• Ad not found

دلقک ماهی


دلقک ماهی

دلقک ‌ماهی crownfish یکی از گونه‌های ماهی از خانوادهٔ شقایق‌ماهیان (Pomacentridae) است.

به دلیل رنگ آمیزی خاص این ماهی به آن دلقک ماهی می گویند و علت نام گذاری شقایق ماهی ها به علت هم‌زیستی آنها با شقایق دریایی است . این ماهی نسبت به  سم شقایق دریایی مقاوم است . برخی دانشمندان بر این عقیده اند که علت این مقاومت، مخاط ویژه ای است که روی بدن این ماهی وجود دارد که مانع آزاد شدن سم شقایق دریایی می شود. در حالی که اگر ماهی دیگری با بازوهای شقایق دریایی تماس پیدا کند، طعمه ی جانور می شود.

به این ترتیب شقایق دریایی پناهگاه ماهی می شود و ماهی نیز ممکن است با حرکات خود، آب را جابجا کند، رسوبات روی بدن شقایق دریایی را بردارد و حتی ممکن است ماهی های دیگری را اغوا کرده،  آن ها را به دام شقایق دریایی بیندازد.

دلقک ماهی تغییر جنسیت در ماهی ها

نکته جالب دیگر در مورد دلقک ماهی اینست که بچه ها در زمان تولد، همگی نر بوده  و پس از بلوغ بزرگترین ماهی گروه از نر به ماده تغییر جنسیت می دهد .

این ماهی برای نگهداری در آکواریوم یکی از بهترین گزینه ها بوده و تقریباً محبوبترین ماهی آکواریومی آب شور می باشد . نگهداری از گونه های مختلف این ماهی در یک آکواریوم به شرط فضای مناسب و تعداد شقایق مناسب امکان پذیر بوده ، ولی باید تمام آنها را در یک زمان و یک شرایط به آکواریوم اضافه کرد چون در غیر اینصورت دلقک ماهی قدیمی به تازه وارد ها حمله کرده و برای حفظ قلمرو خود آسیب های مهلکی به آنها وارد می کند .

.
منبع : ویکی پدیا
.

بیشتر بخوانید:

ماهی قرمز
ماهی پیرانا
حلزون سیب

تعداد بازدید از این صفحه : 704 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad