• Ad not found

خرید خوکچه هندی،اصول‌ نگهداری


خرید خوکچه هندی،اصول‌ نگهداری

خوکچه هندی از خانواده جوندگان است. جوندگان بخش قابل توجهی از حیوانات کره زمین را تشکيل می دهند.

موطن اصلی آنها جنوب آمریکا است. خوکچه ها حدود قرن شانزدهم میلادی وارد اروپا شدند. آن موقع از خوکچه هندی بعنوان غذای استفاده می کرده اند و هنوز هم در بعضی کشورها مثل مراکش این حیوان را بصورت کبابی می خورند.
در بعضی نواحی آمريکا خوکچه ها به صورت آزاد و وحشی در گروه های 5-10 تايی زندگی می کنند. بعضي از خوکچه های وحشی به بزرگی یک متر می رسند. امروزه از این حیوانات بيشتر در آزمايشات علمی استفاده می شود.

.

خوکچه هندی یا “گینه پیگ”  پاهای کوتاهی دارد و دم ندارد.  گردن کوتاه و سر بزرگ از مشخصات بارز آن است.

بعنوان حیوان خانگی ( pet ) خوکچه هندی سرگرم کننده و آرام است و به علت این رفتار آرام و مطیع، که گاز نمی گیرد و چنگ نمی زند و همچنین بعلت تمیز بودن ، به یک حیوان خانگی محبوب تبدیل شده است. طول عمر خوکچه هندی ۴ تا ۸ سال است. برخی تا ۱۰ سال نیز عمر می کنند.

زایمان خوکچه ها در فصول گرم سال اتفاق می افتد. دوران حاملگی ۹ هفته می باشد که در مقایسه با سایر جوندگان زیاد است. بر خلاف موش ها نوزادان خوکچه با مو به دنیا می آیند و ۲-۳ روز بعد از به دنیا آمدن شروع به خوردن غذا می نمایند. حدود ۲-۳ هفته شیر می خورند. تعداد بچه ها ۱-۴ عدد می باشد. سن بلوغ در خوکچه ۶۰-۷۰ روز است.

طول عمر خوکچه هندی

معمولا اگر از کودکی آنها را دست آموز کنید در بزرگسالی از بغل شدن نخواهند ترسید. این حیوان مانند همستر و البته اکثر جوندگان، باید تنها نگهداری شوند چون معمولا دو نر یا حتی دو ماده در کنار هم حالت تهاجمی پیدا می کنند. اگر خوکچه خود را تنها نگهداری می کنید قفس آن را در مکان شلوغی قرار دهید تا رفت و آمدها را ببیند و صداها را بشنود. ولی یک جای امن و تاریک و کوچک مانند لانه اش در طبیعت برایش فراهم کنید.

خوکچه هندی را اکثرا آزاد در خانه نگه می دارند ولی می توان آنها را در داخل قفس و یا آکواریوم نگهداری کرد. دقت کنید که نباید میله های قفس طوری باشد که سر حیوان بین آنها گیر کند.

می توان از تراشه چوب یا خورده کاغذ و پوشال بعنوان بستر استفاده کرد.

درباره نگهداری خوکچه هندی

باید ناخن ها را کوتاه نگه داشت در غیراین صورت آنها بلند شده و به صورت برعکس به داخل گوشت حیوان می رود .  نوع مو بلند خوکچه هندی ( اصطلاحا فشن ) نیاز به برس کشیدن منظم دارد تا موهای بلندش به صورت گره خورده در نیاید. خوکچه مو بلند به طور طبیعی در حیات وحش وجود ندارد.

خوکچه معمولا به شست و شو نیاز ندارد مگر مواردی که خیلی کثیف شده مثلا وقتی اسهال گرفته،  است

خوکچه به بیرون آمدن و آزاد بودن علاقه زیادی دارد. هنگامی که آن را آزاد می کنید زیر نظرش داشته باشید تا مانع از گم شدن حیوان و یا جویدن اشیاء قیمتی ، گیاهان و سیم برق شوید.

خوکچه هندی به خوردن انواع میوه ها و سبزیجات علاقه دارد. ولی غذای اصلی شان باید پلت باشد. خوکچه ها نمی توانند ویتامین ث خود را بسازند بنابراین باید در تغذیه آنها از میوه های سرشار از ویتامین ث و یا مولتی ویتامین استفاده نمود. باید همه غذاها را قبل از سرو کردن به خوبی شست. دقت کنید تا خوکچه شما اضافه وزن پیدا نکند. گرچه با خوردن میوه و سبزی بخشی از آب بدن آنها تامین میشود، آب همیشه باید در اختیارشان باشد.

محل نگهداری خوکچه هندی

دندانهای جلویی خوکچه همیشه در حال رشد است و اگر شی ای در اختیارش برای جویدن قرار ندهید از حد طبیعی بلندتر شده و باعث ایجاد مشکل  می شود.

غذای خوکچه هندی

در زیر لیستی از میوه سبزیجاتی که خوکچه می تواند استفاده کند آمده است:

خوکچه ها عاشق میوه و سبزیجات هستند . سبزیجات باعث شادی و سلامتی آنها می شود. فلفل دلمه ای، هویج ، سیب ، پرتقال ، کاهو ، خیار ، کلم بروکلی لوبیا سبز ، اسفناج ، گوجه فرنگی ،گشنیز و جعفری را همیشه البته به مقدار کم در اختیار آنها بگذارید.

Guinea pig eating vegetables.
چه خوراکی هایی را نباید به خوکچه هندی بدهیم؟

کاهو و سبزیجات آبکی را نباید به مقدار  زیاد بدهید.
کلم و گل کلم بسیار نفاخ اند

سیب زمینی مخصوصا زمانی که سبز می شوند

لوبیا قرمز و لپه

ریواس

هرگونه گوشت و ماهی (خوکچه ها گیاه خوار اند
ماست چکیده
شکلات، قهوه

چیپس یا سیب زمینی سرخ شده
هر چیز تند مثل فلفل

.
خوکچه هندی دارای سیستم گوارشی منحصر به فردیست که برای هضم غذای خود به فیبر بسیار بالایی نیاز مند است که فیبر مورد نیاز خود را می تواند از طریق یونجه بدست آورد..با یونجه خوکچه شما همیشه شاد و سالم خواهد بود!

با افزایش تعداد علاقمندان خوکچه هندی ، غذاهای تجاری مخصوص آنها هم به وفور در دسترس هست و می توانید براحتی از آنها استفاده کنید.

منبع: رشت پت دات آی آر

.

مقاله: حیوانات خانگی اگزوتیک

مقاله: کودکان و حیوانات

مقاله: مراقبت از خوکچه هندی

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,868 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3