• Ad not found

درباره گربه ها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
درباره گربه ها

به روز رسانی در <19فروردین1397>

اجداد گربه ها در مصر باستان، حیوانی مقدسی بوده اند و ابتدا تصور می‌شد که گربه ها برای اولین بار در مصر اهلی شده‌ باشند.

اما پیدا شدن بقایای گربه در مقبره ای در قبرس نشان داد که گربه‌ها در مدیترانه شرقی یعنی مدتها پیش از آغاز تمدن در مصر اهلی شده بودند و همچنین عقیده بر اینست که کشاورزان ترکیه ای گربه‌های اهلی را با خود به این جزیره آورده باشند.

.
برای گربه‌های اهلی زندگی در نزدیکی انسان،  به صورت یک همزیستی درآمده که این نتیجه تکامل تدریجی این حیوان است. با این حال گربه های وحشی به ندرت با انسان خو می گیرند.

.
رفتار گربه‌های اهلی با انسان نشان‌دهنده این است که این حیوان بین انسان و دیگر حیوانات حتی گربه های دیگر تفاوت قائل است. بدین معنا که این حیوان می‌داند که انسان یک گربه دیگر نیست. این تفاوت قائل شدن به طور واضحی در رفتار و نحوه ارتباط گربه‌ها مشخص است چرا که رفتار و ارتباطات گربه با انسان با رفتار او با  گربه‌های دیگر کاملا متفاوت است.

بطوریکه مشخص شده است که میومیو کردن گربه های بالغ فقط در ایجاد ارتباط با انسان ها انجام می شود و گربه ها برای یکدیگر میو میو نمی کنند.

.

اما انسان در زندگی یک گربه چه نقشی دارد؟

برخی عقیده دارند که از نظر روانی انسانی که از گربه ای مراقبت می کند،  به نوعی نقش مادر و پشتیبان را برای او ایفا می‌کند. گربه ها رفتاری محبت‌آمیز دارند مخصوصا زمانی که گربه از بچگی با فردی بزرگ شده باشد. برخی نژاد های گربه مانند بنگال، آسی‌کت و مانکس به طور غریزی بسیار اجتماعی هستند.

انواع نژادهای گربه

.

گربه ها در زمان درگیری، با بلند کردن موهای پشت خود و قوز کردن، خود را بزرگ‌ تر و پر ابهت‌تر نشان می‌دهند. همچنین گربه‌ها این رفتار را در هنگام بازی نیز نشان می دهند. گربه‌ها در هنگام نزاع چنگ می زنند و گاز می گیرند و می توانند آسیبهای جدی به حریف یا دشمن وارد کنند.

پنجه کشیدن گربه

.

بچه گربه‌ها علاقه زیادی به بازی کردن دارند و در این بازی ها روش‌های شکار و دفاع را تمرین می کنند. بسیاری از گربه‌ها از بازی کردن با نخ  و پارچه و سایر وسایل نیز لذت می‌برند. این علاقه احتمالا با غریزه شکار در این حیوان رابطه دارد.

باید دقت شود که خوردن نخ  می‌تواند مشکلات زیادی برای گربه ایجاد کند و حتی می تواند باعث مرگ شود.

.

گربه ها گوشتخوارند و در رژیم غذایی گربه‌ها گوشت نقش اصلی را ایفا می‌کند و بنابراین آنها طبیعتا شکارچی هستند و این در خصوصیات رفتاری آنها بوضوح مشاهده می شود.

.

گربه‌ها به تمیز و پاکیزه بودن معروفند. آنها با لیسیدن موهای خود، خود را می‌آرایند.  بسیاری از گربه‌ها لیس زدن انسان‌ها و بقیه گربه‌ها را نیز دوست دارند. البته این لیسیدن هم می تواند عواقبی برای گربه داشته باشد.

.

.

گاهی گربه‌ها گلوله‌ای از موهایی که در اثر لیسیدن و تیمار کردن خودشان در معده‌شان جمع شده‌است را برمی گردانند. گربه‌های مو بلند مثل پرشین کت ها نسبت به گربه‌هایی که موی کوتاه دارند ( شورت هیر ها )  بیشتر متمایل به این کار هستند. ولی گاهی اوقات این توده های مو در معده و روده آنها تجمع پیدا کرده و آنها را راهی دامپزشک می کند.

بالا آوردن توپ مویی گربه ها

.

گربه‌ها به طور طبیعی نیاز دارند که ناخن های پنجه‌های جلوییشان را به سطوح مختلف قلاب کنند  تا آنها را تمیز کنند و پوشش فرسوده بیرونی آن را از بین ببرند. به نظر می‌آید خراشیدن برای آنها لذت بخش باشد. ولی این امر موجب خراب شدن فرش و مبلمان خانه شده و صاحبشان را عصبانی می کند. بنابراین خرید یک اسکراچر مناسب گربه توصیه می شود.

.

برگرفته از ویکی پدیا فارسی

.

تعداد بازدید از این صفحه : 1,614 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3