• Ad not found

عکس العمل حیوانات قبل از وقوع زلزله


عکس العمل حیوانات قبل از وقوع زلزله

در حقیقت از گذشته های دور زلزله به عنوان یکی از مخرب ترین و غیرقابل پیش بینیترین بلایای طبیعی شناخته شده بود و بشر نیز همواره در تلاش بوده بتواند با پیشبینی زلزله خود را از پیامدهای آن مصون نگه دارد . مشاهده رفتار عجیب و غریب حیواناتی مانند موش ها این سوال را در ذهن بسیاری از متخصصان مطرح کرده که آیاحیوانات می توانند زلزله را پیش بینی می کنند؟

اگرچه پی بردن به این موضوع که حیوانات چگونه از وقوع زمین لرزه باخبر می شوند بسیار پیچیده است، اما حقیقت این است که از قرن ها پیش انسان ها متوجه شده بودند چند روز پیش از وقوع زمین لرزه در نحوه حرکت موش ها، مارها، هزارپایان و ماهی ها تغییراتی ایجاد می شود و جوجه ها سراسیمه سر از تخم بیرون می آورند .

.

امروزه خیلی ها  براین باور پافشاری می کنند که حیوانات پیش از انسان ها لرزش زمین را احساس می کنند . گروهی دیگر نیز معتقدند تغییرات الکتریکی ایجاد شده در هوا یا  آزاد شدن گازهایی درسطح زمین موجب تغییر رفتار حیوانات می شود . به طور کلی علت واکنش حیوانات قبل و مقارن وقوع زلزله از نظر علمی دقیقا معلوم نیست. شاید حیوانات ارتعشات و امواجی را حس می کنند که آدمی قادر به احساس آن نمیباشد.

.

 قبل از زمین لرزه، از بعضی از حیوانات ، حرکات عجیبی سرمی زند. مرغها که شبها چرت می زنند، بیدار و هوشیار  پاها را بر زمین میخکوب می کنند و وحشت زده به نظر می رسند.  مارها که در سوراخهای زمین پنهان هستند به سطح زمین می آیند و سگها حتی آنهائیکه به طور عادی ساکتند بدون وقفه پارس می کنند. پرندگان زندانی در قفس مخصوصا پرندگان آواز خوان رفتاری دگرگونه پیدا می کنند. خرگوشها و موشها از لانه های خود فرار می کنند و اسب ها و خوکها با وضع ناآرام وجنون آمیزی پا به زمین می کوبند و دور خود می گردند. مورچه ها نیز به صورت بی هدف به صورت گروهی از لانه های خود خارج می شوند.

 

.

 در سال های اخیر دربسیاری از کشورها ازجمله چین، ژاپن، روسیه و آمریکا پیش بینی زلزله به کمک رفتارحیوانات مورد توجه قرار گرفته است. چین ازجمله کشورهای پیشرو در این زمینه است . چینی ها سال ۱۹۷۵ موفقیت بزرگی را در این زمینه تجربه کردند . زلزله شناسان چینی به دنبال مشاهده رفتار غیرعادی در حیوانات، برای شهر یک میلیون نفری دستور تخلیه صادر کردند و به این ترتیب با وقوع زلزله  ۷.۳ ریشتری در این شهر فقط تعداد اندکی از افراد کشته و زخمی شدند . اگر آن روز این شهر تخلیه نمی شد، تعداد کشته ها و مجروحان به بیش از ۱۵۰ هزار نفر می رسید .

.

زلزله منچوری چین نیز از دیگر زمین لرزه هایی بود که پیش بینی شده بود . این زلزله بااستفاده از دستگاه های پیشرفته زمین شناسی پیش بینی شده بود . محققان، رفتارحیوانات را پیش از وقوع  این زمین لرزه مورد بررسی قرار داده و متوجه شدند حیوانات پیش از وقوع زلزله رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهند که می تواند نشانه ای مبنی بر وقوع زمین لرزه در آینده ای نزدیک باشد . اگرچه بعضی محققان معتقدند این موضوع باید مورد بررسی های دقیق تر قرار گیرد تا بتوان با قطعیت بیشتری درباره این موضوع نظر داد .

ممکن است حیوانات  بتوانند صداهایی را بشنوند که از امواج درونی زمین بر می خیزد و بتوانند بوی گاز رادون را که حاکی از وقوع زلزله است حس  کنند یا تغییرات در حوزه الکتریکی که برای انسانها نامحسوس است برای حیوانات قابل شناخت باشد. امروزه تقریبا ثابت شده  که صدا می تواند یکی از موثرترین عوامل در ناراحتی حیوانات باشد.  با توجه به انتشارامواج با فرکانسهای مختلف از مرکز زلزله در جهات مختلف و مشاهده آنها در لرزه نگاربه وجود امواج مافوق صوت و مادون صوت پی برده شده است. این دو مورد از امواج برای ا نسان قابل شنیدن نبوده ولی بسیاری از حیوانات قادر به شنیدن آن هستند. 

.

بیماری MS در میمونها

 

وقتی که حیوان به آدمی آرامش روحی میدهد
خطر بیماری زایی حیوانات خانگی- آلرژی
چه جاندارنی برای انسان کشنده ترند

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 4,461 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3