محافظ، افزودنی و رنگ به آن اضافه نشده باشد چون این مواد برای جوجه ها مضر هستند.

.

برطرف کننده ی قوی استرس:

یکی دیگر از فواید تغذیه مرغها و جوجه ها با سرکه سیب اثر ضد استرس آن است. استرس می تواند اثر منفی زیادی بر سیستم ایمنی جوجه داشته باشد و اگر سیستم ایمنی مشکل پیدا کند جوجه مستعد ابتلا به بیماری می شود.

نگهداری مرغ و خروس

.

درمانی عالی برای اسهال:

اگر پرنده علائم اسهال دارد و مطمئن هستید که علت آن انگل یا کوکسیدیوزیس نیست کمی سرکه سیب به آب پرنده اضافه کنید. این کار اسهال را درمان کرده و باکتریهای موجود در ظرف آب را می کشد.

.

چه وقت باید سرکه سیب را به آب مرغ ها و جوجه ها اضافه کرد:

در صورت وجود هر یک از شرایط زیر می توانید سرکه سیب را اضافه کنید:

.

  • اگر به مکان جدیدی نقل مکان می کنید که برای جوجه ها ناآشناست و باعث استرس آنها می شود.
  • قبل و هنگامی که پرندگان جدیدی به گله اضافه می شوند.
  • در صورت وجود تغییرات آب و هوا که نمی تواند برای پرندگان پراسترس باشد. مثل بارش ناگهانی و بی موقع برف یا هر گونه تغییر شدید آب و هوا
  • اگر پرنده از چیزی ترسید مثل روباه، سگ، گربه یا شکارچی
  • اگر سیستم ایمنی پرنده به علت بیماری ضعیف شده
  • هنگامی که پرنده دچار آسیب یا جراحتی شده
  • اگر مخرج پرنده به علت اسهال کثیف است
  • بهتر است حداقل ماهی یک بار سرکه ی سیب به آب آشامیدنی پرنده اضافه کنید تا از خواص آن بهره مند شود.

سرکه سیب برای مرغ و خروس

چگونه سرکه سیب را رقیق کنیم:

باید سرکه سیب را با آب تازه و تمیز تا حد ۲% رقیق کنیم  یعنی ۲۰ml در هر لیتر آب. به خاطر داشته باشید که به علت ماهیت اسیدی سرکه نباید آن را در ظرف فلزی نگه داشت چون به تدریخ فلز را می خورد و هنگامی که سرکه به آب آشامیدنی پرندگان اضفاه می کنید بهتر است از آبخوری پلاستیکی استفاده کنید.

.

اضافه کردن سرکه را باید ۷ روز در هر ماه انجام دهید. اگر اول هر ماه این کار را بکنید کمتر احتمال فراموش کردن آن خواهد بود. اگر جوجه خیلی جوان در گله دارید می توانید با ایمنی کامل سرکه ی سیب ۵% را به آب او اضافه کنید. یعنی ۵ml در یک لیتر آب تمیز و تازه.

فواید سرکه سیب

.

نتیجه:

نگهداری از جوجه هیچ زمانی به این اندازه رایج نبوده امروزه اغلب چند تا جوجه در باغچه شان دارند. نگهداری از پرندگان در تمام سال به معنی رعایت موارد ضروری مثل درمان و استفاده از تقویت کننده برای پرنده هاست.

.

سرکه آب سیب یکی از مواردی است که مرغداران باید در نظر داشته باشند چون اضافه کردن آن به آب آشامیدنی جوجه ها برای سلامت عمومی آنها بسیار مفید است. این ماده سرشار از مواد مفید طبیعی است که سیستم ایمنی پرنده را تقویت می کند و این به پرنده در مقابله با باکتری ها و بیماری های عفونی کمک می کند.

.

مقاله: پرریزی یا تولک رفتن پرندگان

مقاله: پرورش مرغ شاخدار

مقاله: شتر مرغ

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 24,407 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3