• Ad not found

تغذیه صحیح بچه گربه ها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تغذیه صحیح بچه گربه ها

گربه ها اساسا گوشتخوارند که در زندگی طبیعی، حیوانات دیگر را شکار و از آنها تغذیه میکنند. بنابراین غذای آنها دارای پروتئین زیاد، چربی متوسط و کربوهیدرات کم دارد.

البته گربه های خانگی بصورت محدود توانایی استفاده از کربوهیدرات ها را به عنوان منبع انرژی دارند.

.

گرچه بچه گربه ها گوشتخوار هستند و با کربوهیدرات ها میانه خوبی ندارند ولی میتوانند نشاسته و قند غذا را استفاده کنند. درغذاهای تجاری معمولا بخاطر ارزان تر در آمدن  تا %۳۵  وزن غذای خشک، قند و نشاسته وجود دارد. البته تغذیه بیش از حد با کربوهیدرات    هایی که قابلیت هضم کمی دارند ( مثل شیر گاو، که دارای لاکتوز است )، منجر به نفخ، ایجاد گاز و اسهال در بچه گربه ها می شود.

.

بدن بچه گربه ها توانایی ساخت ۱۲ اسیدآمینه از ۲۳ اسیدآمینه مورد نیازشان را دارد و بقیه جزء مواد ضروری محسوب می شوند که حتماً باید در غذا وجود داشته باشند. در این بین  پروتئین های حیوانی (گوشت و محصولات جانبی آن) دارای ارزش بیولوژیکی بالاتری نسبت به پروتئین های گیاهی (کنجاله سویا و گلوتن ذرت) برای گربه ها هستند.

به بچه گربه چه غذایی بدهیم؟

.

چربی در غذای گربه ها، انرژی، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های  A، D، E و K را تامین می کند.  بچه گربه ها حتی برای تامین ویتامین A  به چربی حیوانی نیاز دارند.  همچنین چربی باعث خوش طعم شدن غذا برای بچه گربه ها می شود. در مقایسه با توله سگ ها، بچه گربه ها بیشتر نیازمند دریافت روزانه   ی اسیدهای چرب هستند، چون قادر به ساخت آن ها نمی باشند.

.

 بچه گربه های تازه متولد شده در هفته اول باید حدود ۳۰ سی سی در روز شیر مصرف کنند (در طول روز  تقسیم بندی شود). در هفته دوم، میزان مصرف بچه گربه به حدود ۶۰ سی سی در طول روز می رسد ، در هفته سوم  حدود ۸۰ سی سی در روز  و در هفته چهارم ۱۰۰ سی سی .

از این سن به بعد می توان کمی غذا  به جیره روزانه اضافه کرد که بتدریج می توان مقدار آنرا اضافه کرد و کم کم جایگزین شیر نمود. این غذا می تواند غذاهای تجاری، کنسرو گربه،گوشت سینه مرغ پخته و یا مشابه آن باشد.

غذای بچه گربه

بهترین راه برای تعیین مقدار غذای مورد نیاز بچه گربه ها، استفاده از جداول استاندارد برای ارزیابی میزان انرژی مورد نیاز نسبت به سن است .

از جداول توصیه شده غذاهای تجاری که بر پایه  وزن حیوان محاسبه شده نیز می توان استفاده کرد که البته تنها مربوط به همان غذای تجاری می شود.

راه دیگر هم  آزاد گذاشتن بچه گربه در تغذیه است که البته بیشتر برای بچه گربه های کم وزن یا آنهایی که از رشد باز مانده اند استفاده می شود. در این روش غذا را به صورت وعده های آزاد در اختیار حیوان قرار می دهند.  باید به این نکته توجه داشت که این روش ممکن است گربه را چاق کند پس در بچه گربه های چاق نباید استفاده گردد.

.

آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس بچه گربه باشد.  توجه کنید که برای بچه گربه های نژادهای پوزه کوتاه  مثل پرشین و هیمالین، ظروف کم عمق تر استفاده کنید.

.

منبع: گود پت دات آی آر

.

سایت Byabama از مطالب و تجربیات شما استقبال میکند. برای گذاشتن مطالب مفید خود با نام و عکس خودتان اینجا را کلیک کنید

همچنین بخوانید:

اصول اولیه نگهداری گربه

سوالات مربوط به گربه

حمام کردن بچه گربه ها

تغذیه مناسب برای گربه ها

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,042 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3