• Ad not found

تغذیه صحیح گربه


تغذیه صحیح گربه

گربه ها حیوانات گوشتخواری هستند که در زندگی طبیعی ، از شکار تغذیه میکنند. بنابراین غذای آنها دارای پروتئین زیاد ، چربی متوسط و کربوهیدرات کم دارد. البته گربه ها توانایی استفاده از کربوهیدرات ها را به عنوان منبع انرژی دارند، اما بصورت محدود.

.

برخلاف سازگاری بچه گربه ها با رژیم غذایی دارای کربوهیدرات پایین، آن    ها میتوانند نشاسته و قند غذا را مصرف کنند. درغذاهای تجاری ترجیح بر این است که تا %۳۵  وزن غذای خشک، قند و نشاسته باشد. تغذیه ی بیش از حد با کربوهیدرات    هایی که قابلیت هضم کمی دارند ( مثل شیر گاو، که دارای لاکتوز است )، منجر به نفخ، ایجاد گاز و اسهال می شود.

تغذیه گربه

.

بدن بچه گربه ها توانایی ساخت دوازده آمینواسید از بیست و سه آمینواسید متفاوت را داراست و یازده آمینواسید دیگر جزء مواد ضروری محسوب می شوند که حتماً باید توسط غذا به بدن برسند. در این بین  پروتئین های حیوانی (گوشت و محصولات جانبی آن) دارای ارزش بیولوژیکی بالاتری نسبت به پروتئین های گیاهی (کنجاله سویا و گلوتن ذرت) برای تغذیه گربه ها هستند.  برای داشتن عملکرد طبیعی دستگاه قلبی- عروقی، تولید مثلی و بینایی باید در غذای بچه گربه ها پروتئین حیوانی موجود باشد.

.

گربه ها از چربی ها به عنوان منبع انرژی، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های محلول در چربی A، D، E و K استفاده می کنند. توجه داشته باشید که  بچه گربه ها توانایی تبدیل بتا- کاروتن سبزی ها به ویتامین A را ندارند و بنابراین نیاز به تامین ویتامین A مورد نیازشان را از بافت های حیوانی دارند، همچنین رژیم غذایی آن ها باید غنی از تیامین و نیاسین باشد. در رژیم غذایی گربه سانان احتیاجی به ویتامین C نیست زیرا توانایی ساخت آن را دارند. همچنین وجود چربی در غذا باعث خوش طعم شدن غذا برای بچه گربه ها می شود و به حفظ پوست و موی سالم کمک می کند. در مقایسه با توله سگ ها، بچه گربه ها بیشتر نیازمند دریافت روزانه   ی اسیدهای چرب هستند، چون قادر به ساخت آن ها نمی باشند.

.

 بچه گربه های تازه متولد شده در طی هفته اول زندگی خود  حدود ۳۰ میلی لیتر در روز شیر نیاز دارند که باید درچند وعده غذایی در طول روز  تقسیم بندی شود. در صورتی که بچه گربه ضعیف یا تحت استرس است باید غذای آن با تناوب بیشتری در طول شبانه روز داده شود. در طی هفته ی دوم، میزان مصرف بچه گربه به حدود ۶۰ سی سی در طول روز می رسد، و در صورتی که به طور منظم وزن اضافه می کند، می توان تعداد مرتبه  ی غذا دادن را کاهش داد. در هفته سوم بچه گربه ها باید در حدود ۸۰ سی سی در روز شیر مصرف کنند. و در هفته چهارم ۱۰۰ سی سی .

از این پس می توان کمی غذای نرم به جیره روزانه اضافه کرد. از حدود شش هفتگی می توان روزی چهار بار، از حدود دوازده هفتگی روزی سه بار و از شش ماهگی دو بار در روز غذا بخورند.

روش تغذیه بچه گربه ها

۱- بهترین راه برای تعیین میزان مصرف بچه گربه ارزیابی میزان انرژی مورد نیاز آن با توجه به سن است و سپس محاسبه مقدار غذایی که باید با آن تغذیه گردد.

۲-  راه دیگر استفاده از جداول توصیه شده غذاهای تجاری است که بر پایه ی وزن حیوان سنجیده می شود این روش تنها در صورتی استفاده می شود که فرد تنها از یک غذای تجاری استفاده کند و به طور دائم آن را تغییر ندهد.

تغذیه گربه ها

۳- تغذیه  آزاد که برای بچه گربه های کم وزن و یا با رشد آهسته استفاده می شود. در این روش میزان غذای روزانه را اندازه گیری کرده و همان میزان را به صورت وعده های آزاد در اختیار حیوان قرار می دهند.  باید به این نکته توجه داشت که این روش در بچه گربه های چاق نباید استفاده گردد.

.

آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس بچه گربه باشد.  توجه کنید که بسیاری از بچه گربه ها بویژه نژادهای پوزه کوتاه  مثل پرشین ها ظروف کم عمق را ترجیح می دهند.

.

منبع: گود پت دات آی آر

.

سایت یوپت از مطالب و تجربیات شما استقبال میکند. برای گذاشتن مطالب مفید خود با نام و عکس خودتان اینجا را کلیک کنید

همچنین بخوانید:

اصول اولیه نگهداری گربه

سوالات مربوط به گربه

حمام کردن بچه گربه ها

تغذیه مناسب برای گربه ها

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 795 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3