• Ad not found

تولید مثل اسب


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تولید مثل اسب

از نظر فیزیکی، یک اسب می‌تواند در ۱۸ ماهگی جفت گیری کند اما معمولا اسبدارها برای اسب‌هایشان و بویژه ماده‌ها،  تا پیش از سه سالگی اجازه جفت گیری نمیدهند.

طول دوره آبستنی اسب نزدیک به ۳۴۰ روز یا به طور متوسط ۳۲۰ تا ۳۷۰ روز است و اسب معمولا یک کره اسب بدنیا می آورد چون کمتر دیده شده که یک اسب دوقلو به دنیا آورد.

.

در حقیقت یکی از دلایل اصلی سقط در اسب ها، دوقلویی است. کره اسب‌ها هنگام تولد می‌توانند روی پای خود بایستند و از پستان مادر شیر بخورند و اندکی پس از تولد حتی می‌توانند بدوند.

.

طول مدت حاملگی در اسب چقدر است؟

.

کره‌ها بیشتر در بهار به دنیا می‌آیند. دوران جفتگیری و تمایل جنسی ماده‌ها از آغاز بهار تا پاییز است  و هر ۱۹ تا ۲۲ روز یکبار، آنها آماده جفت گیری می شوند. کره‌ها پس از چهار تا شش ماه از شیر گرفته می‌شوند و خوراک بالغ ها را میخورند.

.

اسب چهارساله، بالغ دانسته می‌شود هرچند که استخوان‌بندی آن تا شش سالگی همچنان رشد می‌کند. بزرگسال شدن اسب‌ها به نژاد، جنس و تغذیه آنها بستگی دارد. اسب‌های نژاد بزرگتر، به زمان بیشتری برای رشد کامل و تغییر بافت استخوان هایشان نیاز دارند.

.

بسته به کاری که از یک اسب انتظار است، یک اسب را در سن دو تا چهارسالگی برای سواری و گذاشتن زین آموزش می‌دهند. اسب‌های مسابقه مانند درساژ عموما تا پیش از سه یا چهارسالگی زیر زین نمی‌روند چون ماهیچه‌ها و استخوان‌های آن‌ها به اندازه کافی محکم نیست. در این میان نژاد تروبرد یک استثنا است، این اسب مسابقه در برخی کشورها در سن دوسالگی زیر زین می‌رود. اسب‌هایی که برای مسابقه‌های استقامت پرورش می‌یابند تا پیش از ۶۰ ماهگی (پنج سالگی) بزرگسال دانسته نمی‌شوند.

منبع: ویکی

مطالب مفید دیگر در همین سایت:

محل نگهداری اسب

سیر تکامل اسب ها

نژاد ترکمن

نژاد عرب

انتخاب اسب برای خرید

اسبهای فروشی ما

تعداد بازدید از این صفحه : 967 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3