• Ad not found

اختلالات شایع پوستی در خزندگان


اختلالات شایع پوستی در خزندگان

وقتی که ما خزندگان را در اسارت نگهداری می کنیم، طبعا برخی نیازهای آنها که در طبیعت براحتی براورده می شود را نمی توانیم تامین کنیم.

خزندگان خانگی در معرض ابتلا به انواع مشکلات و بیماری های پوستی قرار دارند، به همین دلیل است که رعایت بهداشت کاملا ضروری است.

رعایت بهداشت به این معنی است که محیط زندگی خزنده به طور منظم تمیز شود و مواد غذایی خورده نشده از محیط حذف شود .

.

موقع خرید یک خزنده، ابتدا از سلامت کامل حیوان مطمئن شوید. مسئله مهم دیگر اینست که ابتدا محل نگهداری مناسبی برای او در منزل تهیه کنید و بعد اقدام به خرید کنید.

.

مخازن نگهداری آنها، ( آکواریوم یا تراریوم ) و یا محوطه ای که در آن قرار دارد نیاز به تهویه صحیح، روشنایی مناسب، بستر و بهداشت زیادی دارند. قطعا زمانی که رسیدگی شما به حیوان خوب است و او در شرایط کاملا مناسب و بهداشتی نگهداری شود امکان ابتلا بیماری های پوستی و  سایر اختلالات هم بسیار کم است.

.

اولین مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد مشکلات انگلی است که تقریبا همه گونه های خزندگان را مبتلا میکند. و یکی از شایعترین آنها هم کنه ها می باشند. اگر کنه درمان نشود، منجر به از دست دادن انرژی ، درد و رنج و نهایتا کم خونی خزنده می شود.

.

کنه ها انگل های کوچکی در اندازه کمتر از یک و نیم میلیمتر هستند که به یک نقطه از بدن، محکم می چسبند. آنها معمولا در اطراف چشم یک خزنده، در پوست اطراف گردن و صورت و همچنین در قسمت دیگری از بدن تجمع پیدا می کنند.

انگل پوستی ایگوانا

.

وقتی خزنده دچار انگل پوستی شده،  پوست بسیار خشن و زبر به نظر میرسد و به شدت پوسته پوسته می شود.

برای اینکه مطمئن شوید که خزنده شما کنه دارد، میتوانید یک ورق کاغذ سفید را به آرامی بر روی پوست حیوان خود بکشید و سپس به آرامی بر روی کف دست خود بمالید. اگر بر روی پوست خود چیزی مشاهده کردید خزنده شما انگل کنه دارد.

هیچگاه خزنده ای که در آب آلوده زندگی می کند را خریداری نکنید.

.

درمان کنه انگل پوستی در خزندگان

.

درمان کنه ها در خزندگان لازم و  ضروری است. آنها را با استفاده از کرم های مخصوص خزندگان می توان درمان کرد. هنگامی که حیوان خانگی  درمان شد، بعد از آن شما باید محیط زندگی حیوان را به طور کامل تمیز کنید و محل را از هر گونه بستر آلوده، مبلمان قفس، چوب، شاخه ها و هر چیز دیگری که ممکن است هنوز هم پناه هر گونه کنه باشد عاری کنید. در صورت عدم انجام این کار ممکن است حیوان دوباره آلوده شود چون کنه ها در محیط تخم گذاری می کنند و تخمها معمولا قابل دیدن نیستند.

.

مشکل پوستی دیگر آبسه است که یک زخم پر از چرک  بسیار دردناک می باشد.  علت معمولا شرایط بد محیط زندگی است. شما باید به وجود زخم ها در پوست توجه کنید. اگر متوجه هر گونه تورم یا برآمدگی در بدن خزنده خانگی خود شدید باید برای تشخیص صحیح او را به نزد دامپزشک ببرید.

گاهی دامپزشک آبسه را تخلیه می کند و از پماد موضعی  استفاده می کند. دامپزشکان بطور معمول برای بهبود سریع تر ، یک دوره کامل آنتی بیوتیک تجویز می کنند.

درمان آبسه پوست خزندگان

.

عفونت های قارچی هم گاهی پوست خزندگان و  گاهی ناخن های آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. در اکثر موارد، قارچ از طریق زخمهای پوستی وارد پوست می شود. دامپزشک ممکن است برای خزنده شما داروی ضد قارچ خوراکی و یا کرم موضعی، تجویز کند. همچنین ممکن است توصیه کند که حیوان خانگی را در زیر نور ماوراء بنفش قرار دهید چون نور ماوراء بنفش قارچها را از بین می برد.

.

یک بیماری دیگر هم در خزندگان وجود دارد که در آن خزندگان به ریزش  غیر طبیعی پوست مبتلا می شوند. این بیماری اغلب به دلیل رطوبت کم و استرس رخ میدهد. البته گاهی عوامل دیگری هم در این بیماری دخیل است مثل تنبلی تیروئید،  انگل های  پوستی و کمبودهای تغذیه ای و ویتامینی.

برای درمان این بیماری دامپزشک ممکن است پماد هایی را تجویز کند ولی شما باید برای چند ساعت در روز آنها را آب گرم با دمای ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد قرار دهید.

برای خزندگان اغلب لازم است محیط زندگی شان مقداری رطوبت داشته باشد. محیط زیست خزنده همیشه باید از رطوبت مناسب برخوردار باشد و حیوان خانگی باید در امنیت و آسودگی خیال زندگی کند.

منبع: ealc.ir

.

بیشتـــر بخوانـــید:

.

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 604 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3