• Ad not found

تغذیه جوجه طوطی ها


تغذیه جوجه طوطی ها

<<آخرین بروز رسانی 6 شهریور 1396>>

نگهداری و تغذیه صحیح جوجه طوطی ها البته كار ساده ای نیست. اگر دستگاه مخصوص نگهداری و مراقبت ویژه از جوجه ندارید باید محیطی مطمئن و بهداشتی برای رشد و نمو او ایجاد کنید.


بهتر است جوجه طوطی را داخل یك جعبه چوبی یا مقوایی و یا آکواریوم شیشه ای سر باز نگهداری كنید.

از بستری استفاده کنید که هم نرم باشد و هم رطوبت مدفوع جوجه ها را خوب جذب کند. خاک اره خوب نیست چون جوجه آنها را  می خورد. گونی بستر خوبی است  و حتی از خرده های روزنامه هم بهتر است.

.
تعویض هوای برای جوجه خیلی مهم است و باید مطمئن باشید که دائما هوای تازه به آنها برسد. فضله جوجه ها به خاطر خوردن مواد نرم معمولا آبکی است و بستر باید کف جعبه را روزی دوبار تعویض کنید در غیر این صورت پرنده ها زود کثیف خواهند شد. جوجه ها را باید در دمای گرم و مناسب حدود ۲۵ درجه قرار دهید. پس از هر بار غذا دادن، دور دهان پرنده را با دستمال کاغذی کاملا تمیز کنید.

.

استفاده از خوراکی هایی مانند آرد نخودچی و غیره توصیه نمی شود. از ذرت تازه میتوانید استفاده کنید بصورتیکه آنرا رنده کرده و آب آنرا از صافی رد کنید و به جوجه خود بدهید. حتی بهترین سرلاک های دنیا هم گاهی از نظر ارزش غذایی و هضم شدن به پای بلال نمی رسند. خصوصا برای جوجه کاسکو باید فقط از شیر بلال استفاده کرد. امروزه سرلاک مخصوص جوجه طوطی براحتی در پت شاپ ها پیدا می شود. آب معدنی جوشیده ولرم را طوری به آن اضافه کنید که از فرنی کمی نرم تر شود و به راحتی وارد سرنگ شود سپس به وسیله سرنگ آنرا به جوجه خود بدهید.

هر وعده آنقدر کم درست کنید که تمامش مصرف شود زیرا پسمانده آن قابل نگهداری نیست و باید دور ریخته شود. آب معدنی که اضافه می کنید حتما گرم باشد تا جوجه مجبور نشود انرژی خود را صرف گرم کردن آن کند همچنین غذای گرم بهتر هضم می شود.

غذا دادن به جوجه طوطی با سرنگ

عجله نکنید باید آهسته و با حوصله فراوان و با دقت غذا بدید و جوجه باید بی صبرانه انتظار دریافت غذا را بکشد. وقتی می خواهید سرنگ را به دهان جوجه نزدیک کنید با یک دست به آرامی  پشت سر جوجه را نگاه دارید مخصوصا برای جوجه های خیلی کوچک که هنوز کاملا پر در نیاورده اند،  و احتیاط کنید که انگشت شما زیر گلوی پرنده قرار نگیرد چون ممکن است باعث اختلال در غذا خوردن شود و پرنده در اثر وارد شدن غذا به دستگاه تنفسی تلف شود. وقتی جوجه سر خود را با سرعت به بالا و پایین حرکت می دهد یعنی توقع دارد غذا دریافت کند و شما نباید جلوی این تکان خوردن ها و حرکات را بگیرید.

.

اگر جوجه شما خیلی کوچک است باید خیلی دقت کنید چون بیشتر امکان خفه شدن در هنگام غذا خوردن دارد. پس در روزهای اول یا حتی هفته های اول بهتر است از سرنگ جهت غذا دادن استفاده کنید. بدین نحو که یک سرنگ  ۲۰ سی سی انتخاب کنید بعد مقداری شلنگ سرم حدود ۱۲ سانتی متر را ببرید و سر آنرا کمی داغ کنید تا به خوبی به سرنگ وصل شود و جدا نشود دقت کنید که ممکن است شلنگ در هنگام غذا دادن توسط جوجه بلعیده شود  و شما را به دردسر بیندازد. پس مطمئن شوید که شلنگ از سرنگ جدا نخواهد شد.

حالا  نوبت به سر دیگر می رسد . باید آنطرف را هم کمی با شعله داغ کنید خیلی کم تا  تیزی اش از بین برود و کمی گرد شود تا به دهان پرنده آسیبی نرساند. مرتب شلنگ سرم و سرنگ خود را تعویض کنید تا آلودگی های پسمانده در سرنگ موجب بیماری نشود.

چطور با سرنگ به جوجه طوطی غذا بدهیم؟

مدتی بعد که پرنده پروبال در آورد کم کم می توانید شلنگ را بردارید و به آهستگی و با رعایت فاصله های بین دو وعده  و به میزان کم غذا را در دهان پرنده بریزید تا خود اقدام به خوردن بکند. پس از گذشت چند روز می توانید کاملا سرنگ را کنار گذاشته و فقط با یک قاشق کوچک مناسب غذا را جلوی نوک منقار جوجه بگیرید و خودش اقدام به خوردن می کند.

.

در هر وعده به جوجه زیاد غذا ندهید. همیشه مقدار کم به دفعات بیشتر غذا بدهید. جوجه به سادگی با یک وعده غذای زیاد ممکن است بمیرد. معمولا روزی ۳ تا ۴ بار غذا دادن کافی است در فواصل منظم هر بار به مقدار کم (مثلا برای جوجه طوطی ملنگو ۵ سی سی درهر وعده، جوجه طوطی اسکندر بزرگ ۱۰ سی سی). مایع غذای خوراکی داخل سرنگ باید قطره قطره به دهان جوجه وارد شود هیچ وقت دهان پرنده را از غذا پر نکنید به بی صبری های او توجه نکنید.  فراموش نکنید اکثر جوجه طوطی ها نه در اثر بیماری بلکه فقط به خاطر اشتباه غذا دادن یا تغذیه نادرست می میرند.

.

اگر مدت زیادی گذشت و دیدید چینه دان پرنده هنوز پر است و جوجه شما غذای خود را هضم نکرده، ممکن است غذایی نامناسب به او داده اید مثلا آرد نخودچی یا غیره که در دستگاه گوارش پرنده خیلی سریع آب خود را از دست داده و سفت و محکم می شوند و پرنده قادر به هضم آنها  نخواهد بود و در چنین شرایطی درصد مرگ و میر جوجه طوطی ها زیاد است و تنها تعداد اندکی شاید با خوش شانسی جان سالم به در می برند.

.

جوجه ها پس از مدتی  با وجود داشتن منقار نرم بیشتر مایل هستند خود به جستجوی خوراکی بروند در این زمان باید غذاهای نرم دیگری مانند سفیده تخم مرغ پخته، جوانه های حبوبات  و میوه هایی مثل سیب و گلابی و انواع سبزیجات  مثل کرفس و اسفناج استفاده کرد.

مطالب مرتبط:

جیغ زدن طوطی ها

قفس مناسب برای طوطی

یک برنامه غذایی برای طوطی ها

سخنگو کردن طوطی

امید
این مطلب توسط :
امید شایگان برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,699 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3