• Ad not found

آیا حیوانات خواب می‌بینند؟


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
آیا حیوانات خواب می‌بینند؟

بروز شده در <26 اسفند 1396>


.

حتما شما هم کلیپ های زیادی از  سگ یا گربه  دیده اید که در هنگام خواب پاهای خود را در هوا به حرکت در می‌آورند و یا صداهایی از خود در می آورند، این حرکات شبیه به این است که حیوان با چیزی بازی می‌کند و یا دنبال چیزی می دود.

 

.

استنلی کورن، استاد روانشناسی دانشگاه برتیش کلمبیا و نویسنده کتاب هوش سگ ها ، عقیده دارد که سگسانان همانند انسانها همان مراحل خواب را دارند.

بعد از حدود بیست دقیقه سگ وارد خواب  “رم”  REM ( مرحله ای که حرکات سریع چشم در خواب وجود دارد ) می‌شود، این همان مرحله‌ ای است که خواب های واضح را در آن می‌بینیم. استنلی کورن می‌گوید که سگ‌های بزرگ تر خواب‌های طولانی‌تری هم می‌بینند. سگ‌های کوچک‌تر سریعتر و متواترتر خواب می‌بینند.  دلیل این موضوع  هنوز مشخص نیست.

.

حشرات و ماهی‌ها خواب ” رم”  ندارند ولی برخی از پرندگان به این مرحله از خواب می‌رسند. اکثر پستانداران نیز خواب “رم” یعنی خوای دیدن را تجربه می‌کنند. خزندگان نیز احتمال دارد که خواب رم را تجربه کنند و برخی از دانشمندان استدلال می‌کنند که رویا دیدن ما در خواب شاید ارثی باشد که از خزندگان به ما رسیده است.

.

دلیل خواب دیدن، حتی در انسان هم  کماکان یک سوال باقی مانده است ولی آنچه می‌دانیم اینست که نوزاد همه حیوانات بیشتر از دیگر رده های سنی خواب می‌بینند. این شاید بخاطر این باشد که تحریک مراکز حسی باعث ایجاد اتصالات بیشتر عصبی می‌شود.

آیا سگ ها خواب می بینند؟

بهترین نظریه علمی برای بزرگسالان اینست که خواب باعث تحریک قسمت‌هایی از مغز می‌شود که به حافظه ارتباط دارند. قناری ها ، آواز خواندن های  خود را در خواب خود می‌بینند و موش‌های آزمایشگاهی مسیر مارپیچی را که طی کرده اند در خواب می‌بینند و گربه ها بازی کردن و تعقیب شکار را خواب می بینند.

.

آیا حیوانات فکر می کنند؟

خواب حیوانات
حیوانات شب بیدار

.

گروه
این مطلب توسط :
گروه ترجمه بیاباما برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 946 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3