• Ad not found

حیواناتی که خبر از زمان مرگ خود دارند!


حیواناتی که خبر از زمان مرگ خود دارند!

هوشیاری در مورد مرگ پدید‌ه‌ای روانشناسی است و تا مدتها تصور می‌شد تنها در انسان‌ها وجود دارد به این معنی که جانداران دیگر متوجه لحظات پایان عمر خود و هم‌نوعان شان نمی‌شوند و طبیعتا عکس‌‌العمل خاصی در این لحظات ار خود بروز نمی‌دهند.

 اما تحقیقات نشان می دهد که بعضی حیوانات هم این موضوع را درک میکنند:

.

 بعنوان مثال دانشمندان دانشگاه آکسفورد در مطالعه ای در کشور کنیا مشخص کردند که فیل‌ها نسبت به مرگ آگاهی دارند و در لحظات مرگ با یکدیگر مهربان‌تر می‌شوند.

این تحقیق که نتایج آن توسط دانشکده جانورشناسی دانشگاه آکسفورد منتشر شده نشان می‌دهد که نه تنها خویشاوندان درجه اول بلکه بقیه فیل‌ها نیز نسبت به فیلی که لحظات آخر زندگی را می‌گذراند توجه ویژه دارند و با حالتی حاکی از ترحم تلاش می‌کنند نیازهای او را رفع کنند.

آیا فیل ها می فهمند که دارند می میرند؟

.

مثال دیگر شامپانزه‌ها هستند که از نظظر تکاملی، ژنتیکی و مورفولوژیکی شبیه‌ترین  موجودات به انسان هستند و خصوصیات روانشناختی زیادی هم مشابه با انسان‌ها دارند.

پیرامون پدیده مرگ آگاهی،  مجله تخصصی “روند حیات” در طی مقاله‌ای  به تحقیق گروهی از پژوهشگران دانشگاه استیرلینگ در بریتانیا اشاره کرده است. این پژوهشگران رفتار شامپانزه‌ها را هنگام مرگ یکی از اعضای گروه به دقت زیر نظر گرفتند و متوجه شدند گروه شامپانزه‌ها در برابر عضوی از گروه که در آستانه مرگ است رفتار دیگری دارند.

آیا شامپانزه ها از زمان مرگ خود خبر دارند؟

.

در افسانه‌های قدیمی آمده که قو در تمام عمرش هیچ صدایی تولید نمی‌کند و تنها در نزدیکی مرگ، به گوشه‌ای دنج پناه برده و آوازی زیبا به عنوان اختتامیه عمر عاشقانه خود می‌خواند که با اتمام آواز جانش را از دست می‌دهد.

در اسطوره‌های قدیمی ذکر شده که قو در لحظات مرگ به محل اولین جفتگیری خود مراجعت کرده و آواز سر می‌دهد. چون قوها  به تک همسری در تمام زندگی معروفند و در بسیاری از فرهنگ ها به سمبل عشق و وفاداری شناخته می شوند.

آیا پرندگان از زمان مرگ خود آگاهی دارند؟

پدیده تک‌همسری بیشتر در بین پرندگان  و به تعداد کمتری در بین پستانداران وجود دارد.

.

بیشتر بخوانید:

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 405 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3