• Ad not found

تغذیه قناری برای جوجه کشی


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تغذیه قناری برای جوجه کشی

برای کسانیکه تمایل به جوجه کشی از قناری دارند.

در این فصل اکثر پرندگان در حال پر ریزی بوده و این زمان بهترین موقع برای تقویت قوای جسمانی پرنده است.


هر چه پرنده از نظر جسمانی قویتر باشد زمان جفت اندازی بیشتر است و جوجه های قویتر و زیباتری میتوانید بگیرید.

.

.

قناری در زمان پر ریزی باید با مکملها و میوه جات و سبزیجات تغذیه شود. همچنین برای دریافت ویتامین د  نیاز دارد که هفته ای یک بار به مدت ۲۰ دقیقه در آفتاب باشد. در این هنگام خوراک اصلی ارزن و تخم کتان است. با هر ۵ کیلو کتان ۱ کیلو ارزن سفید مخلوط کنید.

.
استفاده از غذاهای متنوع در دوران پر ریزی در سلامت و خوشرنگی  پرنده بسیار موثر است پس  در این دوران از بهترین و متنوع ترین غذاها برای پرنده تان استفاده کنید . استفاده از سبزیجات مثل برگ کاهو ، اسفناج، برگ کلم و  میوه جات به جای مواد و داروهای شیمیائی توصیه می شود. سبزیجات را باید تمیز شست و بعد  خشک کرد.

 .

تا اواخر تابستان باید یک مکمل غذائی هم با غذا به پرنده داده شود. هفته ای یک بار هم مولتی ویتامین مصرف شود . در این مدت پرنده نیاز به هفته ای دو بار استحمام دارد.

.

جوجه ها تا قبل از یک ماهگی توسط هر دو والد تغذیه می شوند. تا اینکه جوجه ها دو ماهه شوند، علاوه بر دانه های اصلی که همان کتان و ارزن هستند هفته ای دو مرتبه هفت تخم به مقدار کم در اختیارشان قرار دهید. جوجه ها از ابتدای تولد حتما باید با غذای نرم  تغذیه شوند تا زمانی که مطمئن شوید کاملا میتوانند از تمامی غذاها استفاده کنند.

غذائی را که در اختیار پرنده تان قرار می دهید باید پس از ۴  ساعت  تعویض کنید. غذای مانده را بردارید چون ممکن است خراب شود و باعث بیماری شود .

.

اما چطور دان نرم بسازیم؟

تخم مرغ آب پز، یک عدد هویج رنده شده، مقداری آرد سوخاری و آرد برنج و خشخاش و مقداری هم عسل به آن اضافه کنید. اگر میخواهید غذای کاملی داشته باشید مقداری پودر بادام و پودر پسته هم به آن اضافه کنید . می توانید پوست تخم مرغ را خشک کرده و سپس پودر کنید وآنرا نیز به مخلوط اضافه  کنید.

.

از هفته چهارم می توان به پرنده میوه و سبزیجات و همچنین جوانه دانه ها را هم داد که خود سرشار از ویتامین است .

در زمانهای عادی خارج از وقت پر ریزی، باز هم خوراک اصلی قناری را کتان و ارزن به همان نسبت ذکر شده تشکیل می دهند. اما از دانه های دیگر که به مخلوط آنها اصطلاحا هفت تخم میگویند نیز برای غذای پرنده استفاده میکنند که از مخلوط زیر تشکیل می شود:  دانه سیاه +  املاح معدنی گوگرد دار + تخم چغندر +  جو سیاه پوست کنده +  شاهدانه +  خشخاش +  تخم کاهو +  تخم خرفه +  تخم کلم قمری

.

هر قناری ذائقه خاص خود را داشته  و به یک یا چند دانه به خصوص بیشتر علاقه مند است .  پس شما به راحتی میتوانید تشخیص دهید که پرنده تان چه خوراکی را دوست دارد و چه خوراکی را دوست ندارد. اگر پرنده تان دانه ای را نخورد شما اصلا نباید با گرسنگی دادن، او  را مجبور به این کار کنید بلکه  باید آن دانه را از غذا حذف کنید.

.

تغذیه قناریهای سرخ و پرتقالی با غذاهای  رنگی:

برای تغییر رنگ این پرنده ها میتوان از داروهای شیمیائی استفاده کرد اما  بهتر است از به جای آن از میوه جات و سبزیجاتی که دارای رنگ دانه هستند استفاده کرد. این کار فقط  قبل و حین  زمان  پرریزی جواب میدهد و در زمانهای دیگر تغییر آنچنانی مشاهده نمی کنید چون  رنگ  دانه ها باید قبل از زمان  پرریزی به پرنده برسد تا  پرهای  در حال شکل گرفتن ، رنگ را به خود جذب کنند .  با به پایان رسیدن پرریزی غذای رنگی نیز رفته رفته  کاهش پیدا کند .

.

اما روش تهیه غذای رنگی:

یک قاشق چای خوری فلفل قرمز شیرین + تخم مرغ آب پز رنده شده + هویج رنده شده + مقداری عسل برای تحریک قناری به خوردن این غذا + ۱۰ قاشق چایخوری بیسکوئیت یا آرد سوخاری  + مقداری خشخاش

.

مطالب مفید دیگر در مورد قناری:

جوجه کشی در قناری

تاریخچه پرورش قناری

قناری گلاستر

مهندس
این مطلب توسط :
مهندس حسین امینی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,701 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3