• Ad not found

دیابت در گربه ها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
دیابت در گربه ها

دیابت ملیتوس می‌تواند در گربه‌ها بسیار کشنده باشد. گر چه از گذشته در این مورد بحث وجود داشته، اما هنوز علل دیابت در گربه‌ها مشخص نشده است.


اخیرا دانشمندان اظهار داشتند که اضافه وزن، بیشتر از نوع غذا در دیابت گربه‌ها مؤثر است.

در اینجا مواردی را که با دیابت مرتبط هستند بیان میکنیم.

.

نوع تغذیه گربه

بعضی عقیده دارند از آنجاییکه غذای خشک نسبت به غذای کنسروی حاوی نشاسته و کربوهیدرات بیشتری است  برای گربه‌ها  مضر و غیرطبیعی است چون گربه  گوشتخوار محسوب می‌شود. بر عکس غذاهای کنسروی بیشتر حاوی پروتئین بوده و به غذای گوشتخواران شباهت زیادتری دارند.

.

البته در آزمایشات در مقایسه گربه های تغذیه شونده با غذای خشک و غذای کنسروی، در آزمایش تحمل گلوکز در دو گروه تفاوت قابل ملاحظه‌ای  مشاهده نشده است.  مشخص شده مقدار غذایی که در اختیار گربه‌ها قرار می‌گیرد نسبت به نوع غذا، در افزایش ریسک ابتلا به دیابت مؤثرتر است.  مشخص شده که گربه‌هایی که از غذای کنسروی (مرطوب) استفاده می‌کنند نسبت به آنهایی که از غذای خشک استفاده می‌کنند استعداد کمتری برای چاق شدن دارند.

تشخیص دیابت در گربه

علائم هشدار دهنده دیابت در گربه ها  

چون دیابت یک بیماری پیچیده است اگر درمان نشود میتواند منجر به مشکلات دیگری مثل نابینایی شود. دیابت میتواند با علائم بسیاری از افزایش ادرار و تشنگی گرفته تا بی حالی آغاز شود. اگر شما متوجه یک یا چند تا از این علائم شدید، آنرا با دامپزشک درمیان بگذارید. در گربه های دیابتی کاهش وزن وجود دارد. همچنین افزایش اشتها یا پرخوری به این علت میباشد که بدن قادر نخواهد بود که گلوکز را به درستی جذب کند و نیاز به دریافت انرژی بیشتری خواهد داشت. خشکی دهان در گربه ها ، و بی انرژی شدن گربه نیز ممکن است  در گربه مبتلا به دیابت مشاهده کنید.

.

تشخیص دیابت در گربه ها

دیابت را میتوان با آزمایش ادرار و برخی از آزمایشات خونی تشخیص داد.  همانطور که انتظار هست در هر دوی این  آزمایش ها  مقادیرغیر طبیعی گلوکز دیده خواهد شد که دامپزشک بعد از معاینه گربه به منظور وجود نشانه های دیگر  دیابت، به تشخیص قطعی خواهد رسید . همچنین دامپزشک ممکن است آزمایشات بیشتری برای اینکه مشخص شود که این بیماری باعث آسیب دیدگی بدن گربه شده است یا خیر درخواست کند. در مراحل پیشرفته ممکن است آب مروارید بوجود آید.

تشخیص و علائم دیابت در گربه ها

مطالب مفید دیگری را در سایت بخوانید:

اهمیت بهداشتی توکسوپلاسموز

مدفوع گربه تان

اشتباهات متداول در درمان گربه ها

چه موادی برای گربه ها سمی هستند

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 3,289 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad
  • Ad3