• Ad not found

چه جاندارانی برای انسان کشنده ترند


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
چه جاندارانی برای انسان کشنده ترند

به روز رسانی در <19اردیبهشت1397>

بسیاری از انسان‌ها احتمالا مهمترین جانور کشنده انسانها را در دنیا کوسه ماهی می دانند. اما آیا این درست است؟ چه جانورانی بیشتر برای انسانها خطرناکند؟


فارغ از اینکه انسانها مهمترین عامل قتل و کشتار خودشان هستند در اینجا به این موضوع می پردازیم که کدام جانداران سالیانه بیشترین قربانی را می گیرند؟
.

.

مقام اول: پشه

سالانه بیش از ۷۰۰ هزار نفر قربانی نیش پشه می‌شوند. ممکن است نیش پشه در اروپا قربانی زیادی نداشته باشد، ولی در بسیاری از کشورهای افریقایی و آسیایی کشنده است. پشه به خاطر انتقال بیماری‌های مختلف به انسان سبب مرگ او می‌شود.

درمان نیش پشه

حتما می دانید که مهم‌ترین بیماری‌ که از راه پشه به انسان منتقل می‌شود مالاریا است. بیماریهای دیگر تب دنگی، تب زرد و آنسفالیت نیز از دیگر بیماری‌های کمتر شناخته شده ولی کشنده‌ای هستند که ناقل آن‌ها پشه است.

 

.

مقام دوم: مارها

سالانه حدود ۵۰ هزار انسان در نقاط مختلف دنیا بر اثر نیش مار ها می‌میرند. با اینکه بسیاری از مارها سمی و خطرناک نیستند اما تعداد کمی مارهای سمی خطرناک در نقاط خاصی از کره خاکی و دریاها وجود دارند که نیش‌شان برای انسان کشنده است. در این رابطه مقاله ای را در همین سایت بخوانید.

زیستگاه مارها

شناسایی مارها

درباره مارها

.

مقام سوم: حیوانات ‌هار

هنوز هم بیماری‌ هاری در بین انسانها قربانی می گیرد و حدود ۲۵ هزار انسان را در سال می‌کشد. بسیاری از جانوران می‌توانند ناقل ویروس ‌هاری باشند.‌ هاری موجب التهاب مغز می‌شود که هیچ درمانی ندارد. ویروس هاری از بزاق حیوان مبتلا به‌ هاری و محل گازگرفتگی وارد بدن شده و سپس از طریق اعصاب به سمت مغز می رود.

گرچه بلافاصله با شنیدن نام هاری ذهن شما به سمت سگ هار می رود ولی سگ تنها بخش کوچکی از انتقال دهنده هاری به انسان را به خود اختصاص می دهد. گربه های خانگی، روباه و شغال، خفاش و دامهای اهلی از انتقال دهنده های مهم هاری به انسان هستند.

هاری و واکسن آن در حیوانات

بیماری هاری تمام و کمال

.

مقام چهارم: جانوران ناقل پارازیت‌های مرگ‌آور

بعضی جانوران مثل مگس تسه‌تسه، با انتقال عوامل مرگبار، سالانه جان حدود ۱۰ هزار انسان را می‌گیرند. مگس تسه‌تسه مگس گزنده و نیش‌زنی است که می‌تواند ناقل انگل عامل بیماری خواب باشد که کشنده است.  “بیلارزیا” یا تب حلزون نوعی بیماری کرم انگلی که توسط حلزون منتقل می شود. این بیماری باعث عفونت دستگاه ادراری و دستگاه گوارشی‌ می شود.

.

مقام پنجم: کرم‌های حلقوی

انوع کرم‌های حلقوی یا ” نماتد ها ” حدود ۲ تا ۳ هزار انسان را در سال می‌کشند. کرم‌های حلقوی می‌توانند از راه مواد غذایی یا خاک آلوده وارد بدن شوند. اکثر این انگل‌‌ها در دستگاه گوارش انسان زندگی می‌کنند، از راه سوراخ کردن جدار روده‌ها و گردش خون به شش‌ها راه می‌یابند و سپس دوباره توسط انسان بلعیده و به روده‌ها منتقل می‌شوند.

کرم آسکاریس در سگ ها

گفته می‌شود حدود یک میلیارد نفر از مردم کره زمین به این انگل‌‌ها آلوده‌اند. از شناخته شده ترین این انگل ها آسکاریس و کرمک را می توان نام برد.

.

مقام ششم: کرم‌های نواری

کرم‌های نواری یا ” سستد ها ” باعث مرگ حدود ۲۰۰۰ انسان در سال می‌شوند. کرم‌های نواری رده‌ای از انگل‌های کرمی پهن هستند که شکل‌شان بندبند است. آنها به جدار روده وصل شده و از مواد غذایی آن تغذیه می‌کنند. از کرم‌های نواری “کرم کدو” را می توان نام برد.

کرم‌های نواری می‌توانند از راه مواد غذایی آلوده وارد بدن شوند و البته در کشورهایی که از نظر بهداشت در وضعیت خوبی نیستند جان انسان‌ها را بگیرند. یکی از بیماریهای مهم و قابل تامل که بوسیله یک کرم نواری در انسان ایجاد می شود ، کیست هیداتید است.

.

مقام هفتم: تمساح

تمساح‌ها سالیانه حدود ۱۰۰۰ انسان را می‌کشند. این خزندگان گوشتخوار، گاهی حیواناتی را می‌درند که جثه‌شان چندبرابر بزرگ‌تر از جثه خودشان است.

<a href=

.

مقام هشتم: اسب آبی

این حیوان گیاه‌خوار که ساکن رودخانه های آفریقا است، با شکم گرد و بزرگ و جثه سنگین خود در آب بیشتر شبیه اسباب‌بازی‌های کودکان هستند. ولی آنها مثل اسباب بازی‌های کودکان بی‌آزار نیستند. اسب‌های آبی بسیار تهاجمی‌اند و به تحریک خارجی نیز نیازی ندارند. آنها می‌توانند به ناگهان حمله را آغاز کنند. . اسب های آبی سالیانه حدود ۵۰۰ انسان را می‌درد.

آیا اسب آبی برای انسان خطرناک است؟

.

مقام نهم: شیر و فیل

این‌که شمار افرادی که توسط فیل‌ها کشته می‌شوند به اندازه قربانیان شیرها هستند، موضوع جدیدی است. فیل، که بزرگ‌ترین جانور روی زمین است، می‌تواند بسیار تهاجمی شود. یک فیل خشمگین با جثه‌ عظیم و قدرتی که در اوست، بسیار خطرناک است. شیرها و فیل‌ها سالیانه حدود ۱۰۰ انسان را می‌درند.

.

مقام دهم: کوسه سفید و گرگ

گرگ‌ها و کوسه‌ها البته بالقوه می‌توانند کشنده باشد. اما شمار بسیار کمی از این حیوانات این‌کار را می‌کنند. این دو حیوان وحشی هر یک سالانه حدود ۱۰ انسان را می‌کشند. احتمال مرگ انسان در پی نقص دستگاه خانگی توستر بسیار بیشتر از این تعداد است.

سگ گرگ

.

 پس می بینیم که برخلاف تصور ما مرگ در اثر حمله کوسه ماهی در رتبه دهم این لیست قرار دارد و آنهم در مناطق خاصی رخ می دهد جایی که اتفاقا انسانها به حریم زیست کوسه ها وارد می شوند.

.

برگرفته از سایت ehyanews

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت biabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,828 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3