• Ad not found

درباره مارها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
درباره مارها

بروز شده در <9 آذر 1396>


مارها مخلوقاتی بی دست و پا و خونسرد هستند که درجه حرارت بدنشان توسط درجه حرارت زمین و رطوبت هوا کنترل می شود.در طول زمستان، مارها تا رسیدن روز های گرم، به خواب زمستانی فرو می روند. گرچه همه مارها خواب زمستانی ندارند، دیدن یک مار در یک روز سرد زمستان غیر معمول نیست.


.

برخلاف ترس عموم، همه مارها مهاجم نیستند و دنبال آدم نمی کنند. در حقیقت مارها خجالتی هستند و از انسان می ترسند. وقتی شما به ماری نزدیک می شوید او سعی می کند دور زده و فرار کند و یا در نزدیک ترین جا پنهان شود. تنها در صورتیکه مار گیر بیفتد و راه فراری نداشته باشد ممکن است شما را تعقیب کند به امید اینکه شما را بترساند تا از او دور شوید.

همچنین اگر او را تهدید کنید مهاجم می شود و حمله می کند. اکثر مردمی که گزیده می شوند سعی داشته اند مار را بکشند و یا بگیرند. گاز گرفته شدن با هر ماری، سمی یا غیر سمی می تواند خطرناک باشد چون دهان مار پر از باکتری است.

آیا گاز مار غیر سمی خطرناک است؟

.

افرادی که با مارها آشنایی ندارند فکر می کنند که پوست مارها سرد و لزج است. در حقیقت پوست مارها خشک و نرم و اکثرا صاف است. پوستشان پوشیده از فلسهای مرده است و از همان جنسی است که ناخن و موهای ما و یا پر پرندگان درست شده. پوست آنها دو لایه است ، لایه رویی از فلس ها پوشیده شده و لایه زیرین را محافظت می کند. وجود فلسها برای مارها اهمیت زیادی دارد، بعنوان یک محافظ بدن عمل میکند، رطوبت بدن را حفظ می کند و با رنگها و طرح هایش باعث استتار مار در محیط زندگی اش می شود.

استتار به مار کمک می کند که از دید شکار و شکارچیان مخفی بماند. تعداد فلسهای یک مار از زمان تولد ثابت است و با رشد مار، آنها فقط بزرگتر می شوند. وقتی بدن مار رشد می کند فلسها نمی توانند رشد کنند و پوست مار برایش تنگ می شود و بنابراین لازم است که پوست تنگ قدیمی را تعویض کند.

پوست اندازی مار ها

.

مارها به کمک باز کردن کامل دهانشان طعمه را می بلعند. آرواره بالایی کمک می کند تا طعمه را احاطه کند و آرواره پایینی طعمه را بداخل می کشد و در این بین طعمه با بزاق خیس می شود. در حین اینکه طعمه بداخل مری فرو برده می شود بوسیله عضلات هم فشرده می شود. بعضی مارها فشار دهنده هستند یعنی طعمه را قبل از فرو بردن با عضلات بدنشان احاطه کرده و خفه می کنند. بعضی هم طعمه را زنده قورت می دهند.

شکار کردن مار

.

مارهای سمی، زهر را از داخل دندانهای توخالی خود، دندانهای نیش، به قربانی تزریق می کنند. وقتی یک مار سمی شکار خود را نیش می زند، او بی حرکت شده و یا می میرد. زهر مارها از سه دسته مهم هستند :

.

نوروتوکسین ها:  سموم عصبی که باعث اختلال سیستم عصبی بدن شده و اکثرا با وقفه تنفسی، قربانی را می کشند.

کاردیو توکسین ها:  روی قلب اثر مخرب دارند و باعث از کار افتادن عضله قلب و ایست قلبی می شوند.

همو توکسین ها:  روی خون و عروق خونی تاثیر دارند. باعث پارگی جدار عروق، جلوگیری از لخته شدن خون و خونریزی وسیع  می شوند  و یا برعکس خون را  لخته می کنند.

.

باور عموم بر اینست که مارها در مقابل زخمی شدن و یا زیر ماشین رفتن مقاومند. در صورتیکه برعکس این مطلب صحیح است. البته که مار زخمی از درد به خود می پیچد و گاز می گیرد ولی مارها موجوداتی به غایت آسیب پذیرند. هر زخم کوچکی در بدن آنها ، اغلب برای آنها کشنده است. مارهای زخمی نیز مانند جانوران دیگر در اثر خونریزی، شکستگی دنده ها و عفونت به زودی از پا در می آیند.

تشریح داخل بدن مار

.

مارها پلک ندارند بنابراین نمی توانند چشمهایشان را ببندند. البته برای جلوگیری از خشک شدن چشمشان، یک فلس نازک و شفاف روی چشم دارند که شبیه عینک عمل می کند. بعضی مارها بینایی فوق العاده ای دارند و برعکس بعضی بینایی بسیار ضعیفی دارند.

چشم و مردمک مار

.

سوراخهای بینی مارها فقط برای تنفس است. مارها برای حس بویایی از زبان دو شاخه خود کمک می گیرند. زبان آنها مرتب به داخل و خارج حرکت می کند، می لرزد و مولکولهای هوا را به خود گرفته و به دو فرورفتگی در سقف دهانشان منتقل می کند.

حس بویایی مار ها

.

مارها گوش دارند ولی گوش آنها مجرایی به بیرون ندارد. به عبارت دیگر آنها گوش خارجی ندارند. ارتعاشات صوتی از طریق تمام بدنشان به گوش داخلی منتقل می شود.

.

نزدیک به ۲۴۰۰ گونه مار در جهان زندگی می کنند.  مارها تقریبا در همه جا پراکنده هستند. بعضی گونه ها فقط  در جنگلها و مردابها زندگی می کنند در حالیکه بعضی در حیاط پشتی شما هم یافت می شوند. آنها در مناطق روستایی و حتی شهری هم یافت می شوند. محل زندگی مارها بسته به نوع غذایشان است. مارها در مناطقی که اکثر سال زمین یخ زده است نمی توانند زندگی کنند بنابراین آنها در قطب شمال و کوهستانهای سرد یافت نمی شوند.

.

همچنین بخوانید:

.

 

تعداد بازدید از این صفحه : 7,793 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3