• Ad not found

تلاش دامپزشکان برای نجات گونه های در حال انقراض حیات وحش


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
تلاش دامپزشکان برای نجات گونه های در حال انقراض حیات وحش

شکار غیرمجاز، از بین بردن جنگلها و سکونت انسان ها در زمین هایی که پیشتر جنگل های بکر و دست نخورده بوده، برخی از مشکلاتی است که مهمترین گونه های حیوانات وحشی کره زمین از جمله فیل، کرگدن، شیر و یوزپلنگ را تهدید می کند.

.

اما گروهی از دامپزشکان بین المللی تلاش می کنند تا شانس بقای حیوانات وحشی را بیشتر کنند. در سال ۲۰۰۲، دکتر روتیه ، دامپزشک فرانسوی،  یک NGO به نام  CRESAM  (حفظ و تکثیر گونه های وحشی در خطر)  بنیان گذاشت. او با یک تیم از دامپزشکان بین المللی متخصص روی بیست گونه از حیوانات وحشی فعالیت می کنند. این گونه ها ، گربه سانانی مثل یوزپلنگ را که در پارک های وحش نگهداری می شود، دربرمی گیرد. کریسام یکی از سازمان های نادری است که در بیرون از محیط باغ وحش از روش های لقاح مصنوعی استفاده می کنند.

cheetah

یوزپلنگ ها زمانی در بخش های وسیعی از آفریقا و آسیا جولان می دادند. اما در یک قرن گذشته تعدادشان بسیار کاهش یافته است. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت بعضی از یوزپلنگ ها را در فهرست حیوانات آسیب پذیر قرار داده است. لوک هانتر، رئیس پنترا ( سازمان جهانی حفاظت از گربه های وحشی ) می گوید انواع بزرگتر گربه سانان در معرض یک تهدید اساسی قرار دارند: رقابت با انسان ها بر سر فضا برای سکونت.

در حفاظتگاه های خصوصی ای که آقای روتیه در آنها کار می کند، گربه سانان با مشکل دیگری رو به رو هستند. او می گوید قلمروی این حیوانات بسیار کوچک و پراکنده شده است. به همین منوال، جمعیت یوزپلنگ های ساکن این سرزمین ها هم کوچک و پراکنده شده است. این مسأله باعث می شود که تولید مثل این جانوران در محدوده کوچکی انجام شود که خطرات خاصی مثل همخونی را به دنبال دارد.

.

اما لقاح مصنوعی تنها یکی از روش هایی است که سازمان کریسام برای بقا و افزایش این حیوانات به کار می گیرد. در بعضی از حفاظتگاهها مشکل تولید مثل را صرفاً با تزریق هورمون به یوزپلنگ هایی که در گرما قرار دارند حل می کنند. با این کار چرخه تولیدمثل از سر گرفته می شود.

.

اما حکایت ببر چینی، حکایت دیگری است. چالش بعدی سازمان کریسام نجات این گربه سان معروف چینی است. دانشمندان بر این باورند که یک قلاده از این ببر هم در حیات وحش باقی نمانده؛ تنها ۲۸ قلاده ببر موجود در چین همه در قفس نگهداری می شوند.

South China Tiger

دکتر روتیه می گوید تیم او در حال گفتگو با دولت چین است. آنها می خواند نقشه ژنتیک ببرهای چینی در قفس را تهیه کنند و از این طریق سالمترین این ببرها را که قادر به تولید مثل هستند پیدا کنند. هدف نهایی کمک به بازگرداندن این گونه به حیات وحش است. کارشناسانی مثل آقای هانتر بر این باورند که چنین کاری بسیار پرهزینه است، و معلوم نیست که اصلاً عملی باشد.

اما دکتر روتیه فکر می کند که تیمش حتی با امکانات محدود هم میتواند تحولی ایجاد می کند.

منبع : Irvoanews.com

.

چنانچه شما هم مطلب مفیدی دارید می توانید اینجا درج کنید تا بنام خودتان در سایت منتشر شود.

 

تعداد بازدید از این صفحه : 455 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad
  • Ad3