• Ad not found

جوجه گرفتن از طوطی


جوجه گرفتن از طوطی

جوجه گرفتن از طوطی ها در اسارت واقعا کار سختی است . به حدی که حتی در بعضی طوطی ها این کار نشدنی است.

در اینجا نظرات یک پرورش دهنده طوطی در کشورمان را می شنویم که تجربیاتش را بیان میکند.

خانم شهاب در مورد جوجه گیری از طوطی بزرگ اسکندر (شاه طوطی) در منزل اینطور می گوید:

.

وقتی متوجه شدم طوطی نری که داشتیم، بالغ شده، یک ماده وحشی برایش خریدم و واقعا خیلی خوش شانس بودیم که همدیگر را قبول کردند و با هم جفت شدند. آنها داخل کابینت های منزل را محل مناسبی برای تخمگذاری دیدند.

هر دو جنس نر و ماده هنگام پیدا کردن محل مناسب در منزل مثل کمد و کابینت رفتارهای تهاجمی شدیدی به خود می گرفتند تا از امن بودن آنجا برای آشیانه مطمئن می شدند. حتی افراد خانه دائما در خطر گاز گرفته شدن توسط نر و خصوصا ماده که بیشتر وظیفه دفاع از آشیانه را دارد بودند.

.

طوطی های ما از ۴ سال قبل تا امروز هر سال جوجه دادند. هر نوبت ۴ تخم می گذارند اما اگر جوجه ها را به خودشان بسپاریم یکی یا نهایتا دوتا از آنها را بیشتر نمی توانند نگه دارند. پس جوجه ها را  وقتی از والدین  مستقل شدند واگذار می کنیم.

.

خانم شهاب میگوید جوجه های کوچک تقریبا تا دو هفته اول چشم بسته هستند پس از دو هفته چشم هایشان بطور کامل باز میشود یعنی زمانی که سر پرها شروع به رشد می کنند.

چطور می شود در خانه از کاسکو جوجه گرفت؟

طوطی نر وظایف زیادی را متقبل می شود. مثلا موقعی که پرها شروع به رویش می کنند و داخل محفظه سفیدرنگ هستند پرنده نر شروع می کند، پرهای داخل نی را با نوکش باز می کند تا سر پرهای سبزرنگ نمایان شوند و پرها زودتر رشد کنند. در این حال جوجه با سروصداهای زیاد و جیغ های پشت سرهم می فهماند که از بابت خرد شدن لوله های نی مانند که پرهای تازه جوانه زده و خونی در حال رشد درد می کشد.

اما نر با آواز جالبی جوجه را  آرام  می کند که البته جوجه در این مرحله فقط جیغ می زند و متوجه نمی شود که با اینکار پرهایش زودتر به مرحله بعد می روند.

.

وقتی طوطی ها  شروع به تخم گذاری می کنند بهترین کار این است که همه تخم ها را  بردارید و داخل ظرفی پر از شن یا ارزن بگذارید  و پس از آخرین تخم ، همه را یکجا در آشیانه قرار دهید. اینکار باعث می شود که همه جوجه ها  با هم رشد کنند و فاصله سنی  کمتری  داشته باشند و جوجه ضعیف و قوی نداشته باشیم.  در طبیعت معمولا ۳ تخم می گذارند اما در محیط خانه ۴ تخم که شاید به خاطر اطمینان از تغذیه بهتر باشد.

چشم جوجه طوطی ها از کی باز می شود؟

اما باز هم همیشه جثه جوجه هایی که  آخر سر از تخم در آمده اند کوچکتر و ضعیف تر است . پس باید با احتیاط فراوان گاه گاهی که والدین متوجه نشوند به جوجه های ضعیف تر غذا بدهید. می توانید از سرلاک شیر و خرما یا سرلاک مخصوص طوطی با اطمینان از تاریخ مصرف و معتبر استفاده کنید تا از مرگ حتمی آنها جلوگیری کنید زیرا آنها به طور طبیعی توانایی تغذیه همه جوجه ها را ندارند.

باید مواقعی به جوجه ها غذای کمکی بدهید که مادر و پدر متوجه شما نباشند البته معمولا هیچ گاه چنین فرصتی را نخواهید یافت ولی نهایت کوشش را انجام دهید و با حوصله و به مقدار کم هر ۳-۴ ساعت یکبار اینکار را بکنید.

