• Ad not found

با خرید حیوان، تندرست بمانید


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
با خرید حیوان، تندرست بمانید

برای شما که از یک حیوان خانگی نگهداری می کنید نیازی به یادآوری نیست که وجود حیوانات باعث می شود تا افراد احساس خوبی داشته باشند.
اما منظور ما در اینجا فراتر از احساس لذتی است که ما از وجود حیوانات می بریم. حیوان مورد علاقه ما می تواند باعث سلامتی شود و کمک کند تا این سلامتی ادامه دار باشد.

.

افزایش سلامتی افرادی که حیوان نگه می دارند از چند طریق است:

.

دم خور بودن با حیوانات به تنظیم فشار خون کمک می کند:

داشتن یک حیوان خانگی می تواند کمک کند تا فشار خون خود را مدیریت کنید. در یک مطالعه از ۲۴۰  زن و شوهر، صاحبان حیوانات خانگی فشار خون پائین تر و ضربان قلب پائین تری در حال استراحت نسبت به افراد بدون حیوان خانگی داشتند. این موضوع چه در هنگام آزمایش استراحت و چه تحت استرس، درست بود و مطالعه دیگری نشان داد که کودکان مبتلا به فشار خون بالا، هنگام بازی با سگ خود، واقعا فشار خونشان پائین می آید.

.

.

کلسترول خون پایین می آید:

برای مدیریت کلسترول، پزشکان هنوز هم توصیه می کنند که به دنبال دستورالعمل های مربوط به رژیم غذایی، ورزش، و دارو باشید. اما داشتن یک حیوان خانگی به طور بالقوه، کنترل کلسترول را آسان می کند. محققان می گویند افرادی که حیوانات خانگی دارند، در مقایسه با افرادی که ندارند، سطح کلسترول و تری گلیسیرید پائین تری دارند. به هر حال، این موضوع را می توان به عوامل شیوه زندگی صاحبان حیوان خانگی نسبت داد.

نگهداری حیوان خانگی و کلسترول خون

نگهداری از سگ و گربه به سلامت قلب کمک می کند:

تحقیقات، منافع دراز مدتی را از داشتن یک گربه از جمله حفاظت از قلب افراد، نشان داده است. بیش از ۲۰ سال مطالعه نشان داده که افرادی که گربه داشته اند، نسبت به افرادی که هیچ وقت گربه نداشته اند، ۴۰ درصد کمتر احتمال حمله قلبی دارند.

.

مطالعه دیگری نشان داد که صاحبان سگ، یک سال پس از حمله قلبی خود، به میزان قابل توجهی حیات بهتری داشته اند. به طور کلی، صاحبان حیوانات خانگی در معرض خطر مرگ کمتری در اثر ابتلا به بیماریهای قلبی هستند، از جمله نارسایی قلبی.

نگهداری از سگ و گربه و سلامت قلب

افرادی که حیوان دارند کمتر سکته می کنند. پژوهشگران مطمئن نیستند که چرا، اما صاحبان گربه نسبت به افرادی که گربه ندارد، سکته کمتری دارند. این تا حدی به علت اثرات داشتن حیوان خانگی است که می تواند در رابطه فرد وجود داشته باشد. اما محققان بر این باورند که گربه ها ممکن است اثر آرامبخش بیشتری نسبت به حیوانات دیگر روی صاحبان خود داشته باشند.  گربه ها اغلب روی علائق صاحب خود تمرکز می کنند، که آنها را از نگرانی های پر تنش دیگر جدا می کند.

آلرژی کمتر و ایمنی بیشتر:

محققان خاطر نشان کرده اند هنگامی که کودکان درخانه ای با یک سگ یا گربه بزرگ می شوند، احتمال ابتلا به آلرژی در آنها کمتر است. این برای کودکانی که در مزرعه با حیوانات زیادی زندگی می کنند نیز صادق است. به علاوه، بالا بودن سطح مواد شیمیایی خاص سیستم ایمنی بدن، نشانگر یک سیستم قوی فعال سازی ایمنی بدن است که به افراد کمک می کند تا با افزایش سن، سالمتر باشند.

