• Ad3

تولید مثل ایگوانا


تولید مثل ایگوانا

ایگوانا مانند بقیه خزندگان تخمگذار است. یک ماده ایگوانا با چندین نر جفتگیری میکند.


ایگواناها معمولا در ۳ الی ۴ سالگی بلوغ جنسی پیدا می کنند.البته بعضی در ۲ سالگی بالغ می شوند و در بعضی بلوغ  تا ۵ سالگی طول می کشد.  درگیری بین نرها غیر معمول نیست و اظهار عشق نرها به روشهای مختلف از جمله بالا و پایین بردن سر یا باد کردن غبغب، صدا درآوردن و گاز گرفتن پشت گردن ماده ها می باشد .  ماده ها قادرند اسپرمها را برای مدتی طولانی نگه دارند و در زمان مناسب آنها را بارور سازند.

نرها غالبا به وسیله فورمونهایی که از سوراخهای رانی خود ترشح می کنند قلمرو و جفتهایشان را علامت گذاری می کنند. در خلال جفت گیری نرها به ماده ها نزدیک می شوند و از پشت آنها بالا می روند و به آن مسلط می شوند. آنها برای مهار کردن جفتشان با دندان پشت کتف ماده را گاز می گیرند که گاهی منجر به زخم می شود این مراحل چندین دقیقه طول می کشد.

ایگواناها تمایل دارند در فصول خشک سال تخم گذاری کنند زیرا تولد نوزادان در فصل بارندگی اتفاق می افتد و دسترسی به غذا برای متولدین جدید آسانتر خواهد بود .

ماده ها حدود دو ماه  پس از جفتگیری  تخم گذاری میکنند. ماده ها آشیانه ای که معمولا در عمق یک متری زمین است پیدا میکنند.  استفاده از یک لانه توسط چند ماده وقتی که جای کافی نباشد غیر معمول نیست. بعد از تخم گذاری ماده ها برای حفاظت از آنها به دفعات به آشیانه سر می زنند ولی در آن اقامت دائم ندارند.

اندازه و تعداد تخمها متغیر است ولی ایگوانا معمولا در مدت زمان سه روز  حدود ۱۰ الی ۳۰ تخم که  سفید یا کرم رنگ  هستند می گذارد. به طور متوسط اندازه قطر تخم ها یک و نیم سانتی متر  و طول آنها حدود چهار سانتی متر می باشد.

مطالب بیشتری در مورد ایگوانا بخوانید ، محل نگهداری ایگوانا ،

 

تعداد بازدید از این صفحه : 522 بازدید

کپی برداری از مقالات با ذکر منبع آن آزاد است.

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3