اگر پدر طوطی ها جوجه را نزد شما در حال تغذیه شدن ببیند یادش می افتد که خودش هم باید به او هم غذا بدهد و بلافاصله خود را به شما  می رساند  و حتی در آغوش شما به جوجه خود غذا می دهد اما پس از مدت کوتاهی انگار که خیالش آسوده شده یا آنکه قهر میکند دیگر به آن جوجه بی محلی می کند. شاید از بوی دست انسان روی آن جوجه خوشش نمی آید و بطور غریزی قبول آن  جوجه  دیگر برایش غیر قابل تحمل می شود.

.

البته نباید هرگز به جوجه  زیاد غذا داد. جوجه ها باید همیشه گرسنه بمانند. آنها متوجه پر شدن چینه دان خود نمی شوند و نباید از سر دلسوزی به آنها زیادی غذا داد.

.

وقتی آخرین پرها  یعنی پرهای ناحیه گردن و سینه در آمدند،  مادر کم کم تحمل خود را از دست داده و به جوجه ها با پرخاشگری نوک میزند اما طوطی پدر همچنان آنها را تغذیه می کند. اما اگر مدت زمان زیادی جوجه ها نزد والدین بمانند، طوطی پدر به طور غریزی برای حفظ  قلمرو سعی در کشتن جوجه ها می کند خصوصا اگر جوجه ها نر باشند.

.

آقای شهاب می گوید پس از یک سال و نیم جوجه اول را به نزد مادر و پدر آوردیم  ولی طوطی نر با مشاهده این جوجه نر جوان که به ماده علاقه هم نشان می داد آنقدر عصبانی شد که نزدیک بود جنگی خونین میان پدر و پسر،  بر سر ماده سر بگیرد که با دخالت بموقع از این عمل پیشگیری شد. جوجه های جوان مادر پدر نمی شناسند و تمایل به جفتگیری دارند به همین خاطر خون پدر به جوش می آید.

در تمام مدت بزرگ شدن جوجه ها والدین آرامش ندارند ومادر، گاها فقط روزی یکبار بجهت خوردن آب و غذا از لانه خارج می شود و بلافاصله به لانه باز می گردد. در این دوران والدین را خوب تغذیه کنید و از قطره های مولتی ویتامین و مواد معدنی در آبخوری آنها حتما استفاده کنید.

جوجه گرفتن از شاه طوطی

وقتی مادر روی تخم می نشیند، طوطی پدر وظیفه غذا رساندن به ماده را دارد. با اینحال اگر طوطی نر در این زمینه کم کاری کند ماده خشمگین شده و با او رفتار تهاجمی نشان میدهد و بدین ترتیب  طوطی نر متوجه می شود که باید بهتر انجام وظیفه کند چون در صورت تکرار کم کاری مورد تهاجم سخت قرار خواهد گرفت.

.

به هر صورت والدین بیشتر از ۳ ماه به جوجه ها غذا نمی دهند و در ابتدا سعی می کنند میوه جاتی مانند سیب را به سمت جوجه هول دهند تا متوجه شود باید از این پس خودش غذا بخورد در حالی که هنوز با التماس غذا طلب می کند اما والدین تشخیص می دهند که دیگر وقت آن رسیده که وارد مرحله جدیدی شود. در منزل ما همیشه میوه های کاج و کنده درخت کنارشان هست.

.

طوق جوجه نری که اول اسفند ماه بدنیا آمد اردیبهشت سال بعد بصورت کمرنگ ظاهر شد و به سرعت در عرض چند روز راه راه شد.  یعنی رگه هایی از رنگهای طوق نمایان شدند. اما این رگه ها ممکن است یک  تا یک سال و نیم  طول بکشد تا تبدیل به یک طوق مردانه کامل شوند.

.

اقای شهاب می گوید اصلا نباید در همان ابتدا جوجه ها را از والدین جدا کرد. این کار می تواند صدمات روحی شدیدی به والدین وارد کند.ما  بار اول که طوطی هایمان جوجه گذاشتند جوجه ها را خودمان بزرگ کردیم ولی پس از جدا کردن جوجه طوطی ها، طوطی نر شدیدا افسرده شده بود و حتی به حالتی در آمده بود که خاکهای کف لانه را برمی داشت و با مشت روی سر خود می ریخت و صداهای غمگینانه ای سر می داد.

ما حالا یک طوطی بزرگ ماکائو جوان سخنگو و یک کاکاتو جوان سخنگو هم خریده ایم.  فکر نمیکنم که با  شاه طوطی ها به مشکل بخورند ولی اگر مشکلی پیش آمد آنها را جدا می کنیم.

در همین رابطه مطالب بیشتری بخوانید:

حمام کردن طوطی

یک برنامه غذایی برای طوطی ها

امید
این مطلب توسط :
امید شایگان برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,042 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3