• Ad not found

وقتی که حیوان به آدمی آرامش روحی می‌دهد


وقتی که حیوان به آدمی آرامش روحی می‌دهد

آیا با ترس و اضطراب، افسردگی و کم‌توجهی روبرو هستید؟ حیوانات می‌توانند به شما کمک کنند. درحالیکه پزشکان هنوز به دنبال اثبات این فرضیه هستند، در سراسر جهان از روان درمانی با کمک حیوانات استفاده می‌شود.

چندی پیش سمپوزیمی در شهر‌ هانوفر آلمان به بررسی روان‌درمانی با کمک حیوانات اختصاص یافت. در آن زمان که روان درمانان، برای درمان راه دیگری نمی‌یابند، حیوانات می‌توانند به کمک انسان بیایند، زیرا آن‌ها می‌توانند اعتماد افراد را جلب کرده و آن‌ها را به خنده وادارند. از این روش بخصوص در خانه‌های سالمندان برای درمان کهن‌سالان استفاده می‌شود. سالمندان معمولا از ارتباط با حیوانات لذت می‌برند.

.


گرچه هنوز مدارک مستندی که ثابت کند روان درمانی با کمک حیوانات به درمان بیماری‌ها کمک می‌کند، به دست نیامده، اما مشخص شده که حیوانات خانگی در سلامتی افراد خانه ‌نقش مثبتی دارند. پژوهش‌های مختلف نشان داده‌اند که سگ و گربه‌های خانگی تاثیری مثبت روی سیستم قلبی و عروقی صاحبان آن‌ها دارند. صاحبان این حیوانات در شرایط استرس‌زا واکنش‌های مثبتی از خود نشان می‌دهند.

.

متخصصان روان درمان بر این نظرند که تاثیر حیوانات خانگی بر افراد از آن جهت مهم است که آن‌ها بر خلاف افراد نه نصیحت می‌کنند، نه قضاوت. حیوانات خانگی به افزایش خودآگاهی کودک می‌افزایند و به او کمک می‌کنند تا بتواند در شرایط مختلف نظر بدهد. در روسیه از روان درمانی با کمک حیوانات برای درمان کودکان معلول استفاده می‌شود.

آیا نگهداری حیوان به آرامش بیماران روانی کمک می کند؟

.

بیماران مرکز روان پزشکی‌ هانوفر با درمان‌گران خود به “پارک سرنگتی”در لونبورگر‌هایده می‌روند تا به زرافه‌ها غذا بدهند. محققان این مرکز عقیده دارند این اقدام سبب آزاد شدن احساسات بیماران می‌شود.


همچنین این بیماران در پارک به میمون‌ها نیز غذا می‌دهند. محققان دانشگاه پزشکی‌ هانوفر در یک پژوهش پنج‌ساله، دیدار بیماران را از پارک تحت نظر میگیرند. آن‌ها می‌خواهند بفهمند آیا نزدیک بودن باحیوانات غریب می‌تواند به بهبود بیماری‌های روحی روانی کمک کند یا خیر.

همچنین در آلمان درمان معلولیت‌ها با لاما  رو به افزایش است.  موسس مزرعه “اورندا” در ایالت بایرن آلمان در این باره می‌گوید: “لاما برای درمان بیماری‌های مربوط به ترس بسیار مناسب است. این حیوانات وقتی کسی نامطمئن باشد احساس می‌کنند.  لاما حیوان کنجکاوی است و به سرعت با انسان خودمانی می شود.

.


روان درمانی با کمک اسب برای کودکان معلول استفاده میشود. تنها تفاوت آن با درس سواری منطبق کردن سوارکاری با خواست‌های فردی است که بر پشت اسب نشسته و دارای معلولیت است. حرکات منظم اسب به هنگام حرکت به سوارکار بیمار منتقل و سبب آن می‌شود که گرفتگی‌های عضلانی موجود در بدن بیمار کاهش یابند.

.


د
انشگاه رژسوف در زمینه فناوری اطلاعاتی در لهستان ، توسط تعدادی  آلپاکا  به درمان کودکان معلول می پردازد.

آلپاکا چه حیوانی است؟


شنا کردن با دلفین نیز از جمله راه‌ های درمان بیماری‌ها به حساب می‌آید. گرچه این راه درمان بیماری مورد علاقه زیاد کودکان است، اما انتقادهای بسیاری را نیز به همراه آورده است. بسیاری از روان شناسان اعلام کرده‌اند که این روش نه تنها سودی در بر ندارد، بلکه برای بیماران خطرناک هم هست.

.

همچنین انجمن‌های حمایت از حیوانات مخالف چنین شیوه‌های درمانی هستند و بر این نظرند که این روش‌های درمان بیماران باید ممنوع شوند. آن‌ها می‌گویند بدن این حیوانات به آب‌های گرم حوضچه‌های مخصوص تفریح در شهرها عادت ندارند و سبب می‌شوند این حیوانات به همین دلیل زودتر از موعد بمیرند.

.
سگ و گربه در هر کشوری از جهان فراوان است و بیشتر این حیوانات در میان مردم زندگی می‌کنند. در چنین شرایطی این سئوال پیش می‌آید که چرا باید به دنبال دلفین و نهنگ رفت، وقتی حیوانات دیگری خصوصا گربه در کنارمان به وفور یافت می‌شوند.

مطالب مفید دیگری در همین سایت بخوانید:

نگهداری حیوان خانگی و سلامت افراد

با خرید حیوان تندرست بمانید

خطر بیماری زایی حیوانات خانگی

انگیزه های خرید حیوانات خانگی

تعداد بازدید از این صفحه : 530 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3