• Ad not found

زایمان و عقیم کردن گربه ها


بیاباما حریم حرفه ای همکاران دامپزشک را رعایت می کند و از توضیح درمان و کاربرد دارو ها در مطالب خودداری می نماید
زایمان و عقیم کردن گربه ها

<<آخرین بروز رسانی 6 شهریور 1396>>

بچه گربه‌های ماده در حدود سن 6 - 7 ماه بالغ میشوند و شما حتما متوجه تغییر رفتار آنها و بروز رفتارهای جنسی آنها می شوید.

از اين سن به بعد آنها چندين بار در سال فحل (پذایرای جنسی) می شوند و فواصل بين هر فحلی آنها حدود 3 تا 4 هفته است . البته بچه گربه‌ های نر كمی ديرتر (حدود 11 ماهگی) بالغ می شوند.

شاید بدانید که جفتگیری گربه ها فصلی است و بیشتر آنها از اواخر زمستان تا اواخر تابستان جفت گیری میکنند و آبستن می شوند. مدت بارداری گربه های اهلی حدود ۶۰ روز است. تعداد نوزادان در هر شکم فرق میکند و معمولا در زایمان های تابستانی بچه های بیشتری متولد می شوند. با نزدیک شدن زایمان، شکم گربه بزرگ می شود، پستان های حیوان به تدریج متورم و صورتی رنگ به نظر می رسد و یک روز قبل از زایش مقداری شیر از نوک آنها تراوش می کند.

.

فعالیت گربه باردار، از یک هفته مانده به زایش کمتر می شود و به طور غریزی به دنبال محلی دنج و ساکت برای زایمان می گردد. البته بعضی از گربه های ماده تا ساعتی قبل از زایش همچنان فعالیت عادی دارند و از درخت هم بالا می روند و به ناگهان با فرا رسیدن زمان زایش رفتارشان عوض می شود و چهره مادرانه به خود می گیرند.

گربه ها علاقه دارند زایمان خود را در فضایی تنگ و دنج و تاریک مثلا داخل یک گنجه انجام دهند و کمتر به استفاه از جعبه یا وسایلی که صاحبشان فراهم می کند رغبت نشان می دهند.

زایمان گربه

جلوگیری از آبستنی گربه

متاسفانه همیشه با مشکل ازدیاد توله ها در اثر زاد و ولد و عدم توانایی در سرپرستی این همه گربه توسط صاحبانشان روبرو هستیم.  تعداد زیادی از گربه‌های اهلی که ناخواسته به دنیا می‌آیند ، آواره  می شوند و برخی نیز سرنوشت غم انگیزی پیدا میکنند . حفظ قلمرو توسط گربه های بالغ معضلی است که براحتی و بدون درد و خونریزی برای بچه گربه های تازه وارد حل نمی شود.

.

برای پیشگیری از این دست مسایل، دامپزشکان همیشه توصیه می کنند گربه های خانگی را عقیم کنید. گربه‌های ماده را به روش جراحی و با خارج ساختن رحم و تخمدانهایش عقیم می کنند و در مورد گربه‌های نر نیز با در آوردن بیضه‌ها آنها را به اصطلاح اخته می کنند.

.

عقیم سازی گربه های نر به مراتب ساده تر و بی دردسر تر از گربه های ماده خواهد بود و در هر دو به طولانی تر شدن عمرشان کمک زیادی می کند.

.

رفتار جنسی گربه‌ها، پس از عقیم سازی، بطور کامل از بین خواهد رفت. معمولا بهترین سن برای عقیم کردن ماده گربه‌ها در حدود قبل از سنین بلوغ است . این عمل علاوه بر اینکه جلوی تولد بچه گربه‌هایی که به احتمال زیاد در آینده بدلیل نداشتن صاحب و محلی برای زندگی تبدیل به گربه‌های ولگرد خواهند شد می گیرد، به سلامتی ماده گربه‌ها نیز کمک زیادی می کند. در گربه‌های نری که اخته می شوند هم، دیگر رفتار پاشیدن ادرار به منظور علامت گذاری و تعیین قلمرو دیده نمی شود .

مطالب مفید دیگر:

گربه ام را نزد کدام دامپزشک ببرم

برای خردسال خود بچه گربه نخرید

خرید گربه به عنوان همدم خانگی

توکسوپلاسموز در گربه ها

مریم
این مطلب توسط :
مریم داودی برای سایت byabama.com ارسال شده است

تعداد بازدید از این صفحه : 6,351 بازدید

تمام مطالب منتشر شده در سایت توسط دامپزشک تایید شده اند. استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است..

  • Ad3
  • Ad3