• Ad not found

طرز در دست گرفتن صحیح و بی خطر خزندگان


طرز در دست گرفتن صحیح و بی خطر خزندگان

خزندگان دوست ندارند دستمالی شوند ولی گاهی نیاز است که برای هر منظوری آنها را در دست بگیریم.

باید توجه داشت که بعضی از خزندگان ما را تحمل می کنند ولی بعضی تحمل بسیار پایینی دارند و آنها را فقط در مواقع ضروری باید با دست گرفت.

.

خزندگان جزو حیوانات اگزوتیک هستند. معنی این کلمه اینست که آنها “پت” یا حیوان خانگی نیستند و نگهداری از بعضی از آنها نیاز به تجربه و دانش دارد.

پس توصیه می کنیم که اگر شما در اینکار تازه کار هستید،  ابتدا از نمونه های کوچک تر و آرام تر خزندگان شروع کنید تا بعد دانش و تجربه کافی را در این زمینه کسب کنید.

.

برخی از گونه های خزندگان که ما برای تازه کارها پیشنهاد میکنیم عبارتند از:

۱- گکوی پلنگی Eublepharis macularius

۲- تگوی سیاه و سفید آرژانتینی Tupinambis merianae

۳- تگوی قرمز Tupinambis rufescens

۴- اژدهای ریشو Pogona vitticeps

۵- مارهای ذرتی Elaphe guttata

۶- پیتون  توپی Python regius

۷- بوآ  سرخ Lichanura trivirgata

۸- بوآ دم قرمز Boa constrictor

۹- پیتون برمه ای Python molurus bivittatus

۱۰-  پیتون  مشبک  Python reticulatus

.

قبل از اینکه به فکر خرید یک خزنده بیفتید ابتدا سعی کنید لوازم و مکان نگهداری آنرا تهیه کنید، بعد که شرایط مهیا شد به فکر این باشید که با این شرایط و فضای موجود، چه نوع خزنده ای را می توانید سرپرستی کنید. ما شاهدیم که خیلی وقتها برعکس این روال اتفاق می افتد و بعد کسی که خزنده ای را خریداری کرده دیگر قادر به نگهداری او نیست و یا اینکه با امکانات کم آن حیوان صدمه می بیند.

ایگوانای سبز

.

حالا برای در دست گرفتن یک خزنده باید بدانید که رابطه خوب، مطمئن و بدور از ترس شما و حیوان خانگی تان ، مانع از تکان های ناگهانی ناشی از ترس شما می شود، ترس و تردید شما را در مواجهه با حیوان از بین می برد و باعث می شود با اطمینان ارتباط نزدیکی با هم داشته باشید.

پس در اول کار، جوری برخورد کنید که او به شما اعتماد پیدا کند. وقتی که شما ترسیده باشید و یا تردید داشته باشید، حیوان هم در مقابل  شما موضع میگیرد. حتما قبل از اینکه اقدام به خرید حیوانی کنید، مطمئن شوید که با او راحت و آسوده خاطر هستید. اگر اینچنین نباشد، از نگهداری او لذت نخواهید برد.

نگهداری از خزندگان سوسمار

.

برخی گونه های خزندگان بهرصورت در ذهن ما ترس ایجاد می کنند.  ولی حتی آنها هم می توانند حیوانات بی نظیری باشند. مارهای پیتون مشبک (Reticulated python) بدلیل استرسهای ناشی از حمل و نقل و جابجایی در حین واردات، در اوایل کار ممکن است  به شدت عصبی و مهاجم باشند. در صورتیکه واقعا اینطور نیستند و در شرایط محیط امن و آرام بسیار بی آزار و رام هستند.

.

در یاد داشته باشید نگهداری گکو های درختی و پیتون صخره ای افریقایی (Python sebae)  نیاز به تجربه دارد. برخی از این گونه ها ممکن است زمانی که جوان تر هستند، حالت تدافعی داشته و گهگاه گاز بگیرند و پرخاشگری کنند. اما باید بدانید که این رفتار تدافعی با گذشت زمان و بزرگ تر شدن جثه ی آنها و همچنین با رفتار آرام و مطمئن شما، از بین خواهد رفت.

مار پایتون مشبک

.

مارها و مارمولک ها فقط به خاطر دفاع از خود گاز می گیرند. پس قبل از اینکه مار را از داخل قفس بردارید، به آرامی به حیوان بفهمانید که خطری او را تهدید نمی کند. همچنین باید بخاطر داشته باشید که بیشتر مارها برای شکار کردن کمین می کنند و اگر شما تمرکز حیوان برای شکار را برهم نزنید، ممکن است جای شکار او را بگیرید و  یک گاز جانانه را تجربه کنید.

.

برای گرفتن مار می توانید اول او را  با یک قلاب یا میله از قفس خارج کنید بعد تمام بدنش را بگیرید. برای خارج کردن مار یا مارمولک از درون قفس، هیچوقت حیوان را از انتهای دم نگیرید  چرا که اولا باعث آسیب به حیوان می شود و همچنین اینکار ممکن است او را عصبی کند و باعث ایجاد ذهنیت دفاعی و ترس او شود.

گرفتن مار و مارمولک در دست

.

همچنین اگر سر مار یا مارمولک خود را بگیرید، حیوان تا حد زیادی مطمئن می شود که شما یک تهدید جدی برای او هستید و اگر چنین حسی را همچنان تقویت کنید، برای حیوان بسیار مشکل است تا بر ترس خود فائق آید و کار برای هر دوی شما سخت خواهد شد.

.

مارها و مارمولک ها حس بویایی قوی ای دارند. اگر دست شما بوی غذا میدهد، احتمال زیادی وجود دارد که حیوان دست شما را با طعمه اشتباه بگیرد. پس دستتان را قبل از کار با حیوان بشویید.

آیا مارمولک گاز می گیرد؟

.

اگر حیوان شما جدید است  موقع در دست گرفتن،  او را از بدن تان دور نگه دارید.  در چنین حالتی حیوان به احساس دست های شما عادت می کند و در عین حال خطری هم شما را تهدید نمی کند. همیشه در ذهن داشته باشید که خزندگان، بخصوص مارها، حرکات تند را یک تهدید تلقی می کنند.

بهتر است حیواناتی را که از طبیعت صید شده اند را نخرید. بهتر است شما حیوانی را انتخاب کنید که در اسارت بدنیا آمده باشد. با چنین انتخابی، شما حیوانی آرام و سر به راه خواهید داشت . همچنین سعی کنید حیوانات را از بچگی بخرید چون معمولا حیوانات  بالغ ،  بخوبی به انسان عادت نمی کنند.

تراریوم برای خزندگان

.

منبع: رشت پت دات آی آر

.

 

بنین
این مطلب توسط :
بنین قربانی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 1,162 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3