حیوانات مزرعه و آلرژی

پیشگیری از آسم با نگهداری گربه:

شاید این به نظر شما عجیب باشد . حیوانات خانگی یکی از متداول ترین محرک های آسم و آلرژی هستند. اما محققان، اثرات داشتن گربه در خانه را برای نوزادانی که در معرض خطر آسم هستند، مورد مطالعه قرار داده اند. اما چیزی که آنها پی بردند این بود که، آن کودکان پس از بزرگ شدن احتمال ابتلا به آسم در آنها کمتر است. یک استثناء وجود دارد. کودکانی که مادران آنها به گربه آلرژی دارد، در مواجهه اولیه با گربه، سه برابر بیشتر احتمال ابتلا به آسم دارند.

 آلرژی به گربه

.

غلبه بر افسردگی:

متخصصین پی برده اند که خرید و نگهداری یک حیوان خانگی  به عنوان راهی برای مقابله با دوره نقاهت بعد از افسردگی است. هیچ کس مانند یک حیوان شما را بدون قید و شرط دوست ندارد.  حیوان شما هر زمانی که شما بخواهید صحبت کنید، گوش می دهد. نگهداری حیوان اثر آرامبخشی دارد و مراقبت از حیوان خانگی مانند راه رفتن با آن، نظافت آن، بازی کردن با آن ، کمک می کند تا احساس بهتری نسبت به نحوه سپری کردن اوقات خود داشته باشید.

.

حیوانات خلق و خوی انسان را بهتر می کنند:

فقط ۱۵ دقیقه  با یک حیوانی که دوست دارید ، یا تماشای شنای ماهی های آکواریوم، وقت بگذارید تا  احساس اضطراب و استرس شما کاهش یابد.  واضح است که در طول زمان با کم شدن استرس و اضطراب، تغییرات فیزیکی خوبی هم در بدن رخ میدهد.  سطح کورتیزول، هورمون استرس، کم می شود و برعکس  تولید سروتونین، هورمون شادی بخش،  افزایش می یابد. کاهش استرس موجب حفظ بدن شما از فرسودگی زیاد می شود.

.

نگهداری از حیوان خانگی و سلامت افراد

سلامتی با مشغول بودن و تعامل با دیگران:

یک راه حل برای سالم ماندن ذهن، مشغول بودن با دیگران است و صاحبان حیوانات خانگی برای صحبت کردن با دیگر صاحبان حیوانات خانگی انگیزه دارند. مردم، وقتی که ببینند شما با حیوانتان در حال راه رفتن هستید، خصوصا افرادی که سگ بهمراه دارند، توقف کرده و با شما هم صحبت خواهند شد. در پارک، حیوان شما  به شما اجازه می دهد تا با دیگران معاشرت داشته باشید.

بردن سگ به پارک

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم:

مشکلات حسی در میان کودکان مبتلا به اوتیسم شایع است. فعالیت هایی  حسی بعنوان درمان، برای حس کردن پوست آنها قرار داده می شود و یا این درمان ممکن است نحوه واکنش آنها به بو یا صدای خاصی باشد. بعضی اوقات سگ و اسب در این فعالیت ها گنجانده میشود. کودکان  رابطه با حیوانات را بی خطر خواهند یافت و حیوانات به راحتی به کودکان مبتلا به اوتیسم توجه می کنند.

درمان اوتیسم به کمک حیوانات

مزایای اسب سواری:

برخی از برنامه های توانبخشی در بیماران سکته مغزی، استفاده از اسب برای کمک به تسهیل در بهبودی است. در مرکز سواری درمانی گزنفون در کالیفرنیا، مراجعه کنندگانی که سکته مغزی داشته اند، سواری را یاد می گیرند.

اسب سواری باعث یک ورزش کششی می شود، به خصوص زمانی مفید است که یک طرف بدن ضعیف تر شده باشد. همچنین کمک می کند تا فرد دوباره تعادل و توان مرکزی خود را بدست بیاورد.

اسب سواری برای بیماران

در خانه های سالمندان:

مطالعاتی برای آوردن حیوانات، به خصوص آموزش دیده به موقعیت های بالینی در حال انجام است، که در بیمارستان ها و خانه های سالمندان بسیار انجام میشود. بنظر می رسد یکی از بزرگترین مزایای استفاده از این روش در اجازه بیماران برای تعامل با حیوانات در چنین مکان هایی، بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب باشد.

سالمندان و حیوانات

منبع: فوروم  ایران سلامت

.

مطالب بیشتری بخوانید:

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,739 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3