• Ad not found

نگهداری و تغذیه مرغ عشق


نگهداری و تغذیه مرغ عشق

در زیستگاه این پرنده‌ها در استرالیا ، مرغ عشق ها از تخم خشک گیاهان تغذیه می کنند. اما در اسارت مهمترین غذای آنها ارزن است.

.

با اینحال بایستی تنوع در غذای پرندگان خانگی حفظ شود. استفاده از سبزی‌های تازه مثل تره ٬ کاهو ٬ اسفناج ٬ هویج ٬ چغندر و میوه‌ها مثل سیب ٬ گلابی ٬ هویج ، توت فرنگی همچنین انگور و مواد خوراکی دیگرمانند نان خیس شده،  دانه‌های پخته شده مثل عدس  و لوبیا توصیه می شود.

.

.

مرغ عشقهایی که به نوعی رژیم غذایی خاص عادت بکنند به راحتی آن رژیم را ترک نمی‌کنند پس باید از جوجگی آنها را به رژیم غذایی خوبی عادت داد. برای اطمینان از جذب مواد معدنی مورد نیاز در پرنده بهتر است از مکمل های تغذیه ای یا مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده کرد.

.

بهتر است مرغ عشق‌ها بصورت جفت نگهداری شوند. مرغ عشق به محیط اطراف خود خو می‌گیرد و نباید جای قفس پرنده را تغییر داد. قفس پرنده باید جایی باشد روشن و تا حد ممکن ساکت و در محل‌های پر رفت و آمد و پشت پنجره که نور آفتاب دائم به آنها بتابد محل مناسبی نیست، قفس پرنده باید در بالا باشد تا پرنده به همه چیز مسلط باشد و احساس ترس نکند. اگر مثلا قسمتی از قفس رو به دیوار باشد به طوری که مرغ عشق از پشت خود خیالش راحت باشد بسیار برای او مناسب خواهد بود.

.
کف قفس را با شن مخصوص پرندگان و یا روزنامه غیر رنگی بپوشانید و حداقل یکبار در هفته آنرا تعویض کنید.
در قفس باید میله‌هایی به قطر ۲٫۵ تا ۳ سانتیمتر قرار داده شود تا مانع ابتلای پرنده به بلندی ناخن شود. همچنین باید در قفس از شاخه درختان نیز برای نشستن پرندگان استفاده شود.مرغ عشق برای اینکه منقارش بیش از اندازه بلند نشود باید همیشه با آن کار کند، وجود شاخه درختان در قفس باعث می‌شود مرغ عشق با نوکش آنها را بکند.این شاخه‌ها باید دائما عوض شوند.

.
ظروف آب و غذای مرغ عشق‌ها نیز نباید زیاد تعویض کرد زیرا به آن ظرف عادت می‌کنند و از ظرف جدید ممکن است بترسند و این باعث گرسنگی آنها بشود. در صورت تمایل به نگهداری بیش از یک جفت مرغ عشق در یک قفس باید حتما به این موضوع اشاره شود که هر جفت مرغ عشق برای داشتن بهترین بازده برای زندگی به فضایی معادل یک مکعب با اضلاع ۵۰ سانتی متر نیازمند می باشند و در صورت داشتن فضایی کم تر از این حدود بی شک میان جفت ها درگیری بر سر قلمرو زیستی پیش خواهد آمد. البته اگرآن هاراباجوجه هایشان(جوجه ی ۲ ماه به بالا)دریک قفس بیناندازید به جان یکدیگر افتاده وظرف ۳ الی ۴ روز یکدیگر را میکشند.
منبع: ویکی پدیا

.

همچنین بخوانید:

تولید مثل مرغ عشق

درباره مرغ عشق

تعداد بازدید از این صفحه : 616 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad
  • Ad3