• Ad3

زایمان و عقیم کردن گربه ها


زایمان و عقیم کردن گربه ها

بچه گربه‌های ماده وقتی به سن 6 - 7 ماه برسند بالغ میشوند و اينجاست که شما ممکن است متوجه رفتارهای جنسي آنها بشوید . از اين سن به بعد آنها چندين بار در سال فحل (پذایرای جنسی) مي‌شوند كه فواصل بين هر فحلي آنها حدود 3 تا 4 هفته است . البته بچه گربه‌ هاي نر كمي ديرتر (حدود 11 ماهگی) بالغ می شوند .

همانطور که میدانید گربه ها برای جفتگیری فصل خاصی دارند و بیشتر آنها از اواخر زمستان تا اواخر تاببستان جفت گیری میکنند و آبستن می شوند. مدت بارداری گربه های خانگی  حدود ۶۰ روز است . تعداد نوزادان بسته به موارد مختلف فرق میکند و معمولا در زایمان های تابستانی بچه های بیشتری متولد می شوند . با نزدیک شدن زایمان ،شکم حیوان شل و بزرگ می شود و انقباض های آرامی در عضلات شکم مشاهده می شود. پستان های حیوان به تدریج متورم و صورتی رنگ به نظر می رسد و یک روز قبل از زایش مقداری شیر از نوک آنها تراوش می کند .

فعالیت گربه  باردار، از یک هفته مانده به زایش کمتر می شود و به طور غریزی به دنبال محلی گرم ، ساکت و تاریک برای زایمان می گردد . البته بعضی از گربه های ماده   تا ساعتی قبل از زایش همچنان فعالیت عادی دارند و از درخت هم بالا می روند. و به ناگهان با فرا رسیدن زمان زایش رفتارشان عوض می شود  و چهره مادرانه به خود می گیرند. گربه ها علاقه دارند زایمان خود را در فضایی تنگ و دنج و تاریک مثلا داخل یک گنجه انجام دهند . و کمتر به استفاه از جعبه یا وسایلی که صاحبشان فراهم می کند رغبت نشان می دهند.

زایمان گربه

جلوگیری از آبستنی گربه

متاسفانه همیشه با مشکل ازدیاد توله ها در اثر زاد و ولد و عدم توانایی در سرپرستی این همه گربه توسط صاحبانشان روبرو هستیم.  تعداد زیادی از گربه‌های اهلی که ناخواسته به دنیا می‌آیند ، آواره  می‌شوند و برخی نیز سرنوشت غم انگیزی پیدا میکنند . حفظ قلمرو توسط گربه های بالغ معضلی است که براحتی و بدون درد و خونریزی برای بچه گربه های تازه وارد حل نمی شود.

برای پیشگیری از این دست مسایل، بهتر است گربه ها را عقیم کرد . گربه‌های ماده را به روش جراحی و با خارج ساختن رحم و تخمدانهایش عقیم می‌کنند و در مورد گربه‌های نر نیز با در آوردن بیضه‌ها آنها را اخته می‌کنند  . رفتار جنسی گربه‌ها، پس از عقیم سازی،  بطور کامل از بین خواهد رفت . معمولا  ً بهترین سن برای عقیم کردن ماده گربه‌ها در حدود قبل از سنین بلوغ است . این عمل علاوه بر اینکه جلوی تولد بچه گربه‌هایی که به احتمال زیاد در آینده بدلیل نداشتن صاحب و محلی برای زندگی تبدیل به گربه‌های ولگرد خواهند شد می‌گیرد ، به سلامتی ماده گربه‌ها نیز کمک زیادی می‌کند .  گربه‌های نری که اخته می شوند هم دیگر رفتار  پاشیدن ادرار و تعیین قلمرو دیده نمی شود .

مطالب مفید دیگر:

گربه ام را نزد کدام دامپزشک ببرم

برای خردسال خود بچه گربه نخرید

خرید گربه به عنوان همدم خانگی

توکسوپلاسموز در گربه ها

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 2,998 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3
  • Ad3