• Ad not found

تولید مثل ایگوانا


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تولید مثل ایگوانا

ایگوانا مانند بقیه خزندگان تخمگذار است. یک ماده ایگوانا با چندین نر جفتگیری میکند. ماده ها قادرند اسپرمها را برای مدتی طولانی نگه دارند و در زمان مناسب آنها را بارور سازند.


ایگواناها معمولا در ۳ الی ۴ سالگی بلوغ جنسی پیدا می کنند. البته بعضی در دو سالگی بالغ می شوند و در بعضی بلوغ  تا پنج سالگی طول می کشد.

نرها غالبا به وسیله فورمونهایی که از سوراخهای رانی خود ترشح می کنند قلمرو و جفتهایشان را علامت گذاری می کنند. در خلال جفت گیری نرها به ماده ها نزدیک می شوند و از پشت آنها بالا می روند و به آن مسلط می شوند. آنها برای مهار کردن جفتشان با دندان پشت کتف ماده را گاز می گیرند که گاهی منجر به زخم می شود این مراحل چندین دقیقه طول می کشد.

.

تعیین جنسیت ایگوانا

.

درگیری بین نرها غیر معمول نیست و اظهار عشق نرها به روشهای مختلف از جمله بالا و پایین بردن سر یا باد کردن غبغب، صدا درآوردن و گاز گرفتن پشت گردن ماده ها می باشد.

ایگواناها تمایل دارند در فصول خشک سال تخم گذاری کنند زیرا تولد نوزادان در فصل بارندگی اتفاق می افتد و دسترسی به غذا برای متولدین جدید آسانتر خواهد بود .

اندازه و تعداد تخمها متغیر است ولی ایگوانا معمولا در مدت زمان سه روز  حدود ۱۰ الی ۳۰ تخم که  سفید یا کرم رنگ  هستند می گذارد. به طور متوسط اندازه قطر تخم ها یک و نیم سانتی متر  و طول آنها حدود چهار سانتی متر می باشد.

فرق نر و ماده در ایگوانا

 

ماده ها حدود دو ماه  پس از جفتگیری  تخم گذاری میکنند. ماده ها آشیانه ای که معمولا در عمق یک متری زمین است پیدا میکنند. وقتی که جای کافی نباشد استفاده از یک لانه توسط چند ماده  غیر معمول نیست. بعد از تخم گذاری ماده ها برای حفاظت از آنها به دفعات به آشیانه سر می زنند ولی در آن اقامت دائم ندارند.

.

انواع ایگوانا
نگهداری ایگوانا، محل زندگی۱
نگهداری ایگوانا ۲ – تغذیه
اژدهای کمودو

تعداد بازدید از این صفحه : 1,106 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3