• Ad not found

آشنایی با حواس سگ


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
آشنایی با حواس سگ

همه می دانیم که حواس سگ سانان بسیار متفاوت از ما انسان ها است و گاهی با دیدن این تفاوتها شگقت زده می شویم. حواسی مانند بینایی ، شنوایی و بویایی در انسان و سگ مشترک اند با این تفاوت که قوه بویایی و شنوایی سگ خیلی فراتر از ما انسانهاست.

.

تفاوت بین توانایی های حسی در سگ ها هم می تواند با هم فرق داشته باشد  و از نژادی به نژاد دیگر کمی متفاوت باشد، بطور مثال سگ های شکاری از بینایی بیشتر و نژادی همانند باست هاند (Basset hound) از بویایی قدرتمند تری برخوردار است.

.

حس بویایی سگ ها:

 حس بویایی سگها در رتبه یک جای دارد.  درک دنیای اطراف در سگها با حس بویایی است در  حالی که در انسان حس بینایی این نقش را ایفا می نماید.   توله های تازه متولد برای یافتن مادر خود تنها از حس بویایی استفاده می کنند در زمانی که بینایی و شنوایی آنها  کاملا کور است.

.

حس بویایی سگ ها

.

با توجه به اینکه اندازه مغز سگ یک دهم مغز انسان می باشد اما بخشی که به بویایی مربوط می شود در مقایسه با انسان بسیار بزرگتر است و بنابراین جای تعجب نیست که  حس بویایی سگ سانان هزاران مرتبه از انسان قویتر است . غدد حسی مربوط به بویایی در انسان حدود پنج میلیون می باشد حال آنکه در سگ ۱۵۰   تا ۳۰۰  میلیون ( بسته به نژاد)  متغیر است.

حس بویایی در سگ ها

.

زمانی که سگ چیزی را بو می کشد می تواند مطالب زیادی در مورد سگ های دیگر و حتی انسان در یابد.  بطور مثال جنسیت آنها، غذایی که قبلا خورده اند، مکانی که در آن بوده اند،  آیا آماده جفت گیری هستند یا خیر، اگر به تازگی زایمان کرده اند و یا حاملگی کاذب دارند و در چه مرحله ای قرار گرفته اند.

بو کشیدن سگها

جدیدا مشخص شده که سگها با کمک بویایی،  سرطان و بیماری هایی از این دست را تشخیص می دهند .

.

حس شنوایی سگ ها:

دومین حس قدرتمند سگها بویایی شان است. سوراخ خارجی گوش توله سگ ها همانند چشمانشان در اوایل تولد بسته است. شاید این به خاطر آسیب ندیدن این دو عضو حساس باشد. توله سگها ممکن است کاملا ناشنوا نباشند ولی حس شنوایی همانند حس بینایی در اوایل تولد برای آنها کاربردی ندارد. آنها در این ایام برای اینکه نزدیک مادر بمانند و پستان را پیدا کنند از قدرت بویایی خود  بهره می گیرند.

حس شنوایی سگها

می گویند سگها چهار برابر یک انسان  قدرت شنیدن دارند.  آنها برخی طول موج های صوت را که برای انسان قابل شنیدن نیست، درک می کنند. شاید به همین دلیل است که  غالبا به جارو برقی پارس می کنند چرا که صدای ناراحت کننده ای از موتور آن می شنوند.

ظاهرا جنباندن گوش به سمت منبع صدا به شنوایی  کمک می کند و شنوایی در سگ های گوش تیز بهتر از گوش افتاده ها می باشد.

 گوش سگ ها

.

حس بینایی سگ ها:

صاحیان سگها اظهار می کنند که  افکار و احساسات سگ شان را از چشمهایش درک می کنند. در مورد حس بینایی سگها مطلب خاصی برای گفتن وجود ندارد.  الا اینکه  در بین عوام رایج است که  سگ ها  کور رنگ هستند.  تحقیقات نشان می دهد که سگها سایه هایی از رنگ آبی و زرد را نیز می بینند .

حس بینایی سگ ها

شاید درک نوع رنگها از چشم یک سگ به گونه دیگری باشد  بطور مثال یک اسباب بازی نارنجی در دید سگ همان رنگ چمن سبز باشد. نگران رنگ اسباب بازی یا وسایل سگ یا لباس خودتان نباشید ، سگ با بو کشیدن آنها را شناسایی می کند.

شنوایی سگ ها

ظاهرا  دید در نور کم در سگ سانان بهتر از انسان است همچنین سگ ها اشیاء در حال حرکت را بهتر تشخیص می دهند و گاهی برای دیدن اجسام ثابت باید تمرکز کنند.  سگ ها تصاویر  تلویزیون و مانیتور را با پرش می بینند. سرعت دید تصاویر در انسان ۵۵ هرتز و برای سگ ها ۷۵ هرتز است.

بینایی سگ ها

.

حس ششم :

همه می دانیم که حیوانات توانایی درک احساسات را دارند.  گوزن ها احساس می کنند که هنگامی که مشغول چرا هستند حیوانات اطرافشان مثل خرگوش و گورخر و پرندگان برای آنها خطری ندارند. ممکن است شما  تجربه کرده باشید که سگ تان نسبت به یک سگ دیگر در اولین نگاه احساس ترس می کند و با  سگ غریبه  دیگری بسیار زود دوست می شود و از او خوشش می آید و یا  گربه ای را دیده اید که با یک سگ رفتار دوستانه دارد و از سایر سگ ها فراری می باشد.

حس ششم سگ ها

.

سگ ها احساسات انسان را هم درک می کنند. احساساتی مانند  ترس، خشونت، شرمساری، استرس  و البته در برابر این  دسته افراد دست بالا را می گیرند و حرف شنوی ندارند. برعکس ، سگ ها  از افراد آرام و مصمم پیروی می کنند.

فهمیدن حس ترس توسط سگ ها

آنها از حس درک انرژی خود استفاده می کنند تا دریابند کدام شخص باید رئیس آنها باشد. فرمانبرداری و بودن در کنار قدرتمند ترین و قابل اطمینان ترین شخص همان چیزی است که سگ ها در جستجوی آن می باشند.

منبع: سایت گود پت

.

همچنین بخوانید:

تعداد بازدید از این صفحه : 8,957 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3