• Ad3

تغذیه جوجه طوطی ها


تغذیه جوجه طوطی ها

نگهداری و تغذیه صحیح جوجه طوطی ها البته كار ساده ای نیست. اگر دستگاه مخصوص نگهداری و مراقبت ویژه از جوجه ندارید باید محیطی مطمئن و
بهداشتی برای رشد و نمو او ایجاد کنید. بهتر است جوجه طوطی را داخل یك جعبه چوبی یا مقوایی و یا آکواریوم شیشه ای سر باز نگهداری كنید.

از  موادی برای پوشش کف این جعبه استفاده کنید که مانند گونی جنس نرمی داشته باشد که هم توانایی جزب فضله را دارد و هم مثل خاک اره ضایعات ندارد که جوجه آنها را بخورد و حتی از خرده های  روزنامه  نیز بهتر است.
همچنین مطمئن شوید که هوای تازه به جوجه دائما برسد. از آنجا که فضله جوجه ها به خاطر خوردن مواد نرم معمولا آبکی است باید  کف جعبه را  روزی دوبار تعویض کنید در غیر این صورت مخرج پرنده کثیف خواهد شد و می تواند نتیجه بدی داشته باشد. جوجه ها را باید در دمای گرم و مناسب  حدود ۲۵ درجه قرار دهید. پس از غذا دادن، دور دهان  پرنده را با دستمال کاغذی کاملا تمیز کنید. و هر بار که به جوجه غذا می دهید اینکار را بکنید

استفاده از هر نوع سرلاک انسانی و خوراکی هایی مانند آرد نخودچی و غیره توصیه نمی شود. از ذرت تازه میتوانید استفاده کنید بصورتیکه آنرا رنده کرده و آب آنرا از صافی رد کنید و به جوجه خود بدهید. حتی بهترین سرلاک های دنیا هم گاهی  از نظر ارزش غذایی و هضم شدن به پای بلال نمی رسند . خصوصا برای جوجه کاسکو باید فقط از شیر بلال استفاده کرد.  یا  سرلاک مخصوص جوجه طوطی تهیه کنید و قبلا از تاریخ و مارک معتبر آن مطمئن شوید سپس آب معدنی جوشیده ولرم را به آن  اضافه کنید بطوریکه از فرینی کمی نرم تر شود و به راحتی وارد سرنگ شود سپس به وسیله سرنگ آنرا به جوجه خود بدهید هر وعده آنقدر کم درست کنید که تمامش مصرف شود زیرا پسمانده آن قابل نگهداری نیست و آن را باید دور ریخت . آب معدنی که اضافه می کنید حتما گرم باشد تا جوجه مجبور نشود انرژی خود را صرف گرم کردن آن کند همچنین غذای گرم  بهتر هضم خواهد شد . آنقدر آب اضافه کنید و هم بزنید تا خوب نرم شود و به سادگی داخل سرنگ  ریخته شود.

درهنگام غذا دادن به جوجه عجله نکنید. باید آهسته و با حوصله فراوان و با دقت  غذا بدید و جوجه باید بی صبرانه انتظار دریافت غذا را بکشد. وقتی می خواهید سرنگ را به دهان جوجه نزدیک کنید با یک دست به آرامی  پشت سر جوجه را نگاه دارید مخصوصا برای جوجه های خیلی کوچک که هنوز کاملا پر در نیاورده اند،  و احتیاط کنید که انگشت شما زیر گلوی پرنده قرار نگیرد چون ممکن است باعث اختلال در غذا خوردن شود و پرنده در اثر وارد شدن غذا به دستگاه تنفسی تلف شود. وقتی جوجه سر خود را با سرعت به بالا و پایین حرکت می دهد یعنی توقع دارد غذا دریافت کند و شما نباید جلوی این تکان خوردن ها و حرکات را بگیرید.

اگر جوجه شما خیلی کوچک است باید خیلی دقت کنید چون بیشتر امکان خفه شدن در هنگام غذا خوردن دارد. پس در روزهای اول یا حتی هفته های اول بهتر است از سرنگ جهت غذا دادن استفاده کنید. بدین نحو که یک سرنگ  ۲۰ سی سی انتخاب کنید بعد مقداری شلنگ سرم حدود ۱۲ سانتی متر را ببرید و سر آنرا کمی داغ کنید تا به خوبی به سرنگ وصل شود و جدا نشود دقت کنید که ممکن است  شلنگ در هنگام غذا دادن توسط جوجه بلعیده شود  و شما را به دردسر بیندازد. پس مطمئن شوید که شلنگ از سرنگ جدا نخواهد شد.

حالا  نوبت به سر دیگر می رسد . باید آنطرف را هم کمی با شعله داغ کنید خیلی کم تا  تیزی اش از بین برود و کمی گرد شود تا به دهان پرنده آسیبی نرساند. مرتب شلنگ سرم و سرنگ خود را تعویض کنید تا آلودگی های پسمانده در سرنگ موجب بیماری نشود.

مدتی بعد که پرنده پروبال در آورد کم کم می توانید شلنگ را بردارید و به آهستگی و با رعایت فاصله های بین دو وعده  و به میزان کم غذا را در دهان پرنده بریزید تا خود اقدام به خوردن بکند. پس از گذشت چند روز می توانید کاملا سرنگ را کنار گذاشته و فقط با یک قاشق کوچک مناسب غذا را جلوی نوک منقار جوجه بگیرید و خودش اقدام به خوردن می کند.

هیچ گاه به جوجه زیاد غذا ندهید. همیشه کم کم غذا بدهید بسیار بهتر از این است که یک بار زیاد بخورد برای همیشه. بله جوجه به سادگی با یک وعده غذای زیاد ممکن است بمیرد. معمولا روزی ۳ تا ۴ بار غذا دادن کافی است در فواصل منظم هر بار به مقدار کم (مثلا برای جوجه طوطی ملنگو ۵ سی سی درهر وعده،  جوجه طوطی اسکندر بزرگ ۱۰ سی سی). مایع غذای خوراکی داخل سرنگ باید قطره قطره به دهان جوجه وارد شود هیچ وقت دهان پرنده را از غذا پر نکنید به بی صبری های او توجه نکنید.  فراموش نکنید اکثر جوجه طوطی ها مردنی نیستند و فقط به خاطر اشتباه غذا دادن یا تغذیه نادرست می میرند.

اگر مدت زیادی گذشت و دیدید چینه دان پرنده هنوز پر است و جوجه شما غذای خود را هضم نکرده، ممکن است  غذایی نامناسب به او داده اید مثلا آرد نخودچی یا سرلاک نوزاد
انسان که در دستگاه گوارش پرنده خیلی سریع آب خود را از دست داده و سفت و محکم می شوند و پرنده قادر به هضم آنها  نخواهد بود و در چنین شرایطی درصد مرگ و میر جوجه طوطی ها زیاد است و تنها تعداد اندکی شاید با خوش شانسی جان سالم به در می برند.

جوجه ها پس از مدتی  با وجود داشتن منقار نرم بیشتر مایل هستند خود به جستجوی خوراکی بروند در این زمان باید غذاهای نرم دیگری مانند سفیده تخم مرغ پخته، جوانه های حبوبات  و میوه هایی مثل سیب و گلابی و انواع سبزیجات  مثل کرفس و اسفناج استفاده کرد.

مطالب مرتبط:

جیغ زدن طوطی ها

قفس مناسب برای طوطی

یک برنامه غذایی برای طوطی ها

سخنگو کردن طوطی

امید
این مطلب توسط :
امید شایگان برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,079 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3