• Ad not found

چطور مانع دعوای گربه ها شویم


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
چطور مانع دعوای گربه ها شویم

جنگ بازی یا بازی جنگیدن بین گربه ها رفتاری طبیعی و رایج است. اما گاهی نزاع آنها خیلی جنبه بازی ندارد. اگر گربه هایتان را در این حالت دیدید می توانید با یکی از روشهای زیر از آنها و خودتان محافضت کنید.

.

.

.

۱- بازی را از جنگیدن تشخیص دهید:

بازی گربه ها خصوصا بچه گربه ها ، سرو صدای زیادی دارد. گاهی این بازی ها خیلی خشن است و مشکل می توان آن را از جنگ واقعی تشخیص داد. شاخص های معمولی که نشان می دهند گربه در حال بازی است نه تهاجم، وجود حالت بازی در صورتش است. یعنی دهانش کمی باز است و به اطراف جست و خیز می کند. گربه ای که قصد حمله دارد غرش یا هیس ( فیش ) می کند. پس به این صداهای راهنما توجه کنید.

۲- از خودتان صدایی در آورید:

به عنوان یک قاعده کلی توصیه نمی شود که وقتی گربه رفتار بدی دارد سرش داد بزنید چون از لحاظ ادراکی نمی تواند صدای شما را با رفتار بدش مرتبط کرده و از اشتباهش پرهیز کند. اما هنگام دعوا کردن هدف شما تربیت یا تنبیه نیست بلکه می خواهید تا حد امکان سریع و قاطع جنگ را متوقف کنید. فریاد زدن، دست زدن یا پا به زمین کوبیدن حواس گربه را از دعوا کردن پرت می کند و ممکن است همین کافی باشد.

.

http://bestfriends.org/uploadedImages/Content/Resources/All_About_Pets/Cats/Behaviour_and_Training/cat_fearmovement.jpg

.

۳- کمی آب به آنها بپاشید:

همه میدانند که گربه از آب متنفر است. شما می توانید از این نکته برای قطع کردن دعوای آنها استفاده کنید. می توانید از یک بطری اسپری آب استفاده کنید. یک لیوان آب هم همین کار را می کند. گربه ها از خیس شدن خوششان نخواهد آمد  اما اینکار به آنها صدمه ای نمی زند ولی دعوا کردن چرا.

http://www.wikihow.com/images/a/ae/Use-a-Spray-Bottle-on-a-Cat-for-Training-Step-5.jpg

۴- جنگ را تبدیل به بازی کنید:

استراتژی شما باید حواس آنها را پرت کند نه اینکه مستقیما تلاش کنید که آنها را از هم جدا کنید. با یک اسباب بازی خصوصا چیزی که هر دو دوست دارند، سعی کنید توجه آنها را از تهاجم به بازی معطوف کنید. اگر موثر باشد گربه ها می توانند به تهاجم فیزیکی ادامه دهند بدون اینکه به یکدیگر صدمه بزنند.

۵- یک حوله پرت کنید:

یک روش موثر برای جدا کردن گربه هایی که در حال جنگیدن هستند این است که روی یک از آنها یک حوله یا پتوی کوچک بیاندازید. این کار ناگهان حواس آنها را پرت می کند  بدون اینکه  آنها را بترساند یا باعث ناراحتی شان شود. این تکنیک وقتی که می خواهید با برداشتن یک گربه آنها را جدا کنید، از شما محافظت می کند. می توانید گربه زیر حوله را مثل یک بقچه بلند کنید.

http://energetic-mastery.com/wp-content/uploads/2012/10/Throwing-In-The-Towel-300x265.jpg

۶- از خودتان محافظت کنید:

ممکن است تلاش شما برای پرت کردن حواس گربه ها بی نتیجه باشد. اگر آنها لجوجانه به چنگ زدن و گاز گرفتن یکدیگر ادامه می دهند، مداخله فیزیکی آخرین چاره شماست. از دستهای بدون پوشش استفاده نکنید. سعی کنید یکی از گربه ها را با حوله یا پتو بگیرید. اگر فرصت داشتید دستکش بپوشید. دستکشهای ضخیم و محکم مثل دستکشهای باغبانی بهترین محافظ برای دستهای شما در مقابل چنگ و دندان گربه خشمگین است.

http://pad3.whstatic.com/images/thumb/8/8f/Bathe-Your-Cat-With-a-Damp-Towel-Step-7.jpg/670px-Bathe-Your-Cat-With-a-Damp-Towel-Step-7.jpg

۷- گربه ها را از هم جدا کنید:

وقتی جنگ را متوقف کردید هر چه زودتر تماس چشمی بین آنها را قطع کرده و محل آنها را جدا کنید. ساده ترین کار گذاشتن گربه ها در اتاقهای جداگانه و بستن در اتاق است تا وقتی که آنها آرام شوند. اگر آنها را زود آزاد کنید ممکن است تحریک شده و دعوا را دوباره شروع کنند. ممکن است چند ساعت طول بکشد تا آرام شوند.

۸- مراقبت دعوای جایگزین شده باشید:

گربه ها هم مثل انسانها گاهی خشم خود را بر عامل اصلی عصبانیت اعمال نمی کنند  بلکه ممکن است آنرا بر سر هر کسی که نزدیکشان باشد خالی کنند. این معمولا وقتی اتفاق می افتد که گربه داخل خانه ، از پنجره یک سنجاب، سگ و یا خصوصا یک گربه دیگر می بیند، این مزاحم، آرامش او را برهم می زند اما گربه به او دسترسی ندارد بنابراین ممکن است به گربه دیگری که در خانه است حمله کند. اگر متوجه چنین چیزی شدید قبل از اینکه دعوا شروع شود. او را از سایر گربه ها جدا کنید و اگر این مورد مکررا رخ می دهد پنجره را با پرده بپوشانید یا گربه را تشویق کنید تا لب پنجره دیگری بنشیند.

http://www.mariusb.net/blogimages/cat_in_window-20091004.jpg

۹- آنها را با  فرومونها آرام کنید:

می توانید فرومونهای صناعی گربه که اثری آرامبخش بر آنها دارد را تهیه کنید. آنها به روشهای مختلفی اثر گذارند که یکی از آنها تسریع روند آرام شدن پس از دعواس. گربه از فرومونهای طبیعی برای تعیین محدوده  قلمرو اش استفاده می کند. بنابراین اسپری کردن آنها به اطراف نه تنها گربه را ریلاکس می کند بلکه این حس را به او میدهد که در محدوده امن قرار دارد.

۱۰- تنبیه نکنید:

نه برای اینکه تنبیه ظالمانه و اشتباه است بلکه برای اینکه بی اثر است. همانطور که قبلا گفتیم گربه ها نمی توانند بین رفتارشان و تنبیه ارتباطی پیدا کنند. تنبیه فقط باعث ترس و سردرگمی حیوان شده و حتی ممکن است از شما بترسد. این کار به او استرس وارد کرده ، رابطه شما را خراب می کند و تاثیری در پیشگیری از دعوا در آینده ندارد.

http://www.myinterestingfacts.com/wp-content/uploads/2013/06/Cute-Cats.jpg

ترجمه از سایت پاونیشن دات کام

. مطالب مفید دیگری را بخوانید:

نگهداری گربه یکی یا دو تا؟

روشهایی که گربه علاقه اش را نشان می دهد

رفتارهای خرابکارانه در گربه ها

سرو صدای زیادی در گربه ها

انواع نژادهای گربه

 

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه یوپت برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,340 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3